اپتیک optlab
با كمك سلول های بنیادی؛

محققان ایرانی صدمه نخاعی موش صحرایی را درمان كردند

محققان ایرانی صدمه نخاعی موش صحرایی را درمان كردند اپتیك: تهران-عضو هیات علمی مركز مغز و علوم شناختی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی اظهار داشت: مرحله اول طرح تحقیقاتی ؛استفاده از سلول های بنیادی برای رفع صدمه نخاعی ناشی از تروما؛ به موفقیت به آخر رسیده و محققان پژوهشگاه در قالب این طرح، موفق به درمان ضایعات نخاعی موش صحرایی شدند.


دكتر سحر كیانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینكه در مرحله دوم این طرح در كوشش برای درمان صدمه نخاعی میمون هستیم، تصریح كرد: تحقیق بر روی میمون به نیمه راه رسیده و اگر نتایج همچنان مطلوب باشد، كارآزمایی بالینی بر روی انسان آغاز خواهد شد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: هرچند زمان آغاز مرحله كارآزمایی بالینی، دقیقا معلوم نیست اما پیش بینی می گردد از یكسال دیگر وارد مرحله كارآزمایی بالینی شویم.
وی با اشاره به اینكه تمركز محققان در این طرح پژوهشی بر روی صدمه نخاعی ناشی از تروما بوده است، بیان كرد: محققان در قالب این طرح در تلاش هستند، مشكل افراد دچار صدمه نخاعی كه بیش از سه ماه از مبتلا شدن آنان به این عارضه نگذشته باشد، را برطرف كنند.
وی اضافه كرد: ترومای ناشی از ضربه، معمولا سبب كوفتگی، له شدگی و فشردگی نخاع می گردد و به همین علت این عارضه ها، مورد بررسی قرار گرفته و تحقیق در مورد پارگی كامل نخاع در این طرح، انجام نشده است.
عضو هیات علمی مركز مغز و علوم شناختی پژوهشگاه رویان خاطرنشان كرد: تعداد پارگی كامل نخاع، كم رخ می دهد و اغلب مبتلایان به این عارضه دچار كوفتگی، له شدگی و فشردگی نخاع می شوند، بنابراین این عارضه ها مورد بررسی علمی قرار گرفته است.
كیانی اضافه كرد: صدمه نخاعی سه مرحله دارد كه شامل مراحل حاد، تحت حاد و مزمن است و مطالعه ما برای مرحله حاد است و در ادامه كار مرحله مزمن هم مورد مطالعه قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه محققان خارجی در این زمینه، مقداری جلوتر از ما هستند، اظهار داشت: آنان كارآزمایی بالینی سلول بنیادی را آغاز كردند، و احتمال دارد آنها زودتر از ما به نتیجه برسند.

** كارآزمایی بالینی سلول بنیادی ضایعه نخاعی در انتظار تامین اعتبار
مدیر مركز مغز و علوم شناختی پژوهشگاه رویان به دستاوردهای پرارزش محققان این پژوهشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: كارآزمایی بالینی سلول های بنیادی ضایعه نخاعی در انتظار تامین اعتبار است.
دكتر كوروش شاه پسند تصریح كرد: ما هم مانند اغلب بخش های پژوهشی دچار كمبود بودجه هستیم، و امیدواریم علاوه بر دولت، مجموعه خیرین هم توجه بیشتری به فعالیت های پژوهشی داشته باشند تا گام های ارزشمندتری در این زمینه برداشته شود.
وی بیان كرد: این طرح مهم به جهت اینكه به نتیجه مطلوب برسد و بتوان باری از دوش بیماران برداشت، نیاز به تامین اعتبار دارد كه امیدواریم با حمایت های همه جانبه این مشكل برطرف شده تا بتوان قدم های موثر و محكمی در این زمینه برداشته شود.
علمی ** 1201 **1440


1397/04/11
22:01:00
5.0 / 5
5208
تگهای خبر: درمان , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک