اپتیک optlab
گزارش مهر؛

چادرهای هلال احمر در جاده ها نقطه قوت سفرهای نوروزی

چادرهای هلال احمر در جاده ها نقطه قوت سفرهای نوروزی اپتیك: جمعیت هلال احمر بعنوان یك نهاد غیردولتی، سهم بسزایی در عرضه خدمات امدادی به هموطنان دارد و این ماموریت در روزهای نوروز، به شدت برجسته و قابل لمس است.



به گزارش اپتیك به نقل از مهر، جمعیت هلال احمر در قالب نیروهای امداد و نجات، جوانان هلال احمر، داوطلبان و...، توانسته اند نقطه قوت سفرهای ایمن هموطنان در همه فصول بخصوص ایام نوروز باشند. جایی كه جاده ها شلوغ است، نگاه سرنشینان خودروهای عبوری به چادرهای سفید رنگ كه با آرم «هلال احمر» خودنمایی می كنند، همواره آنها را به سفری ایمن و امن دلگرم می كند. زیرا، در صورت احتمال حادثه ای اعم از ترافیكی و غیرترافیكی، این نیروهای هلال احمر هستند، كه در كمترین زمان ممكن سر صحنه حادثه حاضر شده و به امدادرسانی مشغول می شوند.
مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به عملیات امداد و نجات نوروزی سازمان هلال احمر از ۲۴ اسفند ۹۶ تا ۱۳ فروردین ۹۷، اظهار داشت: در این مدت ۴۷۵۸ مورد ماموریت از جانب هلال احمر انجام و به ۵۴ هزار و ۵۷۱ نفر امدادرسانی شده است.
وی اضافه كرد: ۲۱۹۰ مصدوم از جانب امدادگران هلال احمر به مراكز درمانی منتقل شده اند.
رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به اینكه به ۳۴ هزار و ۹۶۳ نفر به صورت سرپایی خدمت رسانی شده است، اظهار داشت: در مجموع ۱۵ هزار و ۶۷۳ نفر هم اسكان داده شدند كه از میان آنها ۸۳۴ نفر هم اسكان اضطراری یافتند و۱۴ هزار و ۸۳۹ مسافر نوروزی از جانب سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اسكان داده شدند.
سلیمی با اشاره به اینكه طی این مدت ۳۵۲ مورد عملیات رهاسازی از جانب هلال احمر صورت گرفته است، اظهار نمود: ۶۶۹ نفر از مصدومان ترافیكی هم رهاسازی شدند. سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات درباره پوشش امدادی جمعیت هلال احمر در روز طبیعت اظهار داشت: ۶۳۳ پست موقت و سیار جمعیت هلال احمر، ۲۸۱۶ نفر نیروی عملیاتی و ۶۰۰ خودروی عملیاتی برای پوشش امدادی سیزده بدر از جانب جمعیت هلال احمر بكارگیری شده اند.
تلاش برای تغییر رفتار ترافیكی در جاده های كشور
از جمله طرح های ملی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر كه با هدف فرهنگ سازی در زمینه سفر و كاهش تلفات جاده ای هر ساله در روزهای نوروز برگزار می شود، طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی است. هجدهمین مرحله طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در استان كرمان همزمان با سراسر كشور از تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۶ تا ۱۴ فروردین ماه ۹۷ به مدت ۱۶ روز در جهت اهداف بشردوستانه جمعیت هلال احمر با مشاركت بیش از ۳۵۰ نفر از اعضای جوان و داوطلب استان كرمان در ۲۰ شهرستان با برپایی ۲۵ پست ثابت (۱۲ساعته و ۲۴ساعته)، ۷ پست سیار (سامانه حركت های امدادی و بشردوستانه)، ۷ خیمه نماز، ۶ ایستگاه سلامت، ۲۰ فضای دوستدار كودك در مسیرهای ورودی و پرتردد شهرها اجرا می گردد.
مسعود حبیبی رئیس سازمان جوانان هلال احمر با اشاره به رجوع ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار مسافر نوروزی به پایگاه های سازمان جوانان در سراسر كشور، اظهار داشت: ۲۴ هزار نفر روز جوانان داوطلب در اجرای طرح ملی سفرهای ایمن نوروزی مشاركت داشته و بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار قلم محصولات فرهنگی، راهنمایی مسافران و تبلیغی توزیع شد.
رئیس سازمان جوانان هلال احمر، با اشاره به تعداد اعضای مشاركت به تفكیك كانون ها اظهار داشت: جوانان: ۱۸۱۱۰ نفر، دانشجویی: ۵۲۵۲ نفر، دانش آموزی: ۲۴۸۵ نفر، طلاب: ۸۸۹ نفر، روستایی: ۲۰۹۶ نفر و غنچه ها: ۱۸۱۳ نفر بودند. حبیبی با اشاره به تعداد مسافران رجوع كننده به چادرهای سازمان جوانان اظهار داشت: از این میان تعداد مراجعات به پست ثابت: ۳ میلیون و ۹۰ هزار نفر، پست سیار: ۲۱۰ هزار نفر و در مجموع ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بوده است.
حبیبی درباره خدمات عرضه شده به مسافران هم اظهار داشت: بهره مندان از خدمات سلامت: ۲۱۳ هزار نفر، بهره مندان از خدمات فضای دوستدار كودك: ۲۷۵ هزار كودك، بهره مندان از خیمه نماز: ۱۱۵ هزار نفر، امضاكنندگان میثاق نامه كمپین: ۲۸۶ هزار نفر و تعداد همراهان كمپین در فضای مجازی: ۴۶ هزار نفر بوده است.
سه استان كشور ركورددار مراجعات مسافران به پایگاه های هلال احمر
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، اظهار داشت: سازمان جوانان در استان های مازندران، گلستان و قم به ترتیب ركورددار بیشترین رجوع كنندگان در ایام نوروز بودند. مسعود حبیبی اضافه كرد: پایگاه های سازمان جوانان هلال احمر در استان های ایلام، البرز و خراسان شمالی دارای كمترین رجوع كننده در ایام نوروز بودند.
وی با بیان اینكه علاوه بر خدمات سلامت همچون گرفتن قندخون و فشارخون به مسافران نوروزی سفارش هایی درمورد سفر ایمن عرضه می شود، افزود: در جهت سفر ایمن برای مسافران نوروزی كمپینی بعنوان «نه به تصادفات» افتتاح شد.
رئیس سازمان جوانان هلال احمر اظهار داشت: در این كمپین تلاش كردیم با كمك ۲۰ هزار داوطلب در ۱۰۰۰ پایگاه، خطرات حادثه ساز را به مسافران گوشزد نماییم.
حبیبی اضافه كرد: برپایه آمار پلیس ۷۰ درصد تصادفات و سوانح رانندگی به علت خطای انسانی رخ داده است كه می توان با ارتقای فرهنگ رانندگی در كشور تلفات را كاهش داد. برپایه آمار در سال ۸۴ میزان فوتی های سوانح رانندگی در كشور به حدود ۲۲ هزار نفر می رسید كه این آمار در سال قبل به ۱۶ هزار فوتی رسیده است.
طرح های خلاقانه در ۱۰۰۰ پایگاه جوانان هلال احمر
طرح های سازمان جوانان هلال احمر در روزهای نوروز در هزار پایگاه این سازمان با هزار ایده نو برای ارائه خدمات امدادی و سلامت به مسافران اجرایی شد. در طرح نوروزی جوانان هلال احمر تلاش شده است تا از خلاقیت و ایده های جدید جوانان داوطلب برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی استفاده گردد. «سازمان جوانان با همكاری معاونت فرهنگی قوه قضائیه طرحی را تدوین و اجرایی كرده است كه در آن از رانندگان خواسته می گردد در هنگام رانندگی صبور باشند. در این طرح برچسب هایی با عنوان #صبورم به شیشه خودروها چسبانده شد.
برنامه های نوروزی سازمان داوطلبان
برنامه های نوروزی سازمان داوطلبان یكی از رخدادهای گسترده اجتماعی مشاركت محور است كه در سال های اخیر مخاطبان بسیاری را به انبوه گزینه های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و حمایتی جمعیت هلال احمر میهمان كرده است. این برنامه ها كه در سال های اخیر با حضور داوطلبان در سراسر كشور جانی تازه به فعالیت های فرهنگی اجتماعی ستاد سفرهای نوروزی جمعیت هلال احمر بخشیده است، خصوصیت منحصربه فردش این است كه با اتكا به ظرفیت و داشته های مادی و معنوی داوطلبان محلی برگزار می گردد تا در روزهای منتهی به نوروز، تمام نقاط شهرها و روستاها آكنده از عطر شكوفه های همدلی شود.
نوروز امسال، سازمان داوطلبان در كسوت بزرگترین و دیرینه ترین سازمان عام المنفعه كشور با برنامه ریزی برای اجرای طرح های فرشتگان رحمت، نیابت، مروجین سلامت در قالب طرح ملی خدمات داوطلبانه جمعیت هلال احمر در نوروز به علاوه اعزام كاروان سلامت به مناطق زلزله زده استان كرمانشاه، با مشاركت پذیری داوطلبان و با بهره گیری از سرمایه پرارزش تجربه چندین دوره این طرح ها، سهم معتنابهی در تولید بستری از ارائه خدمات داوطلبانه و نیكوكارانه با عنایت به نیازها دارد تا همه سلایق و اندیشه ها بتوانند در این فضای فرهنگی نوع پرورانه علایق خویش را دنبال كنند. این نكته نباید فراموش شود كه داوطلبان و خیرین در سال های اخیر همواره در كانون فعالیت های خیرخواهانه قرار داشته و با تاكید بر فرصت های مشاركت توانسته اند فضای كشور را متأثر از حضور خود كنند.

1397/01/15
16:10:14
5.0 / 5
4697
تگهای خبر: ایمنی , خدمات , سازمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک