اپتیک optlab
یافته جدید محققان؛

مصرف دوز بالای امگا۳ باعث کاهش علایم ام اس می شود

مصرف دوز بالای امگا۳ باعث کاهش علایم ام اس می شود به گزارش اپتیک، محققان تاثیر مکمل اسید چرب اُمگا ۳ را بر روی مدلهای موش مبتلا به بیماری ام اس بررسی کردند.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، آنها دریافتند که دوزهای بالاتر اُمگا ۳ شروع بیماری ام اس را به تعویق می اندازند، فواصل زمانی عود بیماری را زیاد می کند و شدت علایم را می کاهد.
بیماری ام اس، یک بیماری مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به لایه چربی که اطراف اعصاب میلین را می پوشاند، حمله می کند. این رویداد به نوبه خود توانایی اعصاب در حمل سیگنال را می کاهد.
علائم MS شامل مشکلات بینایی، لرزش و تغییرات عاطفی است. در حالیکه علت این بیماری امکان دارد در بیماران متفاوت باشد، تصور می شود که از پاسخ التهابی ناشی می شود.
در حالی که ارتباطی بین مصرف اسیدهای چرب اُمگا ۳ و بهبود کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به MS وجود دارد، مکانیسم های اساسی ناشناخته هستند.
برخی از تحقیقات نشان می دهد که رژیم های غذایی سرشار از اسیدهای چرب اُمگا ۳ با نرخ پایین تر ابتلاء به MS مرتبط هستند و دارای خواص سلامت ضد التهابی و عصبی مفید هستند.
اخیراً، محققان بررسی کردند که چگونه مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ پاسخ التهابی در موش ها را می کاهد.
آنها دریافتند که Docosahexaoyl اتانول آمید (DHEA)، یک ترکیب لیپید حاصل از اسید Docosahexaenoic موجود در روغن ماهی، امکان دارد پاسخ سلول T ایمنی را کاهش داده و در نتیجه التهاب در ارتباط با ام اس را کم کند.
برای شروع، محققان بررسی کردند که چگونه DHEA بر پاسخ سلول T در سلول های جدا شده از موش ها تاثیر می گذارد. آنها دریافتند که DHEA هنگام مصرف با دوز بالا، نشانگرهای التهابی را می کاهد. DHEA همینطور درصد سلول های T بیماری زا را کم کرد.
در مرحله بعد، محققان بررسی کردند که آیا پیشرفت بیماری ام اس بر سطح DHEA در موش ها تاثیر می گذارد یا خیر. آنها دریافتند که در طول پیشرفت بیماری ام اس، سطح DHEA در نخاع و طحال متفاوت می باشد اما در مغز نه.
با انجام آزمایشات بیشتر، آنها دریافتند موش هایی که با DHEA تحت درمان قرار می گیرند، نشانگرهای التهابی کمتری نسبت به گروه کنترل دارند.
نتایج نشان داده است که DHEA به احتمال زیاد التهاب را می کاهد و در نتیجه علایم ام اس با کاهش تعداد سلول های T بیماری زا در سیستم عصبی، کاسته می شود.
محققان نتیجه گرفتند که DHEA امکان دارد شدت بیماری ام اس را کم کند و ازاین رو امکان دارد به رژیم های غذایی اضافه شود تا بتواند درمان های موجود را برای این بیماری تکمیل کند.


1401/12/22
12:36:42
5.0 / 5
194
تگهای خبر: آزمایش , ایمنی , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک