اپتیک optlab

تشدید كننده های آسم را بشناسیم

تشدید كننده های آسم را بشناسیم اپتیك: تهران- رئیس مركز تحقیقات ایمنولوژی، اسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: نتایج تحقیقات نشان داده است كه دود اسپند، عود، سیگار و قلیان تولید كننده آسم نیستند اما تحریك كننده هستند و علائم این بیماری را تشدید می كنند.


آسم یك بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است كه خصوصیت های آن شامل علائم متغیر و عودكننده، انسداد برگشت پذیر جریان هوا و اسپاسم برونش است. نشانه های رایج آن عبارتند از خس خس، سرفه و تنگی نفس كه به سه گانه آسم معروف می باشد.
دكتر مصطفی معین روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: هنوز شواهد علمی قوی وجود ندارد كه نشان دهد این دودها تولید آسم می كند اما بطور قطع علائم آن را تشدید می كنند و می توانند سبب حمله شدید آسم شوند.
وی به والدین سفارش كرد كه از دود كردن اسپند در فضاهای بسته مانند منازل به شدت خودداری كنند، اظهار داشت: تماس با دود سیگار، قلیان، عود و اسپند و همینطور شوینده های شیمیائی می تواند تاثیر مخربی بر سلامت افرادی كه زمینه آلرژی دارند و یا مبتلایان به آسم، داشته باشد و سلامت آنان را به خطر اندازد.
معین ادامه داد: هرچند دود اسپند در سنت ما وجود دارد و با وجودی كه گفته می گردد هوا را استریل می كند، اما این باورها از نظر علمی قابل دفاع نیستند.
به گفته دكتر معین، بوهای تند مانند عود یا عطر و ادكلن، و از همه بدتر شویندهای شیمیایی خطرناك هستند و با تولید التهاب در راه های هوائی سبب تخریب بافت ریه می شوند.

** انواع سوسك ها و مایت ها هم به شدت آلرژی زا هستند
رئیس مركز تحقیقات ایمنولوژی، اسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: پژوهش های علمی در دو تا سه دهه اخیر، مشخص كرده كه ترشحات و مواد به جا مانده از سوسك ها و مایت ها به شدت آلرژی زا هستند.
وی بیان كرد: حشرات مانند سوسك و مایت ها جزء آلاینده های بیولوژیك هستند و به علت رطوبت و گرمای بیش از اندازه منازل، در این مكان ها و اتاق های بدون نور آفتاب، رشد و نمو می كنند.
معین با اشاره به اینكه مایت ها از سخت پوستان ذره بینی هستند و محیط ایده آل شان در محل گرم، مرطوب و تاریك است، اظهار داشت: پرز فرش، تشك، بالشت، پرده های ضحیم و مبل های مخملی، محیطی مناسب برای رشد و نمو این حشره است.
وی اضافه كرد: در فضای مرطوب، تاریك و گرم كپك ها و قارچ ها هم رشد پیدا می كنند. رشد و نمو آنها به خصوص در حمام و زیرزمین بیشتر از سایر نقاط بوده و آنها هم همچون عوامل آلرژی زا داخل منازل هستند.
معین بر ضرورت رفع آلودگی ها هوا در فضاهای بسته تصریح كرد و اظهار داشت: ما حدود 20 ساعت از شبانه روز را در فضای بسته سپری می نماییم. در بیرون آلودگی هوا اعم از دود خودروها یا ریزگردها قابل احساس است، ولی در خانه كم كم عادت می گردد و افراد احساس نمی كنند كه در فضای ناسالمی نفس می كشند.
پیش از این نیز، عضو مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفتگو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان نتایج مطالعه «شیوع آسم در ایران» اظهار داشته بود: شیوع این بیماری در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام و كرمانشاه كه در معرض ریزگردها و آلاینده ها هستند، بیشتر از سایر استان ها است.
دكتر محمدرضا فضل اللهی، متوسط شیوع آسم را در بزرگسالان ایرانی 9 درصد اعلام نمود و اظهار داشت: بیشترین میزان شیوع آسم در میان بزرگسالان در استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان مشاهده می گردد كه بالاتر از 15درصد است.
فضل اللهی با اشاره به شیوع 11 درصدی این بیماری در گروه كودكان و نوجوانان اظهار داشت: استان قم در زمینه شیوع این بیماری در كودكان و نوجوانان، بالاترین رتبه را دارد. مطالعات بیشتری برای یافتن علت شیوع بیماری آسم در این استان باید صورت گیرد و هم اكنون علت قطعی آن مشخص نمی باشد.
وی ادامه داد: شیوع آسم در تهران در كودكان 6 تا 7 سال 12.6 درصد و در میان افراد 13 تا 14 سال 16.6درصد است.
علمی ** 1201 **2017


1397/02/26
15:03:26
5.0 / 5
4673
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک