اپتیک optlab

تشخیص سرطان با استفاده از نمونه های كم خون

تشخیص سرطان با استفاده از نمونه های كم خون اپتیك: تهران - محققان دانشگاه نیوساوث ولز واقع در استرالیا راهكار جدیدی را برای تشخیص پروتئین های میكرو آر ان ای در نمونه های كوچك خون ابداع كردند. این روش برای تشخیص سرطان كاربرد دارد.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، میكرو آر ان ای مولكول كوچكی است كه مولكول های آر ان ای را هدف گرفته و مانع كدگذاری آن ها برای پروتئین های خاصی می گردد. غیرفعال شدن این پروتئین ها با تشكیل تومورها و متازتاز ارتباط دارد و بر این اساس محققان معتقدند بین میكرو آ ان ای و انواع سرطان خون ارتباط وجود دارد.
محققان در این شیوه جدید، نانوذرات طلا را با استفاده از دی ان ای به گونه ای تغییر دادند كه به شكلی سیگنال الكتروشیمیایی همراستا با میكرو آر ان ای مجهز شوند. این نانوذرات به الكترودهای پراكنده ای متصل و در نمونه خون رها می شوند تا به مولكول های میكرو آر ان ای بچسبند و جداسازی این مولكول ها را با استفاده از یك میدان مغناطیسی تسهیل كنند.
این شیوه جدید مدت زمان لازم برای فرآیند جداسازی مولكول های آر ان ای از نمونه خون را از 12 ساعت به 30 دقیقه می كاهد.
علاوه بر این دقت این شیوه جدید به اندازه ای است كه می توان در نمونه های بسیار كوچك خون كه برای مثال از نوك انگشت گرفته می شود، مولكول های میكرو آر ان ای را شناسایی و جداسازی كرد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Nanotechnology انتشار یافته است.
علمی (6)**9259*2017


1397/06/08
19:14:27
5.0 / 5
4920
تگهای خبر: دانشگاه , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک