اپتیک optlab

30 درصد از تولیدات علمی كشور متعلق به وزارت بهداشت است

30 درصد از تولیدات علمی كشور متعلق به وزارت بهداشت است اپتیك: شاهرود- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: این وزارت خانه در حالیكه فقط 10 درصد از اعضای هیات علمی كشور را در اختیار دارد، 30 درصد از تولیدات علمی را از آن خود كرده است.


به گزارش اپتیك به نقل از ایرنا، رضا ملك زاده یكشنبه در چهارمین نشست فصلی انجمن اپیدمیولوژیست های ایران به میزبانی دانشگاه علوم پزشكی شاهرود، با اشاره به رشد علمی كشور بعد از جنگ تحمیلی خاطرنشان كرد: ایران در سال 2016 از نظر تولید مقاله های علمی در رتبه 16 جهان و رتبه نخست منطقه جای گرفته و در سال 2017 در شاخص ISI بیشترین تولید علم را در میان كشورهای اسلامی داشته است.
وی با تاكید بر اینكه رشد علمی تنها از نظر تعداد مقاله ها نبوده بلكه میزان استناد به مقاله های علمی ایران افزایش یافته، اضافه كرد: این مهم در حالی رخ داده كه ما فقط سه دهم درصد از تولید ناخالص ملی خویش را صرف علم و فناوری كرده ایم.
معاون وزیر بهداشت، نیروی انسانی متخصص را نقطه قوت رشد علمی ایران در زمینه پزشكی دانست و اظهار داشت: تعداد پژوهشگران ایرانی حدود سه برابر پژوهشگران تركیه بوده و بیش از 250 اپیدمیولوژیست هم در ایران فعالیت می نمایند.
ملك زاده با اشاره به اینكه به علت خیلی از مشكلات مانند تحریم ها، همكاری های بین المللی آنچنان كه باید رشد نكرده، خاطرنشان كرد: در سال های گذشته در بخش سلامت از یكهزار و 100 شركت دانش بنیان حمایت كرده و 340 داروی مورد نیاز كشور را تولید كردیم.
وی با اشاره نبود زیرساخت های قوی تحقیقاتی در كشور، اظهار داشت: به این منظور موسسه ملی تحقیقات علوم پزشكی ایران راه اندازی شده و هم از 200 طرح علمی حمایت صورت گرفته است.
ملك زاده افزود: راه اندازی برنامه ثبت بیماری ها، توسعه برنامه ملی كنترل سرطان و نظام ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت و همینطور راه اندازی مراكز كوهورت بزرگسالان، جوانان و نوزادان همچون كارهای انجام در حوزه زیرساختی بوده است.
وی با اشاره به اینكه تابحال برای 200 هزار نفر از افراد بالغ در كشور مطالعه هم گروهی یا كوهورت انجام شده، اضافه كرد: ایران دارای نژادها و فرهنگ ها و سبك های زندگی متفاوت می باشد و باید برای مقابله با خیلی از بیماری ها به دنبال راهكارهای مبتنی بر دانش بومی باشیم.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شاهرود هم در این نشست به بیان مزایای مطالعات هم گروهی پرداخت و اظهار داشت: با این وجود زمان بر و پرهزینه بودن، و مناسب نبودن برای بیماری های نادر همچون چالش های این گونه مطالعات است.
محمد حسن امامیان با اشاره به اینكه می توان ضمن این مطالعات، خدمات خوبی هم به مردم عرضه داد، خاطرنشان كرد: در اجرای كوهورت شاهرود پنج هزار و 620 كودك6 تا 12 مورد معاینه چشم و دندان قرار گرفته و بعضی از بیماری های آنان هم تشخیص داده شد.
وی افزود: مطالعات هم گروهی می تواند منبع مناسبی برای پژوهش های دانشجویان تحصیلات تكمیلی بوده و علاوه بر آن می توان همكاری های بین دانشگاهی را در سطح ملی و هم همكاری های بین المللی را تقویت كرد.
مجری كوهورت سلامت كاركنان ایران هم مهم ترین چالش های مطالعات كوهورت را هزینه بالای آن برشمرد و اظهار داشت: انجام این فرایند نیاز به منابع مالی پایدار و دسترسی به سایر منابع مانند فضای فیزیكی، تجهیزات و نیروی انسانی دارد.
سید عباس متولیان زمان طولانی انجام مطالعه را یكی دیگر از چالش های پیش رو دانست و اضافه كرد: تغییرات مدیریتی در سطح دانشگاه و و زارت خانه، وابستگی مطالعه به افراد، از دست رفتن شركت كنندگان در پیگیری ها و تغییرات سریع فناوری در روند مطالعات تأثیرگذار است.
دانشگاه علوم پزشكی شاهرود از سال 52 با عنوان آموزشگاه بهیاری كار خویش را آغاز كرد، در سال 61 به دانشكده مامایی و پرستاری و در سال 71 به دانشكده علوم پزشكی ارتقا ٕ یافته است. مجموعه كنونی از اسفند 86 با عنوان دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود در حال فعالیت است.
این دانشگاه هم اكنون دارای یكهزار و 700 دانشجو در 9 رشته كارشناسی، 6 رشته كارشناسی ارشد، پزشكی، 2 رشته دكتری تخصصی و سه رشته تخصص پزشكی است.
این دانشگاه بیش از 50 درصد وسعت استان سمنان و بین 37 تا 40 درصد جمعیت آن را زیر پوشش دارد.7359/6167


1397/05/23
12:47:26
5.0 / 5
4913
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک