اپتیک optlab
رئیس پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشكی تهران مطرح كرد

سالی ۴۲۰۰ مرگ به دلیل شکستگی ناشی از پوکی استخوان در کشور

سالی ۴۲۰۰ مرگ به دلیل شکستگی ناشی از پوکی استخوان در کشور به گزارش اپتیک، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به این که شکستگی ناشی از پوکی استخوان در سه ناحیه بدن شیوع بیشتری دارد، اظهار داشت: حدود ۴۲۰۰ مرگ به دلیل شکستگی ناشی از پوکی استخوان در هر سال داریم؛ ازاین رو در صورتیکه بتوان پوکی استخوان را به شکل موثر شناسایی و درمان کرد، تا حد زیادی از بروز مرگ و میر ناشی از آن هم جلوگیری می شود.


دکتر افشین استوار در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به آمار ۴۲ درصدی شیوع پوکی استخوان در کشور، اظهار داشت: مهم ترین عارضه پوکی استخوان، شکستگی است و ما از این مورد نگرانیم. اساسا پوکی استخوان را درمان می نماییم که جلوی شکستگی را بگیریم چون شکستگی مهم ترین عارضه پوکی استخوان است که سبب ناتوانی و مرگ می شود. مطالعات به ما نشان داده است که سالانه بیشتر از ۱۷۰ هزار مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان در کشور رخ می دهد.
وی ضمن اشاره به این که شکستگی ناشی از پوکی استخوان در سه ناحیه بدن شیوع بیشتری دارد، اظهار نمود: شکستگی استخوانی در ناحیه مچ دست، مهره های ستون فقرات بخصوص مهره های ناحیه کمری و لگن از شیوع بالایی برخوردار می باشد که شدیدترین میزان آن در ارتباط با شکستگی در استخوان لگن است. شکستگی استخوان لگن واقعا خطرناک است؛ چونکه حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد مواردی که گرفتار شکستگی لگن شدند، در سال اول پس از شکستگی، این عارضه برایشان منجر به مرگ می شود. از طرفی علاوه بر مرگ و میر، ناتوانی و وابستگی ناشی از شکستگی لگن خیلی بالا است؛ ۸۰ درصد موارد ناشی از شکستگی لگن هیچگاه نمی توانند به میزان تحرک قبلی خود بازگردند و در ۵۰ درصد موارد پس از شکستگی لگن برای راه رفتن به کمک دیگران یا عصا وابسته می شوند.
وی با اشاره به اینکه بروز شکستگی لگن در کشور بالا است، خاطرنشان کرد: روند بشکلی است که میزان بروز سالانه در گروه سنی بالای ۵۰ سال در خانم ها حدود ۱۵۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر و در آقایان ۱۳۸ در هر ۱۰۰ هزار نفر است. این میزان بروز شکستگی لگن و مرگ و میر آن از همه سرطان های مختص زنان بیشتر است؛ در حالیکه بسیاری از سرطان های خانم ها درمان پذیر است و یا به مدت طولانی تری شانس زنده ماندن دارند.
او ضمن اشاره به هزینه اقتصادی بالای شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان، بیان نمود: مطالعات ما نشان داده است که حدود ۷ هزار میلیارد تومان هزینه ای است که سالانه به خاطر این مورد به کشور تحمیل می شود و به سبب این که جمعیت رو به سالمندی می رود، سال به سال این هزینه هم افزایش خواهد یافت و به خانوار و کشور فشار وارد می نماید.
استوار در خاتمه تصریح کرد: حدود ۴۲۰۰ مرگ به سبب شکستگی ناشی از پوکی استخوان در هر سال داریم؛ ازاین رو درصورتی که بتوان پوکی استخوان را به شکل موثر شناسایی و درمان کرد تا حد زیادی از بروز مرگ و میر به این دلیل جلوگیری می شود.1401/08/12
14:46:24
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک