سالمندانی كه هنوز پیامك واكسن دریافت نكردند، چه كنند؟

سالمندانی كه هنوز پیامك واكسن دریافت نكردند، چه كنند؟ اپتیک: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تعیین تکلیف سالمندانی که برای واکسن کرونا ثبت نام کرده اند، اما پیامک نوبت دهی را دریافت نکردند، تمهیدات پیش بینی شده برای انتخابات پیش رو، ماجرای واکسیناسیون کارکنان صدا و سیما و... توضیح داد.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی، در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال ایسنا درباره افراد اولویت دار تزریق واکسنی که با وجود ثبت نام در سامانه، هنوز پیامک دریافت نکرده اند، اظهار داشت: قبلا اعلام کردیم که کسانی که با آنها تماس نگرفتند، بیایند و ثبت نام کنند، اما هم اکنون این روش را در پیش گرفتیم که همه ثبت نام کنند و بعد ما برمبنای ثبت نام به آنها نوبت دهی می نماییم. خوشبختانه از روز گذشته روند خیلی خوب شده و بالای ۹۰ درصد رشد داشته است. افرادی که ثبت نام کرده اند، حتما منتظر باشند.
تعیین تکلیف افرادی که برای واکسن ثبت نام کردند اما پیامک دریافت نکردندوی اضافه کرد: کسانی که ثبت نام کردند و به آنها پیامک نزدند، تا اختتام این هفته صبر کنند که اساسا به آنها پیامک زده می شود. برای اینکه برمبنای نوبت دهی است و اگر چنانچه به آنها پیامکی زده نشد، خصوصاً اگر بالای ۷۵ سال هستند، می توانند روز شنبه به یکی از مراکز تشریف ببرند و واکسن شان را دریافت نمایند.
آغاز واکسیناسیون خبرنگاران؛ چهار هفته دیگررییسی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره انتقادات مطرح شده در زمینه واکسیناسیون برخی کارکنان صدا و سیما و در عین حال زمان واکسیناسیون سایر خبرنگاران، اظهار داشت: ما واکسیناسیون خبرنگاران را حدود چهار هفته دیگر شروع می کنیم؛ یعنی هفته اول تیرماه خبرنگارانی که مورد تایید بوده و فعال می باشند، برایشان واکسن تزریق می نماییم. این هم جزو سند ملی است. بطوریکه ما از تیر ماه گروه در معرض خطر همچون خبرنگاران را واکسینه خواهیم کرد.
ماجرای واکسیناسیون کارکنان صدا و سیماوی افزود: در زمینه صدا و سیما، ما یک مصوبه در ستاد ملی مقابله با کرونا داریم در خصوص این که دست اندرکاران انتخابات را واکسینه نماییم. این مصوبه ستاد ملی است. تعداد کارکنان صدا و سیما بسیار زیاد است، اما عده ای که واقعا درگیر انتخابات هستند، تعدادی هستند که برمبنای مصوبه ستاد ملی قرار شد دست اندرکاران انتخابات را بتوانند واکسینه کنند و آنها هم در این راستا واکسینه شده اند. اصلا ۳۰۰۰ نفری که گفته می شود، واکسینه نشدند، بلکه در نوبت هستند و مطمئن باشید که به نوبت واکسیناسیون تمام خبرنگاران می رسند. این بحث ها به این علت است که حالا واکسن کم است. همه افراد باید واکسینه شوند و حتما به مرحله ای می رسیم که همه واکسینه شوند و کشور ایمن شوند.
رییسی درباره این که برخی مجریان برنامه های کودک و... واکسن تزریق کرده اند، اظهار داشت: صدا و سیما خودش هم یک مرکز بهداشت و درمان دارد که آنها فهرست دادند و برمبنای آن صورت گرفت. گاهی هم می شود مانند برخی تخلفات در یک شهرداری که لباس پاکبان می پوشد و واکسن تزریق می کند؛ که البته اگر چنین کاری انجام شده باشد، کار درستی نبوده است.
چگونگی حفظ زنجیره سرد واکسن های کرونا با وجود قطعی برقرییسی درباره چگونگی حفظ زنجیره سرد واکسن به دنبال قطع برق نیز اظهار داشت: ما نخستین بار نیست که می خواهیم در کشور واکسن توزیع و تزریق نماییم. مراکز بهداشتی ما حتی در سطح روستاها برای نگهداری واکسن ها در یخچال و برای برق های اضطراری فکر شده است. حتی اگر در روستایی برق و ژنراتور نباشد از کلد باکس ها استفاده می شود که همیشه آماده است. در سطح مراکز شهرستان ها و استانها سردخانه های نگهداری واکسن داریم. برای توزیع واکسن نیز انبارهای بزرگ و مجهز داریم که حتی اگر برق برود چندان مشکلی نخواهیم داشت.
وی افزود: در ۱۰ قطب کشور واکسن توزیع می شود و آنها به مراکز دیگر توزیع می کنند. در مراکز استان هم محل های نگهداری واکسن داریم و بعد از توزیع به شهرستان ها این واکسن برمبنای نیاز مراکز بصورت روزانه یا دو روز یکبار ارسال می شود. بطور کلی بعد از موضوع قطع برق، دستورالعمل جدیدی نوشته شد ولی در عین حال هر نوع قطعی برق می تواند برای ما ایجاد مشکل کند؛ برای اینکه فرض کنید اگر بیش از پنج ساعت برق برود ما گرفتار مشکل می شویم که البته تا حالا این اتفاق نیفتاده است. واکسن ها در یخچال نگهداری می شوند و حتی مهمست در کدام طبقه نگهداری شوند. در کنار واکسن ها دماسنج وجود دارد و اگر دما کمتر از حد مورد نظر برسد یک هشدار خواهد بود.
رییسی اضافه کرد: واکسن ها بسته به نوع خود شرایط نگهداری متفاوتی دارند. برخی واکسن هایی مثل سینوفارم و آسترازنیکا درجه حرارتی متفاوت از اسپوتنیک دارند. واکسن اسپوتنیک باید زیر ۱۸ درجه باشد اما واکسن سینوفارم در دمای یخچال می ماند.
هرگونه تجمع در روند انتخابات؛ ممنوعمعاون بهداشت وزارت بهداشت درباره پروتکلهای انتخابات پیش رو نیز بیان کرد: ما هم انتخابات شورای شهر رو روستا و هم انتخابات ریاست جمهوری را داریم و در حقیقت نگرانی بیشتر ما برای انتخابات شوراها است؛ برای اینکه در شهر و روستاها بیشتر میتینگ ها در منازل انجام می شود و اینکه این مساله قابل کنترل نیست، نگران کننده است و دورهمی سبب می شود پروتکل نقض شود. هرگونه تجمع و دورهمی ممنوعست.
وی اضافه کرد: درباره انتخابات ریاست جمهوری باید از ۴ منظر به موضوع نگاه نماییم. اول بحث ثبت نام بود که پروتکل مخصوص ثبت نام کاندیداها را دادیم و انصافا خوب رعایت شد؛ حال بماند که یکی دو نفر می خواستند از نرده دَر بروند که آنها را گرفتند و آنهم خیلی جای نگرانی نبود.
تمهیدات پیش بینی شده برای روز رای گیری در انتخابات ریاست جمهوریرای گیری سیار از کرونا مثبت هارییسی افزود: برای روز رای گیری خیلی نگرانی نداریم. در این روز تعداد شعب و صندوق ها را زیاد کردند و از طرفی ساعت برگزاری انتخابات هم بالا رفته و از ۷ بامداد تا ۲ بامداد روز بعد ( ۲۹ خرداد) امکان رای گیری وجود دارد. از طرفی قرار است از ما برای همه کسانی که می خواهند رای دهند و واجد شرایط هستند به شکل استانی استعلام شود تا اعلام نماییم چه کسانی کرونا مثبت هستند و افراد کرونا مثبت بصورت سیار می توانند رای دهند و نبابد پای صندوق ها بیایند. از طرف دیگر قرار شد اگر مقرر است صفی تشکیل گردد در فضای باز باشد و اگر هم نمی توانند صندوق را در فضای باز بگذارند افراد در فضای باز باشند و یک به یک برای رای دهی وارد فضای بسته شوند.
تصمیم گیری برای ستادهای تبلیغاتی برمبنای رنگ بندی شهرهاوی درباره تبلیغات داوطلبان ریاست جمهوری، اظهار نمود: طبق دستورالعمل ها هرگونه تجمع برای سخنرانی و... در فضای بسته ممنوع می باشد. در فضای باز امکان برگزاری سخنرانی وجود دارد اما با رعایت پروتکل ها، یعنی به ازای هر ۸ متر مربع یک نفر در فضای باز با ماسک روی صندلی بنشیند و حداکثر ظرفیت اشغال فضای باز هم ۳۰ درصد است و این مساله فارغ از رنگبندی شهرها اجرا می شود. درباره ستادهای تبلیغاتی برمبنای رنگبندی کرونائی عمل می نماییم. ستادی که در شهر زرد تشکیل گردد حداکثر ۳۰ نفر در شهر نارنجی ۲۰ نفر و شهر قرمز ۱۵ نفر می توانند در فضای بسته ستاد مشغول باشند.
رئیسی افزود: از دوره های قبل به یاد داریم یکی از زمان هایی که می توان شادی و پایکوبی انجام داد زمان انتخابات و جلوی ستادها است که اعلام کردیم ممنوع شود. اگر ممنوع نشود ممکنست مشکل بوجود آورد و خواستیم تا نیروی انتظامی در این زمینه کمک نماید. این که ضمانت اجرائی رعایت این پروتکل ها چیست، اولا رئیس ستادهای مرکزی انتخابات و یا هر نامزد طی جلسه ای در وزارت کشور توجیه شده و برای نظارت بر ستاد مسئولیت دارند و اگر تخلفی صورت گیرد باید پاسخگو باشند و ناظر عالی وزارت بهداشت است که تخلفات را به وزارت کشور اطلاع می دهد و سپس به مراجع قانونی گزارش می شود.
بر اجرای پروتکل ها اصرار داریممعاون وزیر بهداشت اضافه کرد: شرایط دشوار است اما اصرار بر اجرای پروتکل ها داریم تا کوچک ترین غفلت موحب بروز موج پنجم نشود. شعار ما این است که "برای مشارکت حداکثری و با شکوه شدن انتخابات نیاز داریم مردم از نظر سلامتی احساس امنیت کنند". بدین سبب همه نامزدها باید به این نکته توجه نمایند که با امن شدن محیط مردم برای حضور در پای صندوق ها خواهند آمد.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره قطعی برق در بیمارستان ها نیز اظهار نمود: قطع برق فقط برای الان نیست. هیچ بیمارستانی از نظر استاندارد بدون جایگزین برق اضطراری نمی تواند کار کند و اگر اتفاقی افتاده باشد باید خود بیمارستان پاسخگو باشد که چرا برق اضطراری اش کار نکرده است. قطعا قطعی برق حوزه سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد و در بحث واکسیناسیون وجود برق کمک میکند تا واکسن ها را بهتر نگهداری نماییم.
برقراری ممنوعیت پرواز به ۲۵ کشور به سبب کرونارییسی درباره ممنوعیت پروازها از برخی کشورها هم اظهار داشت: هم اکنون ۲۵ کشور در دنیا وجود دارند که ما ممنوعیت پرواز داریم همچون هند و پاکستان. لیستی توسط سازمان جهانی بهداشت هر هفته بروز رسانی می شود و علاوه بر آن فهرست برمبنای منطقه هم ممکنست کشورهایی اضافه نماییم و این فهرست را اجرا نماییم.
وی اضافه کرد: هرگونه پرواز از هند و پاکستان به ایران ممنوع می باشد. قریب به ۲۰۰ نفر از هموطنان و دانشجویان تقاضای بازگشت داشتند. مثل همه جای دنیا افرادی که متقاضی بازگشت از کشورهای سفر ممنوع هستند باید هم تست منفی داشته باشند و هم قرنطینه شوند و این موارد از پیش از بازگشت به آنها اعلام می شود و می توانند انتخاب کنند. هتل محل اسکان برای خود فرودگاه است. مواردی که ذکر کردیم از مصوبات ستاد کرونا است و افرادی که در قرنطینه می مانند خودشان باید هزینه را پرداخت کنند.
وضعیت کرونا در ایران؛ حدودا با ثباتوی درباره احتمال شیوع بیماری قارچ سیاه در ایران اظهار نمود: بطور کلی از زمانی که کرونا به شکل های مختلف خودرا نشان میدهد برنامه ای داریم در سطح بیمارستان ها و راهنماهای بالینی مرتبا بروز رسانی می شود و تا حالا مورد این چنینی در سطح کشور نداشتیم و حتی در ارتباط با ویروس های جهش یافته هم محدود به مناطق جنوبی و تحت کنترل است. زمانی که اعلام می نماییم ویروس هندی، برزیلی و... است یعنی این همان ویروس ووهان است که جهشی در آن صورت گرفته و تبدیل به سوش غالب در یک کشور شده است و آن کشور آنرا گزارش ارائه کرده است. پس می توان متصور شد در کشوری همان جهش صورت گیرد یعنی اگر ویروس برزیلی در ایران پیدا کنید الزاما به این معنا نیست که یک نفر از برزیل به ایران آماده باشد بلکه ممکنست این جهش در همین ویروس ایران شکل گرفته باشد اما نوع جهش همان جهشی باشد که در برزیل هم وجود دارد. موج چهارم ما کاملا با ویروس انگلیسی بود که در حال کنترل شدن بود و وضعت کشور حدودا با ثبات است.
نانوایی ها و سوپرمارکت ها در صدر تخلفات کروناییرییسی همین طور اظهار داشت: از بدو شروع کرونا تا حالا نانوایی ها جزو صنوفی بودند که رتبه اول عدم رعایت پروتکل ها را داشتند. از حدود ۳ هفته پیش سوپرمارکت ها رتبه اول را دارند. درمورد نانوایی ها موارد زیادی پلمب داشتیم اما همانطور که می دانید جزو مشاغل گروه یک هستند و نمی توان کلا آنها را برمبنای رنگ بندی تعطیل کرد. بیشترین مشکل ما با نانوایی های سنتی است. البته تذکر به نانوایی ها تنها به خاطر عدم رعایت نکات بهداشتی در رابطه با کرونا نیست بلکه مشکلات دیگری هم دارند که مرتبا اخطار دریافت می کنند. تا زمانی که نانوایی های سنتی به این شیوه ادامه دهند کنترل شان دشوار است.1400/03/05
23:04:30
5.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک