اپتیک optlab

انسولین قلمی از قیمت تا ذخایر تضمینی

انسولین قلمی از قیمت تا ذخایر تضمینی اپتیک: انسولین قلمی؛ دارویی حساس برای دیابتی هاست که گهگاه تامین آن در سالهای اخیر دستخوش چالش و حتی کمبودهای مقطعی شده است؛ بتازگی نیز سازمان غذا و دارو اعلام نمود که با ورود 1.5 میلیون عدد قلم انسولین به کشور، ذخایر قابل اطمینانی را برای بیماران طی ماه های آتی به وجود آورده اند.به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، انسولین قلمی طی سالهای قبل به عنوان ارزبرترین داروی کشور شناخته می شد. بطوریکه طبق اعلام سازمان غذا و دارو قبل از این و پیش از اجرای طرح دارویاری، سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای واردات انسولین قلمی اختصاص می یافت. این در حالی بود که با اختصاص ارز دولتی جهت تامین داروهای اساسی کشور، تولیدکنندگان و واردکنندگان همیشه با چالش هایی همچون انتظار طولانی مدت در صف اختصاص ارز، ناکافی بودن ارز اختصاص یافته و عدم تنوع ارزی مواجه بودند و این مباحث در نهایت می توانست به خدشه دار شدن زنجیره تامین داروهای اساسی مانند انسولین قلمی منجر شده و به کمبودهای دارویی و سرگردانی بیماران نیازمند دارو دامن بزند.

علاوه بر این با اجرا و ادامه سیاست اختصاص ارز دولتی به دارو، قیمت داروهای اساسی و حیاتی از قیمت اصلی شان فاصله گرفته و با قیمت غیرواقعی در بازار عرضه می شدند و همین موضوع جذابیت بازار دارو را برای سودجویان و سوداگران بالا برده و منجر به قاچاق معکوس بخش زیادی از این داروها شده و داروی ارزان ایرانی، سوغات خارجی ها می شد و در نهایت هم کمبودهای دارویی را تشدید می کرد؛ اتفاقی که بارها برای داروهای اساسی مانند انسولین قلمی رخ داده بود و این داروها را در ورطه کمبود کشانده بود.

از طرف دیگر نیز تحریم های گوناگون مقابل کشورمان که حوزه دارو را هم بی نصیب نگذاشته و سنگ اندازی در نقل و انتقال ارز، بحث کمبود دارو را تشدید می کرد و به همین سبب هم گفته می شود که همچنان تامین برخی داروها نیازمند رایزنی های دیپلماتیک است.
پایان چالش های ارزی دارو
بنابراین در امتداد رفع مشکلات ارزی دارو، جلوگیری از کمبودهای فلج کننده دارویی و همین طور پیش گیری از قاچاق معکوس داروی ایرانیان و در امتداد تغییر سیاست های ارزی دولت، طرح دارویاری از ۲۳ تیر ماه ۱۴۰۱ آغاز شد و قرار شد که ارز دارو از دولتی به نیمایی تبدیل گشته و پایانی بر چالش های تامین ارز دارو باشد. علاوه بر این در امتداد پشتیبانی از بیماران و با هدف عدم افزایش پرداخت از جیب بیمار، پوشش بیمه ای داروها بالا رفته و بنا شد تا مابه التفاوت ارز دولتی تا نیمایی به عنوان اعتباری برای پشتیبانی از بیماران و عدم هرگونه تغییر در قیمت داروها برای مصرف کننده، به سازمان های بیمه گر جهت تقویت پوشش بیمه ای اختصاص داده شود و بر این اساس اعلام گردید که قیمت دارو برای مصرف کننده تغییری نمی کند.

در همین زمینه بخوانید:
جزئیات طرح «دارویاری» و دارویی که برای بیماران «گران» نمی شود
"دارویاری"؛ طرحی برای مدیریت آشفته بازار دارو
وضعیت قیمت گذاری انسولین قلمی
اقداماتی که در قالب طرح دارویاری انجام شد، بر بازار دارویی مانند انسولین قلمی هم موثر افتاد. البته از آنجا که عمده انسولین قلمی مورد نیاز کشور وارداتی است، نگرانی هایی در حوزه افزایش قیمت آن وجود داشت، اما به اذعان مسئولان سازمان غذا و دارو، طبق طرح دارویاری مقرر شده تا قیمت گذاری داروها برمبنای نوع دارویی صورت گیرد که ۵۰ درصد از سهم بازار را به خود مختص کرده است و از آنجا که بیش از ۵۰ درصد از سهم بازار در انسولین قلمی، به نوع وارداتی آن اختصاص یافته، مبنای پوشش بیمه ای نیز برمبنای نوع وارداتی انسولین قلمی انجام شده و در نتیجه بیمار افزایش قیمتی را احساس نخواهد کرد.
۳ انسولین قلمی اصلی در کشور نیاز سالانه ۳۶ میلیون انسولین قلمی در کشور
باید توجه کرد که طبق اعلام دکتر سجاد اسماعیلی - مشاور رسانه ای رئیس سازمان غذا و دارو، «سه انسولین قلمی اصلی در کشور مورد نیاز است که شامل نوورپید(آسپارت)، لانتوس(گلارژین) و نوومیکس است. بطور متوسط میزان مصرف هر یک از این انواع انسولین ماهیانه یک میلیون عدد است. بدین سبب حدودا ماهیانه به سه میلیون عدد انسولین قلمی در کشور نیاز داریم و بر این اساس نیاز سالیانه ما حدود ۳۶ میلیون عدد انسولین قلمی است که باید در کشور تامین گردد.»

به این ترتیب، سازمان غذا و دارو در امتداد تسهیل تامین انسولین بر ضرورت تولید داخلی آن اصرار کرد و به همین دلیل هم نخستین مجموعه تولید انسولین قلمی در تیر ماه ۱۳۹۹ در کشور شروع به کار کرد که هم اکنون قلم انسولین گلارژین (لانتوس) تولید شده و در آینده نزدیک قلم انسولین آسپارت تولید داخل نیز وارد بازار خواهد شد. بر این اساس بگفته دکتر اسماعیلی «با تولید انسولین گلارژین در کشور، بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از سهم بازار در اختیار قلم انسولین تولید داخلی قرار گرفته و مابقی بازار در اختیار انواع وارداتی آنست.»

اسماعیلی همین طور اصرار کرد که «از آنجا که بیماری دیابت، بیماری حساسی است، ضمن تامین نوع وارداتی انسولین قلمی، از افزایش ظرفیت تولید داخلی این دارو نیز حمایت می کنند و بر این اساس هر شرکتی که برنامه ای برای تولید داخلی انسولین قلمی دارد، می تواند مستندات و پرونده اش را به سازمان غذا و دارو عرضه نماید و در صورت تایید، مجوزهای لازم را برای تولید انسولین قلمی در کشور، گرفتن کند. »
انسولین قلمی چند؟
همچنین از آنجا که در طرح دارویاری مبنا این بود که قیمت دارو برای مصرف کننده تغییر نکند، در حوزه انسولین قلمی نیز نوع وارداتی آن مبنای قیمت گذاری قرار گرفت؛ چونکه نوع وارداتی انسولین قلمی بیشترین مصرف را در کشور دارد. در عین حال باتوجه به تغییر سیاست ارزی این دارو، مسئولان سازمان غذا و دارو اعلام نموده اند که در صورتی که بیماری با نسخه الکترونیک برای دریافت انسولین به داروخانه مراجعه کند، تغییر قیمت های اخیر شامل حال آنها نمی شود و با قیمت های قبلی دارو را تهیه خواهدنمود. دکتر سجاد اسماعیلی در همین زمینه به ایسنا اظهار داشت که «در حال حاضر قیمت آزاد قلم انسولین در کشور بر حسب نوع شان بین ۱۰۷ هزار تومان تا ۱۴۰ هزار تومان است که البته خرید آزاد آن ممنوع بوده و تنها با نسخه پزشک و با تایید بیمه ارائه می شود. با این شرایط، پوشش بیمه ای شامل آن شده و قیمت آن برای بیمار برای هر قلم انسولین حدود ۳۵۰۰ تومان است.»
نمونه ای فاکتور بیماران در ایام اخیر

1401/09/07
14:03:39
5.0 / 5
270
تگهای خبر: بازار , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک