اپتیک optlab
رئیس مركز تحقیقات ایدز:

روند بروز ایدز در ایران كنترل نشده است

روند بروز ایدز در ایران كنترل نشده است اپتیك: تهران -رئیس مركز تحقیقات ایدز ایران با اشاره به اینكه آمار مبتلایان به این بیماری در ایران همچنان رو به افزایش است، اظهار داشت: تابحال روند بروز ایدز در ایران كنترل نشده است.


دكتر مینو محرز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا بیشترین راه انتقال این بیماری را با استفاده از تماس جنسی اعلام نمود و اظهار داشت: برپایه آمار وزارت بهداشت، تابحال حدود 37 هزار نفر شناسایی شدند كه تخمین زده می گردد آمار مبتلایان 2 تا 3 برابر این تعداد باشد.
وی ادامه داد كه ما هنوز تعدادی از مبتلایان را شناسایی نكردیم تا بتوانیم خدمات درمانی را در اختیار آنان قرار دهیم و همینطور بعضی از افراد از مبتلا شدن بیماری خود اطلاعی ندارند.
رئیس مركز تحقیقات ایدز ایران اظهار داشت: مبتلا شدن به ایدز در ایران یك ' انگ ' به حساب می آید و بنابراین بعضی از افراد مبتلا به مراكز درمانی رجوع نمی كنند كه باید با آگاهی بخشی زمینه رجوع این افراد به كلینیك های درمانی فراهم گردد.
وی بیان داشت: كشورهای دنیا با آگاهی بخشی توانستند بیماری ایدز را كنترل كنند و ما هم باید برنامه های مستمر و شفاف در این زمینه داشته باشیم تا بتوانیم این بیماری را كنترل نماییم.

*** بی اثری واكسن آنفلوانزا در پیشگیری از سرماخوردگی
قائم مقام رئیس هیات مدیره انجمن علمی بیماری های عفونی و گرمسیری ایران با تاكید بر اینكه همه گروه های سنی باید واكسن آنفلوانزا را تزریق كنند، اظهار داشت: واكسن آنفلوانزا بر روی ویروس سرماخوردگی اثری ندارد.
دكتر محرز با اشاره به شكایت افرادی كه با وجود ترزیق واكسن آنفلوآنزا مبتلا به سرماخوردگی می شوند، تصریح كرد: واكسن آنفلوانزا فقط برای پیشگیری و مقابله با این بیماری استفاده می گردد.
وی با اشاره به اینكه خیلی از كشورهای غربی واكسن آنفلوانزا را به صورت مجانی به همه گروه های سنی تزریق می كنند، اظهار داشت: ما چون در كشور محدودیت هایی داریم این واكسن در اختیار افراد خاص قرار می گیرد.
آنفلوآنزا بیماری تنفسی ناشی از ویروس آنفلوآنزاست. این بیماری معمولا جدی به نظر نمی آید و علایم آن مانند تب، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، درد عضلانی و خستگی، اغلب با سرماخوردگی شدید اشتباه گرفته می گردد. شایع ترین زمان مبتلا شدن به این بیماری از اكتبر تا ماه مه ( اواسط مهر تا اردیبهشت) است.
ویروس آنفلوآنزا برای فرار از سیستم ایمنی بدن، مدام در حال جهش است. بنابران برای مقابله با آن هر روز به سلاح تازه ای نیاز است. زمانی كه ویروس جدید ظاهر می شود، به راحتی افراد را آلوده كرده و پخش می گردد.
واكسن آنفلوآنزا یكی از روش های مقابله با ویروس می باشد. پزشكان استفاده از واكسن را در افراد در معرض خطر همچون افراد بالای 60 سال، كودكان، زنان آبستن و بیمارانی با ضعف سیستم ایمنی ضروری می دانند.

** لزوم آموزش نه گفتن به دانش آموزان
محرز اظهار داشت: در همه جوامع صدمه های اجتماعی وجود دارد، اما مجموعه های مربوطه باید قدرت ' نه گفتن ' را به دانش آموزان آموزش دهند كه در این زمینه وزارت آموزش و پرورش وظیفه اصلی را برعهده دارد.
وی تصریح كرد كه وزارت آموزش و پرورش باید زمینه های فرهنگ سازی در این زمینه را فراهم آورد تا دانش آموزان قدرت ' نه گفتن ' به همه صدمه ها همچون اعتیاد و مسائل جنسی را داشته باشند.
رئیس مركز تحقیقات ایدز به نقش صدا و سیما در آگاهی بخشی مردم در مورد صدمه های اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: صدا و سیما با تهیه سریال ها می تواند مردم را از این صدمه ها آگاه كند اما تابحال سریال های كمی در زمینه ایدز تهیه شده است.
محرز اضافه كرد: این سریال های كم هم توانسته در ارتقای آگاهی مردم، نقش مهمی داشته باشد و باید بیشتر در این زمینه كار شود.
علمی ** 1201 **1440


1397/08/15
14:26:10
5.0 / 5
4512
تگهای خبر: ایمنی , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک