مرگ های ۳ رقمی کرونا تا کی ادامه دارد؟

مرگ های ۳ رقمی کرونا تا کی ادامه دارد؟ اپتیک: روند بیماری کرونا در کشور نزولی شده، اما مرگ های سه رقمی همچنان داغ بر دلمان می گذارد؛ موضوعی که وزارت بهداشتی ها علتش را ارتفاع بلند پیک پنجم می دانند.به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، کشورمان تا حالا چهار پیک سهمگین کرونا را گذرانده و حالا در گردنه گذر از پیک پنجم است. پیکی که با دلتا کرونا شروع شد و از تمامی خیزهای کرونائی کشور قدرتمندتر بود. به صورتی که به سرعت در کشور گسترش یافت، میزان همه گیری را افزایش داد، بیمارستان ها را پر و حتی با گذر از مرز ۷۰۰ مرگ روزانه، رکورد مرگ و میر کرونائی را متوالی در کشور شکست.
خیزهای کرونا در کشور
باید توجه کرد که از اسفند ۱۳۹۸ تا حالا خیزهای مکرر کرونا را در کشور شاهد بودیم که هر یک از آنها خاصیت های خاص خودرا داشته اند. موج اول را در هجمه اول ویروس به کشورمان از زمان تایید بیماری تا اواخر اسفند ماه ۹۸ شاهد بودیم. آن زمان به تدریج متوجه شدیم که با استفاده از ماسک و رعایت چند راه حل بهداشتی ساده می توانیم در مقابل ویروس چینی بایستیم. پیکی که بالاخره با آموزش و رعایت پروتکلهای بهداشتی کاهشی شد و این روند کاهشی تا اواخر اردیبهشت ماه ۹۹ ادامه داشت.

با آرام شدن اوضاع اما، همه گمان کردند که کرونا رخت بسته است؛ محدودیت ها برداشته شد، خیابان ها شلوغ شد و سفرها هم به راه. غافل از این که کرونا از همین عادی انگاری ها استفاده و در جان ها رخنه کرد. پیک دوم بیماری از اواسط خرداد ۱۳۹۹ شروع شد، تخت های بیمارستانی به تدریج پر شدند، آمارها افزوده شد و عمدتاً شاهد افزایش ابتلاهای خانوادگی ناشی از افزایش رفت و آمدها بودیم.

پیک سوم کرونا با پاییز آمد؛ با شدت بیماری زایی و سرایت بیشتر. پیکی که منجر به از بین رفتن روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ بیمار در کشور شد. طی پاییز و زمستان با تلاش کادر بهداشت و درمان کشور و البته رعایت پروتکل ها از طرف مردم موج سوم بیماری نیز به تدریج فرو نشست و وزیر وقت بهداشت در ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹ از دو رقمی شدن مرگ های کرونائی در کشور خبر داد، اما این اختتام ماجرا نبود؛ چونکه درست در همین روز وزیر وقت بهداشت ورود گونه انگلیسی کرونا به کشور را هم تایید نمود و نسبت به خطرات آن هشدار داد. ویروسی با قدرت سرایت و انتشار چند برابری نسبت به کرونای ووهان. بدین سبب کرونا طغیان چهارمش را در کشور رقم زد.

موج چهارم کرونا از آغاز شروعش طوفانی عمل کرد؛ به صورتی که تنها طی چند روز تمام مراکز استانها را قرمز و بیمارستان ها را از بیماران بدحال کرونائی مملو کرد.

با وجود گذشت چند هفته سخت و تلخ، پیک چهارم تاخت و تازش را ادامه داد و سر به نزول گذاشت؛ اما هنوز از شر مرگ های بیش از ۱۰۰ تایی آن آسوده نشده بودیم که کرونای هندی رخ نشان داد و کاهش توجه مردم به رعایت پروتکلهای بهداشتی بعنوان بازوی آن عمل کرد و پیک پنجم میهمان شوم دیگری برای ایران شد؛ پیکی که هم از نظر قدرت سرایت و هم از لحاظ شدت بیماری بسیار سریع و شدید بود، بیمارستان ها، سردخانه ها و قبرستان ها را مملو از انسان های بی جان کرد و هنوز هم با وجود نزولی شدن روند بیماری در کشور، همچنان قدرتش را با مرگ های ۴۰۰ و ۵۰۰ تایی نشان داده است.
سیر نزولی "دلتا" بدون کاهش چشم گیر مرگها
حالا بگفته وزارت بهداشتی ها، سیر نزولی بیماری در کشور شروع شده است و شهرها یک به یک در صف خروج از وضعیت قرمز کرونائی قرار گرفته اند؛ به صورتی که تعداد شهرهای قرمز به ۱۶۸ شهر قرمز کاسته شده و تعداد شهرهای نارنجی ۲۰۹ شهر و شهرهای زرد ۷۱ است.

همچنین بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در کشورمان از ۱۲ تا ۱۸ شهریور ماه مقارن با هفته ۸۱ اپیدمی، تعداد موارد مثبت شناسایی شده، ۱۵۶۰۷۹ مورد بوده است، همین طور تعداد موارد بستری جدید ۲۶۲۰۸ مورد بوده و متاسفانه طی این مدت در کشور ۳۹۳۷ نفر جان باخته اند. بر این اساس کاهش ۱۹ درصدی در تعداد بیماران مثبت سرپایی، کاهش ۱۵.۲ درصدی در تعداد بیماران بستری و کاهش ۷.۲ درصدی در تعداد بیماران فوت شده را در هفته اخیر نسبت به هفته ماقبل شاهد بوده ایم.

با این وجود باید پرسید که اولا چرا همچنان مرگ های کرونائی کاهش نیافته و با وجود گذشت بیش از دو ماه از تاخت و تاز پنجمین پیک کرونا در کشور، همچنان شاهد مرگ های ۵۰۰ تایی هستیم و در عین حال چرا هنوز میزان ابتلای روزانه اعداد و ارقام پنج رقمی به خود می بیند؟.

به هر حال باید توجه کرد که از آغاز شیوع پیک پنجم در کشور، بارها و بارها از طرف متخصصین حوزه سلامت هشدار داده شد که قدرت سرایت ویروس دلتا چندین برابر بیش از کرونای ووهان است و قدرت بیماری زایی بالایی دارد. طبیعی است که وقتی میزان سرایت به شدت بالا رود، تعداد مبتلایان افزایش پیدا کرده و بیمارستان ها مملو می شوند. در نتیجه با عنایت به محدودیت پرسنل و امکانات در بیمارستان ها نسبت به حجم بسیار زیاد بیمار، کیفیت ارائه خدمت و مراقبت کاسته شده و در نتیجه ممکنست میزان مرگ بالا می رود.

در عین حال قدرت سرایت ویروس کرونا در این پیک به حدی بالا بود که بی سابقه خوانده شد و حتی هنوز با رسیدن به قله خود فاصله بسیاری داشت که رکورد مبتلاشدن و بستری در بیمارستان ها را شکست. به صورتی که مسئولان بهداشت و درمان کشور چندین بار اعلام نمودند که حتی در قله پیک های قبلی چنین حجم بالایی از مبتلاشدن و بستری سابقه نداشته است. بدین سبب میزان مبتلاشدن و بستری در ابتدای پیک پنجم حتی از قله پیک های قبلی هم بیشتر بود. در نتیجه زمان بیشتری نیاز است که این پیک وحشی آرام بگیرد.

از سوی دیگر، اقدامات کنترلی چندانی هم در کشور برای مهار پیک پنجم اتفاق نیفتاد. تعطیلی های چندباره ای که در پایتخت و کشور اعمال شد، بیشتر تعطیلی اسمی و گویا تفریحی بود و اراده ای برای نظارت و جدیت بیشتر در اعمال تعطیلی های جدی و منع رفت و آمد، مسافرت و... وجود نداشت. بازارها و پاساژها باز و بساط دورهمی و سفر هم به راه بود؛ در کنار این مورد کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی به زیر ۳۰ درصد، کاهش استفاده عمومی از ماسک و... نیز مزید بر علت شد و بعنوان بازوی کرونای دلتا، سونامی مرگی بی سابقه را در کشور رقم زد.

بنابراین با عنایت به عدم اجرای تصمیمات و سیاست های مشخص، سریع و جدی، ویروس بصورت طبیعی در کشور پیش رفت و حالا هم بگفته متخصصان، ویروس خود با عنایت به سیر طبیعی روندی نزولی را شروع کرده است. با این حال وزارت بهداشتی ها می گویند که نباید انتظار کاهشی سریع را در مرگها داشته باشیم و ابراز امیدواری کردند که تا سه هفته دیگر مرگ ها کاهش یابند، اما باز هم نباید انتظار دو رقمی شدن شان را داشته باشیم. به صورتی که علیرضا رییسی- سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نموده است که "با توجه به ارتفاع قله این پیک، اینگونه نیست که دیگر شهر قرمز نداشته باشیم یا خیالمان خیلی راحت باشد؛ ولی با عنایت به روندی که می بینیم در ۲۸ استان روند نزولی شده است. بر همین مبنا امیدواریم تا ۳ هفته آینده میزان مرگ و میر هم بطور قابل توجهی کاهش یابد؛ البته هنوز برای دو رقمی شدن مرگ و میر زود است و نباید سهل انگاری نماییم. "
واکسیناسیون و تاثیرش در کاهش مرگ های کرونایی
با همه این اوصاف، حالا وزیر بهداشت دولت سیزدهم قول سرعت گرفتن واکسیناسیون و واکسینه کردن تمام گروه های هدف تا ۲۲ بهمن ماه را داده است. قولی که البته با عنایت به افزایش واردات واکسن و ورود محموله های پنج میلیونی به نظر می آید زودتر از موعد مقرر، محقق شود. در عین حال بگفته وزیر بهداشت با واکسینه کردن بخش قابل توجهی از جامعه، می توان کنترل بیماری و حتی برداشتن گام به گام محدودیت ها را انتظار داشت. هرچند که حدی از پروتکلهای بهداشتی همچنان پس از واکسیناسیون هم باید تداوم یابد.

وزیر بهداشت همین طور از ایجاد محدودیت و قرنطینه هوشمند پس از واکسیناسیون سخن به عمل آورده و اعلام نموده است، ارائه برخی خدمات به افرادی که واکسینه نشده باشند، ممنوع خواهد شد.

از سوی دیگر وزارت بهداشتی ها از عدم واکسیناسیون برخی افراد در گروه هایی که پیش از این موعد واکسیناسیون شان رسیده بود، آگاهی داده اند. مانند افراد بالای ۷۰ سال که بگفته وزارت بهداشت، ۸۸ درصدشان واکسینه شده اند، اما ۱۲ درصد واکسن نزده اند. موضوع زمانی مهمتر و ترسناک تر می شود که بدانیم ۷۴ درصد مرگ و میر کرونائی بالای ۷۰ سال مربوط به این ۱۲ درصد است. بدین سبب برای کاهش مرگ های کرونائی و جلوگیری از ادامه مرگ ها، لازم است لکه گیری هایی انجام شده و واکسیناسیون در گروه های مختلف خصوصاً جمعیت سالمندی تکمیل شود.

بر همین مبنا هم وزارت بهداشتی ها از کاهش چشم گیر مرگ و میر ناشی از کرونا در ماه های پیش رو با افزایش واکسیناسیون آگاهی داده و در این حوزه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نموده است که باید به واکسیناسیون ۷۰ تا ۸۰ درصد برسیم که مرگ و میر کرونائی بسیار کم شود.

حالا هم گروه های مختلفی درحال ورود به صف تزریق واکسن هستند. به صورتی که جمعیت بالای ۱۸ سال در روستاها، دانشجویان، افراد بالای42 سال و در بعضی مناطق جنوبی و مرزی افراد 32 سال به بالا و... وارد فرآیند تزریق واکسن کرونا شده اند و حتی زمزمه هایی از برداشتن محدودیت سنی برای واکسیناسیون به گوش می خورد.

بنابراین می توان امیدوار بود که با افزایش سرعت تامین و ورود واکسن به کشور و همین طور تسریع در پروسه واکسیناسیون البته بصورت دقیق و همین طور کمک مردم بوسیله رعایت پروتکلهای بهداشتی، کشور بتواند این تاریخ پرمرگ را با کاهش مرگ های کرونائی و البته امید به صفر شدن آن، به انتها برساند.

منبع:

1400/06/22
10:43:30
5.0 / 5
239
تگهای خبر: آموزش , بازار , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک