معاون آموزشی وزیر بهداشت:

آموزش مجازی دانشجویان علوم پزشکی ادامه می یابد

آموزش مجازی دانشجویان علوم پزشکی ادامه می یابد معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر این که ما نمی توانیم به آموزش دوران قبل از کرونا برگردیم و این مسیر برگشت پذیر نیست، اظهار داشت: بطور قطع بخشی از آموزش های دانشجویان علوم پزشکی به صورت مجازی عرضه خواهد شد و ما باید فرایند این آموزش ها را با کمک فناوری های نوین، هوش مصنوعی و شبیه سازی های دیگر ادامه دهیم.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر ابوالفضل باقری فرد در همایش کووید ۱۹ به نقش هوش مصنوعی و فناوری در آموزش دانشجویان اشاره نمود و اظهار داشت: طبیعتا شیوع کروناویروس تغییراتی را در سطح دنیا ایجاد کرد و به تبع دانشجویان و دانشگاه ها نیز بی نصیب از این تغییرات نشدند. همانطور که اقتصاد، سلامت، روابط اجتماعی و خیلی از کارهای دیگر متوقف شدند دانشگاه ها نیز آموزش های حضوری خودرا متوقف کردند.
ایشان سپس اشاره کرد: در دوره شیوع ویروس کرونا ما به تدریج اما با سرعت زیاد توانستیم کارهای خودرا از سر بگیریم و دانشجویان و اساتید عکس العمل مناسبی را در این دوره در زمینه کارهای خود انجام دادند و در حقیقت شیوع ویروس کرونا نقطه عطفی در آموزش پزشکی واقع شد و تحولی در این حوزه ایجاد کرد و ما با بهره گیری از هوش مصنوعی، شبیه سازها و سایر تکنولوژی ها آموزش های خودرا در قالب های دیگری دنبال کردیم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: ارائه آموزش ها با پلت فرم های آنلاین یکی از با اهمیت ترین عکس العمل های دانشگاه های دنیا همچون ایران در دوره شیوع ویروس کرونا بود. در صورتیکه در گذشته آموزش های مجازی به این شیوه در دانشگاه ها ارائه نمی شد و فقط یکسری آموزش های محدود و آن هم یک طرفه در بعضی دانشگاه ها داشتیم. اما در دوره کرونا ما در آموزش پزشکی توانستیم آموزش های دانشجویان را در عرصه مجازی دنبال نماییم.
دکتر باقری فرد تاکید کرد: ما از دو سال پیش در عرصه آموزش پزشکی ماموریت داشتیم که هر سال ۲۰ درصد از آموزش های خودرا بصورت مجازی ارائه بدهیم، اما پیش از شیوع کروناویروس تنها کمتر از ۵ درصد آموزش های ما در دانشگاه ها بصورت مجازی بود که خوشبختانه در دوره شیوع ویروس کرونا و باوجود همه مشکلاتی که وجود داشت، هم افزایی های لازم برای آموزش های مجازی شکل گرفت.
وی تصریح کرد: کروناویروس باوجود همه مشکلات و لطمه هایی که به ما وارد کرد، سبب شد موفقیت هایی را نیز کسب نماییم. همه گیری این ویروس کمک های زیادی را در زمینه آموزش مجازی دانشگاه ها به ما کرد و زیرساخت هایی که ممکن بود ما تا ۲۰ سال آینده به آن دسترسی پیدا نکنیم در عرض یک تا دو سال بوجود آمد، ما حتی آموزش های مهارتی را نیز توانستیم بصورت مجازی ارائه بدهیم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از اشکالات اصلی آموزش دانشجویان در دوران کرونا بیمارستان ها بودند به نحوی که بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد این مراکز بار کرونا را به دوش کشیدند، در نتیجه عرصه فعالیت برای ارتباط گیری دانشجویان با سایر بیماران محدود شد که البته ما با کمک سایر ابزارها و مدلها توانستیم این خلأها را پر نماییم.
دکتر باقری فرد تصریح کرد: گسترش عدالت آموزشی یکی دیگر از مزایای شیوع کووید ۱۹ بود که بر طبق آن افراد در دانشگاه های کوچک و کمتر برخوردار توانستند به آموزش دانشگاه های سطح یک دسترسی پیدا کنند و به صورتی عدالت آموزشی بین دانشجویان علوم پزشکی گسترش پیدا کرد. یکی از مشکلاتی که در دوره آموزش مجازی دانشگاه ها داشتیم کیفیت آموزش دانشجویان بود. بر طبق آماری که به دست آوردیم ما در یک سال هیچ مشروطی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور نداشتیم و تمامی دانشجویان ما خوشبختانه یا متأسفانه با نمرات بسیار عالی ارتقاء پیدا کردند؛ با تمام این توصیفات اساسا آموزش های ما بصورت ترکیبی ادامه خواهد داشت. بااینکه معتقد هستیم هیچ آموزشی در زمینه علوم پزشکی جایگزین آموزش حضوری نخواهد بود. چونکه به جز مسائل نظریه ما در زمینه های اخلاقی، معنوی و... آموزش هایی را به دانشجویان ارائه می دهیم، اما اساسا قسمتی از آموزش های دانشجویان علوم پزشکی بصورت مجازی ادامه خواهد داشت و ما در این راه برگشت به عقب نخواهیم داشت.
معاون آموزشی وزیر بهداشت در آخر با تاکید بر این که در زمینه آموزش مجازی برگشت به عقب نخواهیم داشت، اظهار داشت: ما باید بتوانیم این آموزش را با کمک فناوری های نوین، شبیه سازی های فعلی و هوش مصنوعی ادامه دهیم و دانشگاه ها خوشبختانه در زمینه شبیه سازها نیز پیشرفت کرده اند تا نیاز به بیمار کمتر باشد، بدین سبب می توان با کمک دنیای مجازی وارد دنیای حقیقی شد.1401/02/21
19:11:15
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک