اپتیک optlab

شناسایی ۳۶۷ مبتلا به وبا سال جاری

شناسایی ۳۶۷ مبتلا به وبا سال جاری به گزارش اپتیک، امسال به دنبال وقوع طغیان بیماری وبا در بعضی کشورهای همجوار، ۳۶۷ مورد مبتلا شدن به این بیماری در کشور ما هم گزارش شده است که عمده مبتلایان در گروه سنی ۲۰ تا ۲۶ سال و عمدتا مذکر بوده اند.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، وبا یک عفونت اسهالی حاد است که به دنبال خوردن آب یا غذای آلوده به باکتری ویبریوکلرا ایجاد می شود. این بیماری اساسا با دسترسی ناکافی به آب شرب ایمن و سیستم جمع آوری فاضلاب نامناسب ارتباط دارد. بیماری از سرایت پذیری بالایی برخوردار می باشد و باآنکه اغلب افراد آلوده علایم بالینی نداشته یا علایم خفیف دارند و می توانند با موفقیت درمان شوند، اما در مواردی هم به دنبال بروز علایم اسهال حاد آبکی شدید می تواند با مرگ و میر و ناتوانی بالایی توام و در عرض چند ساعت منجر به مرگ بیمار شود.
با عنایت به شرایط جمعیت و منطقه درگیر، این امکان وجود دارد که بیماری به سرعت گسترش یابد. بیماری وبا هنوز در دنیا بعنوان یک تهدید برای سلامت عمومی جوامع به حساب می آید. بر مبنای تخمین محققین سالانه بین ۱.۳ تا ۴ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا می شوند و بین ۲۱ هزار تا ۱۴۳ هزار نفر نفر به علت ابتلای به این بیماری جان خویش را از دست می دهند. این شرایط در حالی است که با درمان صحیح و مناسب میزان کشندگی بیماری می تواند حتی به کمتر از یک درصد کاهش پیدا کند.
انتقال این بیماری کاملا با شرایط بهداشتی نامناسب شامل عدم دسترسی کافی و مناسب به آب سالم و تسهیلات دفع بهداشتی فاضلاب مرتبط می باشد. نواحی پر جمعیت حاشیه شهر، کمپ های تعبیه شده برای جمعیت های داخلی جا به جا شده (به عنوان مثال در شرایط وقوع بلایای طبیعی) و یا کمپ های جمعیت های مهاجرین در صورت عدم دسترسی به حداقل ملزومات مورد نیاز شامل آب سالم و فاضلاب بهداشتی، مناطقی هستند که به صورت قابل توجهی در معرض خطر این بیماری قرار دارند.
بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، در نظام مراقبت بیماری های واگیر در کشور ما بیماری وبا در گروه بیماری های مشمول گزارش فوری بوده و هر مورد مبتلا شدن باید به صورت تلفنی گزارش شود. امسال به دنبال وقوع طغیان وبا در بعضی از کشورهای همجوار (عراق، افغانستان و پاکستان)، از تاریخ ۲۷ خرداد ماه سال ۱۴۰۱ مواردی از مبتلا شدن به این بیماری در استانهای واقع در مرزهای غربی کشور ما هم شناسایی و بعد از آن موارد وبا در بعضی از مناطق دیگر کشور هم گزارش شد.
بر اساس اطلاعات حاصل از نظام مراقبت وبا امسال به دنبال وقوع طغیان بیماری وبا در کشور، ۳۶۷ مورد مبتلا شدن به این بیماری گزارش شده است. موارد مبتلا شدن که از اواخر خرداد ماه شروع شده بود تا پایان آبان ادامه داشت و از هفته پایانی آبان ماه تابحال مورد جدیدی از مبتلا شدن به وبا در کشور گزارش نشده است.
حداقل و حداکثر سن در مبتلایان شناسایی شده به ترتیب یک سال و ۸۲ سال بود ولی مبتلایان عموما (تا ۷۶ درصد) در گروههای سنی ۲۰ تا ۲۶ سال قرار داشتند. اغلب موارد یعنی تا ۶۶.۷ درصد مبتلا شدن در جنس مذکر و عمدتا (تا ۷۹.۵ درصد) ساکن مناطق شهری بودند. کلیه موارد شناسایی شده بیماری از بیوتایپ التور و سروتایپ اوگاوا بوده اند.
در بررسی ملیت مبتلایان مشخص شد که ۹۵ درصد موارد ملیت ایرانی و ۵ درصد از اتباع سایر کشورها بوده اند. در طبقه بندی انجام شده بر مبنای شرح حال بیماران، ۸۰درصد از موارد مبتلا شدن موارد وارده به کشور (افراد با سابقه سفر اخیر به مناطق اندمیک وبا در سایر کشورها) بوده و ۲۰ درصد موارد هم در شرح حال خود سابقه تماس با موارد وارده به کشور را ذکر کرده اند. همینطور حدود ۷۰ درصد مبتلایان به صورت سرپایی درمان شده و سایر موارد احتیاج به بستری داشته اند.
تعداد موارد مبتلا شدن به وبا در کشور طی سالهای ۱۳۹۳ تا دیماه ۱۴۰۱

1401/10/13
15:05:46
5.0 / 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک