اپتیک optlab

رفع یبوست و ضرورت مصرف ماست پروبیوتیك

رفع یبوست و ضرورت مصرف ماست پروبیوتیك اپتیك: پروبیوتیك ها، باكتری های مفید در ماست و مواد غذایی تخمیر شده هستند كه در تسكین مشكلات گوارشی موثر عمل می كنند.به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، در داروخانه ها و سوپرماركت ها می توانید ده ها محصول و مكمل پروبیوتیك را پیدا كنید كه اغلب حاوی دو نوع باكتری لاكتوباسیلوس یا بیفیدوباكتر هستند. شاید بزرگ ترین نقش پروبیوتیك ها در درمان اسهال ناشی از یك عفونت ویروسی یا خوردن آنتی بیوتیك باشد. عفونت و آنتی بیوتیك هر دو عاملی هستند كه می توانند تعادل طبیعی باكتریایی در سیستم گوارشی شما را به هم بزنند، چیزی كه پروبیوتیك ها كمك به ترمیم و اصلاح آن می كنند اما در این میان، عارضه ای كاملا خلاف اسهال وجود دارد و آن یبوست است. حدودا بیش از ۳۰٪ از مردم ایران دچار مشكلات گوارشی همچون یبوست هستند كه بیش از نیمی از این جمعیت را خانم ها تشكیل می دهند.
بسیاری از داروهایی كه نیاز به تجویز نسخه پزشك ندارند مانند داروهای ملین و نرم كننده مدفوع، آن طور كه باید موثر نیستند و حدودا نیمی از مصرف كنندگان نتیجه دلخواه را از مصرف آن ها نمی گیرند. اما آیا پروبیوتیك ها ضد یبوست عمل می كنند؟ پاسخ مثبت است. تحقیقات نشان داده است پروبیوتیك های حاوی باكتری بیفیدوباكتری زمان انتقال غذا در روده را طولانی تر می كنند، میزان حركات روده را بیشتر كرده و منجر به نرم شدن مدفوع و دفع بهتر آن می شوند.
یبوست در زنان آبستن و درمان آن با مصرف پروبیوتیك
یبوست به صورت كلی با احساس درد و ناراحتی در شكم به علت حركت نادرست روده و در نتیجه عبور سخت مدفوع همراه است. متاسفانه یبوست حدودا سه چهارم زنان را در دوران حاملگی آزار می دهد و با فشار ناشی از بزرگ شدن رحم در ركتوم زنان شدت بیشتری پیدا می كند. مصرف آهن در این دوران شرایط را بدتر می كند اما دلیل اصلی یبوست در زنان آبستن افزایش هورمون پروژسترون است كه سبب سستی ماهیچه ها، همچون روده ها می گردد.
روش های درمان
به طور كلی یبوست در حاملگی نگران كننده نیست و عوامل دیگری مثل نگرانی، اضطراب، كاهش شدید فعالیت جسمانی و فیبر ناكافی در برنامه غذایی هم باعث بروز یبوست می شوند اما برای گذراندن یك حاملگی راحت تر باید برای آن چاره ای اندیشید. راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد كه به ذكر آن ها می پردازیم:
محصولات پروبیوتیك مصرف كنید
پروبیوتیك ها باكتری خوب موجود در دستگاه گوارشی، بخصوص روده بزرگ را از نو ذخیره و احیا كرده و بدین سان با مشكلات گوارشی همچون یبوست مقابله می كنند. یكی از منابع خوب پروبیوتیك ماست است كه در كشور ما با نام تجاری لاكتیویا تولید می گردد. ماست لاكتیویا بعنوان یك فرآورده لبنی پروبیوتیك می تواند به صورت روزانه مصرف شده و بعنوان كمكی برای رفع مشكل یبوست كمك كننده باشد.
بر اساس برخی مطالعات، تعداد دفعات مزاج در افراد مبتلا به یبوست، حداقل بعد از ۱۴ روز مصرف روزانه BB-۱۲ به صورت قابل توجهی بهبود می یابد. با این حال باید توجه داشته باشید كه لاكتیویا داروی ملین نیست، بلكه یك نوع ماست حاوی باكتری های طبیعی است كه پیش تر نام بردیم و به تنظیم دستگاه گوارش كمك می نماید. به صورت كلی مكمل های پروبیوتیك اثرات مثبتی بر كاركرد سیستم ایمنی، سرطان، اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیك، اسهال مسافرتی، آلرژی، عدم تحمل لاكتور وكلسترول افزایش یافته خون و تولید ویتامین ها در بدن دارند. مصرف پروبیوتیك در تمام موارد ذكر شده باید با مشورت پزشك صورت بگیرد.
هر روز مواد غذایی با فیبر زیاد بخورید
غلات و نان های كامل، برنج قهوه ای، میوه ها و سبزیجات تازه از منابعی هستند كه می توانند به شما در رفع مشكل پیش آمده كمك شایان توجهی بكنند.
تا می توانید آب بخورید
سعی كنید روزانه ۳۰۰ میلی لیتر آب و انواع نوشیدنی بنوشید (تا اندازه ای كه ادرار شما شفاف و روشن باشد و دچار كم آبی نباشید). نوشیدن یك لیوان آب میوه در طول روز یا هنگام بیدار شدن هم بسیار مفید است. نرمش كنید و تحرك داشته باشید: با راه رفتن، شنا كردن و انجام یوگا، هم با بروز یبوست مقابله می كنید هم حال عمومیتان بهتر خواهد شد.
به بدن خود گوش دهید
روده های شما پس از خوردن غذا فعال می شوند، پس زمانی را به سپری كردن در دستشویی اختصاص دهید و هر زمان نیاز به اجابت مزاج پیدا كردید این كار را به تعویق نیاندازید.
مكملی را كه مصرف می كنید تغییر دهید
اگر مولتی ویتامینی كه در دوران حاملگی مصرف می كنید شامل آهن زیادی است و شما كم خونی حاد ندارید، از پزشك خود بخواهید آن را با مكمل دیگری كه آهن كم تری دارد جایگزین كند.
منبع: كتاب كاله

1396/10/26
20:10:31
5.0 / 5
5754
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک