اپتیک optlab
محققان دریافتند

دیابت نوع یك با كاهش توانایی شناختی مرتبط می باشد

دیابت نوع یك با كاهش توانایی شناختی مرتبط می باشد اپتیك: تهران- یافته تحقیقات گروهی از محققان آمریكایی نشان داده است افرادی كه در بلند مدت به بیماری دیابت نوع یك مبتلا هستند، با كاهش خفیف توانایی های شناختی بخصوص حافظه رو به رو می شوند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی علمی و پزشكی ساینس دیلی(sciencedaily)، محققان مركز تحقیقات دیابت جاسلین (Joslin) در ماساچوست آمریكا بیماران مبتلا به دیابت نوع یك این مركز را كه دست كم 50 سال به این بیماری مبتلا بوده اند با دیگر بیماران همسال مبتلا به دیابت نوع 2 یا افراد سالم مقایسه كردند و به این نتیجه دست یافته اند.
به گفته جیل موسن (Gail Musen)، پزشك و یكی از محققان بخش تحقیقات دیابت مركز جاسلین این تحقیق نخستین مطالعه منسجم در مورد این است كه آیا دامنه فعالیت های شناختی در گروهی از بیماران سالمند مبتلا به دیابت نوع یك به مدت 50 سال و بیشتر، تحت تاثیر قرار گرفته است یا خیر.
موسن تاكید می كند: كاهش خفیف توانایی های شناختی در بررسی های بالینی نوبه ای این نوع بیماران محسوس نیست؛ این افراد معمولا در طیف حد وسط توانایی شناختی نسبت به سن خود می مانند.
هیلاری كانن(Hillary Keenan)، پزشك و یكی دیگر از محققان این طرح می گوید: ما همینطور این مورد را بررسی كردیم كه چطور ارزیابی های مختلف بهداشت و سلامت شناختی این بیماران با تبعات بیماری دیابت نوع یك مرتبط می باشد.
بر پایه این گزارش كه نتایج آن در نشریه پزشكی مراقبت های دیابت (Diabetes Care) انتشار یافته است، محققان سطح توانایی های 82 بیمار مبتلا به دیابت نوع یك را با 31 بیمار همسال دیابت نوع دو و 30 فرد سالم مقایسه كردند. ارزیابی های آنها شامل آزمایش های استاندارد حافظه، سرعت روان جنبشی و توانایی اجرایی همچون تصمیم گیری بود.
موسن نتیجه آزمایش ها را خلاصه كرده و می گوید: در مجموع همه بیماران مبتلا به دیابت نوع یك برای مدت طولانی نباید نگران باشند، برخی از این بیماران زندگی سالمی دارند و نشانه های كاهش توانایی های شناختی در آنها ناچیز، اما در بعضی دیگر كاهش سطح این توانایی ها با رفتارهای خودمراقبتی اجتناب پذیر است و می تواند نتایج ناگوار دیابت را به حداقل برساند.
بر پایه این گزارش، تحقیقات پیشین نشان داده است تمرین های بدنی متوسط و خفیف در كاهش مبتلا شدن به بیماری های قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع یك موثر است. اما یافته های تحقیقات جدید انگیزه جدیدی برای تمرین های بدنی متوسط و خفیف در این نوع بیماران علاوه بر دستورالعمل های كلی در زمینه مدیریت دیابت و بهداشت و درمان است.
جرج كینگ(George King)، پزشك و رئیس بخش تحقیقات در مركز جاسلین هم می گوید: در حالیكه میزان مبتلا شدن به بیماری دیابت نوع یك در حال افزایش می باشد، ما در این مركز به بررسی عواقب بلند مدت مبتلا شدن به این بیماری در سطوح مختلف بخصوص توانایی های شناختی ادامه می دهیم.
«این تحقیقات بر روی جمعیت فعلی صورت خواهد گرفت تا ضمن پی بردن به روند تاثیر نتایج بیماری بتوانیم راهكارهایی برای كاهش و جبران عواقب آن بیابیم. از آنجایی كه هم بیماری های چشمی و قلبی هر دو در این بیماران قابل درمان است، امیدواریم كه كاهش سطح توانمندی های دیابت نوع یك هم قابل درمان و جبران پذیر باشد».
به گزارش اپتیك به نقل از ایرنا، در دیابت نوع یك ترشح انسولین در بدن صورت نمی گیرد و فرد برای انتقال قند به بافت های بدن باید انسولین تزریق كند.
علمی *9157 * 3063


1397/03/18
12:22:27
5.0 / 5
4996
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک