اپتیک optlab
محققان پی بردند؛

تابش نور خورشید در خانه باعث تقویت روحیه می شود

تابش نور خورشید در خانه باعث تقویت روحیه می شود به گزارش اپتیک، تحقیقات جدید نشان داده است خانه های پر از نور طبیعی، ساکنان را شادتر و بشاش تر می کند.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، «خاویرا مورالس-براوو»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه شیلی در سانتیاگو، توضیح داد: «ما بدنبال کشف رابطه بین نور طبیعی و رفاه احساسی در فضاهای داخلی مسکونی بودیم.»
وی اظهار داشت: «ایده این مطالعه بعد از یک سال قرنطینه کووید عنوان شد، که طی آن مردم بیشتر وقت خودرا در خانه سپری کردند و شاهد افزایش موارد اضطراب و افسردگی بودیم.»
بنابراین، برای کشف این که چگونه نور خانه ممکنست بر خلق و خوی تأثیر بگذارد، یک آزمایش مجازی را با بهره گیری از ۲۵ شبیه سازی معماری سه بعدی مختلف راه اندازی کردند.
هر شبیه سازی طراحی خانه متفاوتی را با مقادیر متفاوت نور طبیعی برای ورود به اتاق نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب و حمام ارائه می کرد. برای مثال، طرح های خانه باتوجه به تعداد پنجره های موجود، اندازه پنجره ها و این که آیا خانه ها رو به شمال یا جنوب بودند، متفاوت بود.
به ۷۵۰ شرکت کننده در مطالعه، شبیه سازی ها بطور تصادفی نشان داده شد، بعد از آن هر کدام فضاهای مختلف را از ۱ تا ۱۰ رتبه بندی کردند. نمره "۱۰" به این معنا است که فضا موجب می شود آنها احساس بی نهایت غم یا بسیار خوشی کنند.
در پایان، پژوهشگران دریافتند هر چه نور طبیعی بیشتر وارد خانه شود، شرکت کنندگان بیشتر احساس شادی می کنند.
به طور خاص، نویسندگان به این نتیجه رسیدند خانه هایی که در آن پنجره ها حداقل ۴۰ درصد از فضای دیوار یک خانه را پوشش می دهند، بیشترین افزایش را در حس آرامش و شادی ایجاد می کنند.
آنها همین طور دریافتند که تأثیر مفید نور خصوصاً در بین شرکت کنندگان جوان تر (افراد زیر ۳۰ سال) و زنان قوی است.
مورالس-براوو اظهار داشت: «هر چه یک فرد زمان بیشتری را در خانه سپری کند، بهره بیشتری از قرار گرفتن در معرض نور برده که در شادی و خوشی بیشتر وی مؤثرتر است.»
محققان خاطرنشان کردند: «ما انسان ها مکانیسم های تکاملی داریم که به نور طبیعی پاسخ می دهند. تحقیقات قبلی نشان داده است که نور می تواند تأثیر قابل توجهی بر الگوهای خواب و بیداری (ریتم شبانه روزی) داشته باشد، در صورتیکه کمبود نور می تواند خطر ابتلاء به اختلال عاطفی فصلی را افزایش دهد.»
مورالس-براوو اظهار داشت: «یافته های ما نشان میدهد که با به حداکثر رساندن اندازه پنجره ها، افزایش فاصله بین خانه ها برای کاهش سایه، و استفاده از رنگ هایی که نور را بهتر منعکس می کنند، مردم افزایش شادی و کاهش غم را درک می کنند.»


منبع:

1401/06/11
11:58:27
5.0 / 5
75
تگهای خبر: آزمایش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک