اپتیک optlab

الگوی خوابی که خطر مبتلا شدن به آلزایمر را کاهش می دهد

الگوی خوابی که خطر مبتلا شدن به آلزایمر را کاهش می دهد به گزارش اپتیک، خراسان رضوی افرادی که بسیار کم یا خیلی زیاد می خوابند، بیشتر در معرض خطر زوال شناختی و عقل قرار دارند.به نقل از سایکولوژی، کسانی که بین ۵.۵ تا ۷.۵ ساعت خواب شبانه دارند، حتی زمانی که از عوارض اولیه بیماری آلزایمر رنج می برند، کاهشی در سلامت شناختی خود مشاهده نمی کنند.

آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که ۷۰ درصد موارد مبتلا شدن را تشکیل می دهد. خواب ضعیف یکی از علایم شایع آلزایمر است و می تواند پیشرفت بیماری را تسریع کند.

دکتر برندان لوسی، محقق ارشد این تحقیق، اظهار داشت: تعیین این که چگونه خواب و مراحل مختلف بیماری آلزایمر با هم مرتبط می باشد، چالش برانگیز است اما این موضوعی است که برای آغاز طراحی مداخلات باید از آن آگاه بود.

نتایج مطالعه ما نشان میدهد یک محدوده متوسط یا «نقطه شیرین» برای کل زمان خواب وجود دارد که در آن عملکرد شناختی در طول زمان ثابت است.

زمان خواب کوتاه و طولانی با عملکرد شناختی بدتر همراه بوده است که شاید این مساله به سبب خواب ناکافی یا کیفیت پایین خواب باشد.

سوال بی پاسخ این است که اگر بتوانیم برای بهبود خواب مداخله نماییم، مانند این که زمان خواب برای افراد کم خواب را تا یک ساعت یا بیشتر افزایش دهیم، آیا این مورد تأثیر مثبتی بر عملکرد شناختی آنان خواهد گذاشت؟

برای پاسخ به این پرسش به داده های طولی بیشتری نیاز داریم.

این مطالعه شامل ۱۰۰ نفر با میانگین سنی ۷۵ سال بود که اغلب آنان هیچگونه اختلال شناختی نداشتند. عملکرد شناختی آنان به همراه کیفیت خواب طی حدودا پنج سال مورد پیگیری قرار|گرفت.

پروفسور دیوید هولتزمن، یکی از محققان این تحقیق، توضیح داد: این مساله جالب بود که در این تحقیقات مشاهده شد نه تنها کسانی که خواب کم دارند بلکه کسانی که خواب طولانی دارند هم زوال شناختی بیشتری نشان می دهند.

این نتایج نشان میدهد کیفیت خواب به جای خواب کامل ممکنست نکته کلیدی باشد.

پروفسور بیو ام انس، محقق دیگر این تحقیق، اظهار داشت: کسانی که از مشکلات خواب رنج می برند، باید بدانند که میتوان این مشکلات را درمان کرد. از خیلی از بیمارانم می پرسم خوابت چطور است؟ اغلب بیماران گزارش می دهند که خوب نمی خوابند و هنگامی که مشکلات خواب آنان درمان می شود، ممکنست بهبودهایی در فرایندهای شناختی شان ببینند.

پزشکانی که بیمارانی را با شکایات مربوط به فرایندهای شناختی ویزیت می کنند، باید از آنان در مورد کیفیت خوابشان سوال کنند. این شاخص به صورت بالقوه یک عامل قابل تغییر است.

نتایج این تحقیق در نشریه Brain انتشار یافته است.

منبع:

1401/06/28
11:31:04
5.0 / 5
42
تگهای خبر: آلزایمر , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک