اپتیک optlab
وزیر بهداشت:

دستور رئیس جمهور برای تامین ارز دارو روی زمین مانده است

دستور رئیس جمهور برای تامین ارز دارو روی زمین مانده است اپتیك: وزیر بهداشت با اشاره به مشكلات تامین ارز دارو و تجهیزات پزشكی اظهار داشت: به رغم چند نوبت دستور رئیس جمهور برای تامین ارز دارو و تجهیزات پزشكی، متاسفانه هنوز این مورد عملیاتی نشده است.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، دكتر سید حسن قاضی زاده هاشمی بامداد شنبه در اولین جشنواره ملی تجارب موفق بیمارستانی كه با حضور رئیس مجلس در مركز همایش های رازی برگزار شد، اضافه كرد: روسای بیمارستان ها در طول ۵ سال قبل زحمات زیادی را متحمل شده اند.
وی از طرح تحول سلامت بعنوان مهمترین اتفاق در دوران پس از انقلاب نام برد و اضافه كرد: اجرای این طرح سبب شد كه هزینه های مردم در حوزه سلامت كاهش پیدا كند. به صورتی كه تا پیش از اجرای طرح تحول سلامت پرداختی مردم بالای ۶۰ درصد بود كه با اجرای این طرح به كمتر از ۴۰ درصد رسید.
وزیر بهداشت افزود: بررسی ها نشان داده است پرداختی مردم در سال ۹۵ به ۳۵ درصد رسیده بود كه این عدد در برنامه ششم ۲۵ درصد و برنامه پنجم ۳۰ درصد تعیین شده است.
هاشمی در ادامه به وضعیت مراكز درمانی و خدماتی كه با اجرای طرح تحول سلامت به مردم عرضه شده است، اشاره نمود و اظهار داشت: ۲.۷ میلیون متر مربع نوسازی فضاهای بیمارستانی به همراه تولید ۲۵ هزار تخت جدید بیمارستانی و تعویض ۵۰ هزار تخت فرسوده، همینطور افزودن ۵۷ هزار قلم تجهیزات پزشكی همچون اقدامات این سالها بوده است.
وزیر بهداشت با تاكید بر دسترسی مردم بخصوص در نقاط محروم به خدمات سلامت، خاطرنشان كرد: به نظر می آید علاوه بر مردم، نمایندگان آنها هم در مناطق مختلف طعم شیرین این خدمت را احساس كرده اند.
وی همینطور از عرضه خدمات زایمان طبیعی مجانی و تولید بیش از ۲ هزار اتاق زایمان به همراه توزیع ۱۵ هزار پزشك متخصص بعنوان بخش دیگری از خدمات طرح تحول سلامت نام برد.
وزیر بهداشت در ادامه با عنوان این مطلب كه از اول امسال كنترل هزینه ها را در دستور كار قرار داده ایم، اضافه كرد: البته این به معنای كاهش خدمات نیست، اما اگر این وضع ادامه پیدا كند، مجبوریم بسته خدمات را كوچكتر نماییم كه در آن صورت بخشی از مردم صدمه می بینند.
هاشمی از تدوین ۲۵۰ راهنمای بالینی و كنترل نسخ بعنوان راهكارهای كنترل هزینه ها امسال نام برد و اظهار داشت: بیمه ها متناسب با منابع، برای عرضه خدمات سقف گذاشته اند كه این مورد می تواند هم خوب باشد و هم بد.
وی افزود: در حالیكه ما درگیر كنترل هزینه ها هستیم، مشكل جدیدی با تشدید تحریم ها پیش روی ما قرار خواهد گرفت كه می بایست مراقب باشیم مشكلاتی متوجه سلامت مردم نشود.
هاشمی با خطاب قرار دادن روسای دانشگاه های علوم پزشكی و بیمارستان ها برای كنترل هزینه ها، تصریح كرد: این كنترل هزینه ها نمی بایست به نحوی باشد كه مردم صدمه ببینند اما باید آماده كمبودهای احتمالی با شروع تحریم ها باشیم.
وزیر بهداشت با اشاره به مشكل نقدینگی بیمارستان ها اضافه كرد: به نظر می آید میزان تورم از عدد تك رقمی افزایش پیدا خواهد نمود كه در این صورت ما می بایست یا ارز دولتی به بیمارستان های خصوصی تخصیص دهیم و یا اینكه تعرفه ها را اصلاح نماییم. در غیر این صورت بخش خصوصی با مشكل جدی مواجه خواهد شد.
هاشمی با اشاره به مبحث تامین ارز دارو و تجهیزات پزشكی اضافه كرد: متاسفانه به رغم چندین نوبت دستور رئیس جمهور برای تامین ارز دارو و تجهیزات پزشكی، هنوز این مورد عملیاتی نشده است و این در شرایطی است كه ما فرصت چندانی برای تامین مواد اولیه دارویی نداریم.

1397/06/10
15:30:35
5.0 / 5
4471
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک