اپتیک optlab
نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت:

دو اشكال در هزینه كرد پول درمان كارگران، واكنش به افزایش تعرفه ها

دو اشكال در هزینه كرد پول درمان كارگران، واكنش به افزایش تعرفه ها اپتیك: سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به مصوبه مجلس برای واریز پول درمان كارگران تامین اجتماعی به حساب خزانه توضیحاتی عرضه داد و اظهار داشت: در هزینه كرد این پول دو اشكال اساسی وجود داشت.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، دكتر ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینكه آیا مقرر است پول درمان كارگران تامین اجتماعی پس از واریز به حساب خزانه توسط وزارت بهداشت هزینه شود تصریح كرد: اصلا چنین چیزی نیست بلكه این پول با نظارت خزانه توسط خود سازمان تامین اجتماعی هزینه می گردد.
وی اضافه كرد: متاسفانه در سال های مختلف برای هزینه كرد ۹ بیست و هفتم سهم بیمه كارگران تامین اجتماعی برای سلامت دو اشكال اساسی وجود داشت. نخست اینكه این پول به صورت كامل صرف سلامت نمی شد و مشكل دیگر این بود كه همین پول در زمان مناسب هزینه نمی شد.
حریرچی ادامه داد: با این مصوبه مقرر است تمامی سهم بیمه كارگران از ۹ بیست و هفتم صرف خرید خدمات برای بیمه شدگان تامین اجتماعی شود همینطور هر بخشی كه این خدمات را عرضه كند در قبالش از تامین اجتماعی دریافتی خواهد داشت.
سخنگوی وزارت بهداشت تصریح كرد: متاسفانه مشكل این بود كه همه منابع این پول صرف سلامت كارگران نمی شد.
وی در ادامه به مبحث ورود داروهای جدید به فهرست دارویی كشور اشاره نمود و اظهار داشت: بیمه ها زمانی داروهای جدید را تحت پوشش قرار می دهند كه اثربخش بودن این داروها ثابت شود و تا زمانی كه دارویی تاثیر بالینی نداشته باشد نمی توانیم آن را وارد فهرست دارویی كشور نماییم.
وی در مورد وضعیت استفاده از سموم و كودهای شیمیایی در مزارع كشاورزی تصریح كرد: در جلسه اخیر شورای عالی سلامت و امنیت غذایی كه با حضور رئیس جمهور تشكیل شد تصمیمات بسیار خوبی در این زمینه گرفته شد به صورتی كه مقرر است وزارت جهاد كشاورزی فروشگاه های غیرمجاز عرضه كننده سم و كودهای شیمیایی را تعطیل كند.
وی همینطور از نظارت بر روند استفاده از سموم و كودهای شیمیایی بر هشت محصول كشاورزی اطلاع داد و اظهار داشت: این هشت محصول شامل خیار گلخانه ای و مزرعه ای، پرتقال، سیب زمینی، پیاز، سیب درختی و گوجه فرنگی گلخانه ای و مزرعه ای است.
سخنگوی وزارت بهداشت در ارتباط با نرخ ویزیت برخی پزشكان مشهور كه گفته می گردد بالاتر از نرخ های مصوب دریافت می كنند، اظهار داشت: ویزیت پزشكان برای رده های مختلف تخصصی بر مبنای مصوبه دولت دریافت می گردد.
وی به ویزیت های پزشكان در بخش خصوصی اشاره نمود و اظهار داشت: ویزیت سرپایی بخش خصوصی برای پزشكان عمومی و دندانپزشكان عمومی ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان برای پزشك متخصص و دندانپزشكی متخصص ۳۶ هزار و ۲۰۰ تومان برای پزشك فوق تخصص، فلوشیپ و متخصص روانپزشكی ۴۵ هزار و ۲۰۰ و برای روانپزشكان فوق تخصص ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است و اگر ارقامی بالاتر از این دریافت شود تخلف است.
وی با اشاره به اینكه بیمه فقط تعرفه دولتی را تحت پوشش قرار می دهد اظهار داشت: بیمه ها ۳۰ درصد تعرفه دولتی و صددرصد ما به التفاوت تعرفه خصوصی و دولتی را متقبل می گردد.
وی تصریح كرد: اگر یك پزشك فراتر از تعرفه مصوب رقمی را دریافت كند و كار اضافی انجام ندهد كاملا غیرقانونی است.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه بیش از چند دهه است كه نظارت مناسبی در مورد تعرفه سرپایی بخش خصوصی صورت نمی گیرد، ادامه داد: تا پیش از اجرای طرح تحول سلامت این مشكل هم در بیمارستان ها وجود داشت.
حریرچی در ادامه به روند واردات دارو به كشور اشاره نمود و اظهار داشت: داروهای وارداتی پیش از اجرای طرح تحول سلامت به طرز قابل توجهی قیمت بالایی داشتند كه باید این قیمت ها را پایین بیاوریم.
وی اضافه كرد: وزارت بهداشت وظیفه دارد دارو را به قیمت عادلانه و بر مبنای اسطاعت مردم تامین كند. ضمن اینكه طبق قانون مكلف هستیم داروی ژنریك و تولید داخل را مصرف نماییم.
حریرچی در مورد اینكه گفته می گردد تعرفه های پزشكان در سال های اخیر به طرز غیرقابل قبولی افزایش یافته است، تصریح كرد: در شش ماه اول سال ۹۳ افزایش تعرفه صفر بوده همینطور در شش ماه اول سال ۹۴ هم این افزایش صفر بوده و در سال های ۹۵ و ۹۶ افزایش در حد ۳ الی ۸ درصد بوده تنها در نیمه دوم سال ۹۳ افزایش قابل توجهی در تعرفه ها داشته ایم اما آنچه مسلم است مجموع افزایش تعرفه ها با سال های پیش از ۹۳ تفاوت ها در حد یك تا دو درصد بوده است.
حریرچی در ادامه با بیان این مطلب كه در شش رشته پزشكی وضعیت بحرانی داریم، اضافه كرد: هم اكنون در زمینه تامین پزشكان رشته های جراحی اعصاب، ارتوپدی، رادیولوژی و... در مناطق محروم با كمبودهایی مواجه هستیم كه باید نیاز مردم تامین گردد. زیرا قرار نیست برای انجام یك آزمایش یا سونوگرافی مردم صدكیلومتر مسافت را طی كنند.

1396/12/01
16:13:47
5.0 / 5
4616
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک