اپتیک optlab

ریتالین، توهم معجزه در شب امتحان

ریتالین، توهم معجزه در شب امتحان اپتیك: ایرنا - زنجان - در فصل امتحانات مصرف قرصی به نام ریتالین بین دانشجویان و دانش آموزان به منطور شب بیداری، تمركز بهبود مطالعه و حتی سرخوشی افزایش می یابد؛ درحالی كه مصرف خودسرانه آن عوارضی مانند بی نظمی در كاركرد قلب و توهم و در نهایت اعتیاد فرد را بدنبال خواهد داشت.


به گزارش اپتیك به نقل از ایرنا، در سال های گذشته تداوم و پایداری صدمه های مختلف اجتماعی و در مواردی ظهور و بروز مشكلات جدید در این حیطه شرایط پرالتهابی را فراهم نموده و در این میان مصرف مواد مخدر در میان جوانان آسیبی دیر پا، پر دامنه و با تبعات فردی و اجتماعی به حساب می آید.
بر این اساس برغم سال ها مبارزه با عرضه مواد مخدر و بهره گیری از روشهای علمی نوین به منظور كاهش مصرف و پیشگیری از آن، این صدمه اجتماعی به علت ماهیت پویا، زنده و تغییر پذیری كه دارد كماكان به رشد خود ادامه داده است.
پژوهش های اخیر نشان داده است مصرف مواد مخدر و محرك، بویژه انواع داروها همچون قرص های ریتالین در میان گروههای فعال جامعه افزایش یافته، بویژه آنكه دانشجویان، این ماده را برای افزایش تمركز و كاهش خواب آلودگی دربازه زمانی كوتاه و بلندمدت استفاده می نمایند.
علی 24 ساله كه خویش را دانشجو معرفی می كند در ارتباط با مصرف این قرص اظهار داشت: حفظ و سپردن حجم بالایی از مطالب به تمركز فراوانی نیاز دارد، بخاطر همین با استفاده از یكی از دوستانم ریتالین مصرف می كنم، چون كاركرد مثبتی دارد.
رئیس مركز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی تهران هم باشاره به اینكه در چند سال قبل مصرف ریتالین بویژه بین دانشجویان افزایش یافته است، اظهار داشت: این دارو در درمان اختلال بیش فعالی كودكان مورد استفاده قرار می گیرد و مصرف نابجا و صدمه زای آن بدلیل خاصیت نشاط آوری و افزایش توجه و تمركز آن است.
دكتر فرهاد طارمیان اضافه كرد: افزایش استرس روانی، دوری دانشجویان از محیط خانواده، الگوی نادرست مطالعه و یادگیری، اضطراب امتحان، بی انگیزگی تحصیلی، مشكلات عاطفی و روانی و به تاخیر انداختن مطالعه دروس تا شب امتحان همچون عللی است كه دانشجو را به مصرف این دارو سوق می دهد.
وی اظهار نمود: در واقع می توان گفت دانشجویان با مصرف این نوع دارو قصد دارند با بیدار ماندن در طول شب تمركز بیشتری در فراگیری مطالب درسی امتحان داشته باشند و نتایج بهتری هم كسب كنند.
این روانشناس بالینی ادامه داد: مصرف خود سرانه این دارو چه بسا عوارضی از قبیل بی نظمی در كاركرد قلب، سردرد، سرگیجه، لرزش و پرش عضلات، بی اشتهایی و كاهش وزن، سوء ظن به دیگران و در مواردی توهم و هذیان گویی را بدنبال دارد.
وی تصریح كرد: مبحث مهمی كه باید توجه داشت انیكه ریتالین ماده ای اعتیاد آور بوده و مصرف آن زنگ خطر جدی به خصوص در بین دانش آموزان و دانشجویانی است كه در فصل امتحانات به مصرف آن گرایش می یابند.
طارمیان اضافه كرد: استفاده مداوم این نوع دارو ترشح چندین برابر دوپامین در مغز را منجر شده و فرد مصرف كننده احساس شادی و نشاط بیش از اندازه می كند كه در نتیجه بیش از گذشته به انجام دوباره این كار مجاب می گردد.
وی یادآوری كرد: بجای استفاده از ریتالین و سایر مواد، برای نتیجه گیری بهتر در فعالیت ها و كارها، برنامه ریزی و اقدام هدفمند چاره درست است.
رئیس مركز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی تهران ادامه داد: این نوع دارو در داروخانه های طرف قرارداد، تحت نظارت جدی و كنترل دقیق معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و در مقابل ارائه نسخه پزشك عرضه می گردد.
این روانشناس بالینی ادامه داد: ریتالین و قرص هایی كه به این نام به فروش می رسند به صورت قاچاق، خارج ازتوزیع شبكه دارویی كشور، در اختیار دانشجویان قرار می گیرد كه ضرورت نظارت های جدی در این بخش بیش از گذشته لزوم دارد.
طارمیان اضافه كرد: پژوهش های انجام گرفته در میان دانشجویان دانشگاههای تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 91 نشان داده است كه 1.3 درصد گروه هدف مطالعه شده، ریتالین مصرف كرده اند.
وی اظهار نمود: همین یافته ها نشان داده است میزان مصرف مواد در میان دانشجویانی كه در منزل مجردی، به تنهایی و یا با دوستان خود زندگی می كنند، بیشتراز دانشجویان خوابگاهی و دانشجویانی است كه با والدین خود زندگی می كنند.
این روانشناس بالینی تصریح كرد: مصرف مواد دیگر حشیش، گل، مشروبات الكلی، هروئین، شیشه و ترمادول در دانشجویانی كه در منزل مجردی سكونت دارند، بیش از 2 گروه دیگر بوده و درواقع می توان گفت، ایمن ترین گروه دانشجویانی هستند كه نزد والدین خود زندگی می كنند.

** مصرف ریتالین اعتیاد به حساب می آید
دبیر كمیته فرهنگی و پیشگیری مبارزه با مواد مخدر استان زنجان هم ادامه داد: مصرف داروها و انواع قرص ها با تشخیص و نظر یك متخصص عوارض كمتری به دنبال داشته و در مقابل مصرف خود سرانه آن تبعات ناخوشایندی را به دنبال دارد.
یوسف بیانلو اضافه كرد: بر این اساس ریتالین استفاده پزشكی داشته و برای افراد خاص مورد استفاده قرار می گیرد و در این میان مصرف بی رویه یا خارج از عرف آن یك نوع اختلال و در واقع اعتیاد به حساب می آید.
وی بیان كرد: استفاده این نوع دارو طی 20 سال قبل در جهان از حالت استفاده پزشكی و روانپزشكی برای افراد نیازمند به استفاده نادرست و بی رویه، سوء مصرف آن در میان دانش آموزان و دانشجویان تبدیل گشته كه این روند در ایران از حدود 10 سال قبل شروع شده است.
این جامعه شناس ادامه داد: متاسفانه بررسی ها نشان داده است استفاده از این نوع دارو برای آرامش و تمركز بهتر توسط دانشجویان و دانش آموزان در مواقع خاص و حتی به نادرست از جانب اطرافیان و دوستان كه از دانش كافی برخوردار نیستند، مورد مصرف قرار می گیرد.
وی اظهار نمود: این گروههای هدف به این مورد آگاه نیستند كه مصرف ریتالین و داروهای مخدر صحیح نیست و مصرف خود سرانه آنها كارآیی و سیتسم مغز را از به میزان قابل توجهی كاهش داده و حتی به اختلالات مغزی منجر می گردد.
بیانلو اضافه كرد: استفاده طولانی مدت این ماده حتی تمركز عادی زندگی فردی را با اختلال مواجه می كند و در این میان نبود اطلاعی رسانی صحیح یا دادن اطلاعات نادرست حتی تجویز این نوع دارو از جانب پزشك برای افراد خاص را هم تحت الشعاع قرار می دهد.
وی بیان كرد: مصرف ریتالین در میان دانشجویان و دانش آموزان عوامل مختلفی دارد كه در این میان عواملی از قبیل توقعات بالای خانواده ها، مشكلات اجتماعی و اقتصادی در گرایش گروههای هدف به این ماده تاثیر گذار است.
دبیر كمیته فرهنگی و پیشگیری مبارزه با مواد مخدر استان زنجان ادامه داد: مطالعات شیوع شناسی انجام گرفته در كشور نشان می دهد، میانگین مصرف انواع مواد مخدر (روانگردان ها و پیش سازی های مواد مخدر) در میان دانشجویان دانشگاههای مختلف از 1.5 تا 2.5 درصد متغیر اعلام شده است.
وی تصریح كرد: همین آمار نشان داده است مصرف ریتالین در میان دانشجویان دانشگاههای كشور بین 6 تا هفت درصد اعلام شده كه این میزان در استان زنجان اندكی از میانگین كشوری پایین تر است.
بیانلو اضافه كرد: در گذشته شیوع شناسی مصرف انواع مواد مخدر هر چند سال یكبار انجام می شد ولی به علت كسب اطلاعات دقیق تر این مهم هر سال انجام می گردد.
وی تصریح كرد: با انجام این كار شناخت مصرف كنندگان انواع مواد مخدر دقیق تر انجام شده و برنامه ریزی برای سطوح مختلف به جهت اقدامات پیشگیرانه با دقت بیشتری اعمال می گردد.

**ریتالین فقط طبق نسخ پزشكی داده می گردد
رئیس انجمن داروسازان استان زنجان هم در این ارتباط اظهار داشت: ریتالین یا متیل فنیدات از مشتقات دسته آمفتامین ها به حساب می آید و برای درمان اختلالات رفتاری بیش فعالی در كودكان و بزرگسالان، درمان افسردگی و اختلال خواب آلودگی تجویز و مصرف می گردد.
مهدی بیگدلی اضافه كرد: در این بیماری ها پزشك بر مبنای شرایط بیمار و روند بهبودی و تاثیرگذاری دارو می تواند چندین سال دارو درمانی را ادامه دهد.
وی بیان كرد: هم اكنون 2 داروخانه دولتی و چند داروخانه خصوصی بعنوان داروخانه های معین برای توزیع ریتالین در كل استان تعیین شده است.
این دارو ساز ادامه داد: عرضه ریتالین طبق شرایط خاصی انجام و نظارت های جدی و مستمری در این بخش اعمال می گردد.
این داروساز بیان كرد: بر این اساس برای گروههای هدف پرونده ای تشكیل می گردد كه در صورت مراجعات بعدی موارد طبق نسخ پزشك مورد بررسی قرار می گیرد.
بیگدلی اضافه كرد: بدلیل محدودیت در عرضه این نوع دارو، از جانب معاونت غذا و دارو هم نسبت به بازرسی های لازم انجام می گیرد و در واقع می توان كنترل های جدی در این بخش اعمال می گردد.
وی یادآوری كرد: متاسفانه امروزه بدلیل آگاهی نداشتن مصرف كنندگان و تبلیغات كاذب مصرف آن بین قشر دانشجو و حتی دانش آموزان رواج یافته است.
رئیس انجمن داروسازان استان زنجان ادامه داد: با عنایت به عوارض داروی ریتالین لزوم پیشگیری از سوء مصرف آن در قشر دانشجویان بیش از گذشته لزوم دارد.
به گفته این دارو ساز، یكی از روشهای موثر پیشگیری از سوء مصرف ریتالین در جامعه آموزش صحیح و گسترده عموم مردم بویژه دانشجویان و دانش آموزان است، چون كه اغلب مصرف كنندگان ز عوارض دارو آگاه نیستند.
وی تصریح كرد: دانشجویان با مصرف مزمن نه تنها دچاراعتیاد به دارو می شوند بلكه علاوه بر عوارض روانی و جسمی كیفیت تحصیلی، روابط اجتماعی و فعالیت های روزانه آنان هم تحت الشعاع قرار می گیرد.
7320/8068


1397/03/23
17:15:35
5.0 / 5
5118
تگهای خبر: بیمار , پزشك , توانبخشی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک