گزارش اپتیك؛

دارو بی سروصدا گران گردید

دارو بی سروصدا گران گردید به گزارش اپتیک قیمت های برخی اقلام دارویی در اوضاع کرونایی کشور مدام در حال افزایش می باشد و کسی هم متوجه آن نشده است.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، در روزهایی که گذر مردم بیشتر از دوران پیش از کرونا به داروخانه ها افتاده است، کسی متوجه این نکته نشده است که قیمت برخی اقلام دارویی به صورت خزنده و آرام آرام افزایش می یابد، بدون این که توجه مردم و بیماران را جلب نماید.
در این بین قیمت داروهای بدون نسخه یا همان OTC نسبت به سایر داروها، به شدت سیر صعودی داشته است. دیفن هیدرامین، استامینوفن، قرص سرماخوردگی، شربت سرماخوردگی و داروهایی از این دست، در طول دوران پاندمی کرونا، برای چندین بار تغییر قیمت داده اند.
یک شیشه دیفن هیدرامین از ۲، ۵۰۰ تومان پیش از کرونا به ۸، ۵۰۰ تومان رسیده است. یعنی بیشتر از ۱۵۰ درصد افزایش قیمت برای یک داروی بدون نسخه که این روزها مصرف زیادی دارد.
یک ورق استامینوفن و قرص هایی از همین دست، مشابه شربت دیفن هیدرامین با افزایش قیمت زیادی مواجه بوده اند.

نکته قابل تأمل، متفاوت بودن قیمت داروهای بدون نسخه در سطح داروخانه ها است. یعنی، قیمت شربت دیفن هیدرامین در یک داروخانه ۷، ۵۰۰ تومان است و داروخانه دیگری، همین شربت را ۸، ۵۰۰ تومان می فروشد. این، یعنی قیمت های سوپرمارکتی در سطح داروخانه ها هم رخنه کرده است.
در عین حال مبحث دیگری که این روزها به چشم می خورد، بنرهای تخفیف در سر در بعضی داروخانه ها است که عنوان داشته اند با عنایت به گرانی دارو، از تخفیف های چند درصدی برای داروهای نسخه ای برخوردار می شوند. به صورتی که یکی از این داروخانه ها در جنوب شهر تهران، نوشته بود ۵ درصد تخفیف به ازای هر نسخه در نظر گرفته شده است. این که چنین اقدامی، قانونی و مجاز است، نکته قابل تأمل مساله است.
فرامرز اختراعی رئیس هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، درباره دلیل گرانی بیشتر از ۱۰۰ درصدی داروهای بدون نسخه، اظهار داشت: این افزایش قیمت ها ناشی از تصمیم ارزی ماه ها قبل درباره این داروها است که اثر خویش را تازه نشان داده است.
وی اضافه کرد: بر مبنای تغییر سیاست های تخصیص ارز برای داروهای بدون نسخه، دیگر ارز ترجیحی یعنی همان ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده نمی گردد و واردات ارز مواد پایه و واسطه آنها با نرخ ارز نیمایی صورت می گیرد؛ ازاین رو هزینه واردات مواد پایه داروهای بدون نسخه به حدود ۵ برابر افزوده شده است، درحالی که قیمت ارز برای این داروها ۵ برابر شده، اما افزایش قیمت دارو به اندازه ۵ برابر نیست. هر چند با افزایش ۱۱۰ درصدی در اقلام دارویی بدون نسخه مواجه هستیم، اما همین میزان افزایش قیمت هم افزایش مدیریت شده در جهت منافع مردم است. قیمت های فعلی، کف افزایش قیمت است که با وجود آن تولیدکننده ها شاید کمی ضرر هم بدهند.
اختراعی اظهار داشت: وزارت بهداشت، بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای داروهای بدون نسخه، در واقع تولید حدود ۵۰ قلم داروی بدون نسخه (OTC) را به داروسازان تحمیل کرده و می گوید در مقابل ۶۰۰۰ قلم دارو، حالا این چند ده قلم داروی بدون نسخه را هم با سود کمتر یا با ضرر تولید کنید. اگر قرار بود داروهای بدون نسخه تولید داخل نشود و عیناً وارد شود، قیمت آنها بیشتر از ۵ برابر می شد.
داروهای OTC آن دسته از داروهایی هستند که نیازی به تجویز پزشک ندارند و بدون نسخه قابل تهیه است. در خیلی از کشورهای دنیا هم این داروها اساساً زیر پوشش بیمه ها نیستند. اما حقیقت امر این است که این دسته از داروها که شاید تعداد آنها خیلی زیاد هم نباشد، اما مصرف زیادی دارند و همواره در خانه های مردم میتوان چند قلم از این داروها را پیدا کرد. در پاندمی کرونا، احتیاج به این دسته از داروها به شدت افزوده شده است.
گفته می شود در بعضی کشورها افراد می توانند داروهای OTC را بدون رفتن به داروخانه از سوپرمارکت ها تهیه کنند. از همین رو داروهای بدون نسخه در زمان تخصیص ارز در اولویت قرار ندارد. و اگر قرار بر اولویت بندی باشد، اولویت آخر دریافت ارز دولتی داروهای OTC هستند.
همه این نکات و خصوصیت های داروهای بدون نسخه، سبب شده تا شاهد گرانی بی سر و صدا و خزنده این داروها باشیم. ناگفته نماند که گرانی دارو فقط شامل داروهای بدون نسخه نبوده و برخی داروهای زیر پوشش بیمه ها هم گران شده اند، بدون این که بیماران متوجه بشوند. زیرا، بیمار فقط به فکر تهیه دارو است و گران بودن آن در ابتدا به چشم نمی آید. فقط زمانی مورد اعتراض واقع می شود که نیاز به دارو در سبد ثابت خانواده قرار داشته باشد و بایستی همیشه یک یا چند قلم داروی خاص را برای بیمارش تهیه نماید.

1400/05/09
10:08:10
5.0 / 5
184
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک