اپتیک optlab

نور آبی فشار خون را می كاهد

نور آبی فشار خون را می كاهد اپتیك: تهران – مطالعات اخیر محققان دانشگاه «ساری» انگلیس نشان داده است نور آبی منجر به نرم شدن و افزایش انعطاف رگ های خونی و افزایش جریان خون و در مجموع سبب كاهش فشار خون می گردد.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مكدیكال ساینس، در این مطالعه محققان داوطلبان در معرض نور آبی با طول موج 450 نانومتر قرار گرفتند. این نور مشابه طول موج نور مرئی است كه از خورشید دریافت می گردد و هیچ ضرری ندارد.
محققان در طول آزمایش و حدود دوساعت بعد از آن در هر جلسه فشار خون، سختی شریان ها، اتساع رگ ها و اكسیدنیتریك پلاسمای خون را اندازه گیری كردند. نتایج نشان داده است قرار گرفتن در معرض نور آبی اثری مشابه داروهای كاهش دهنده فشار خون دارد و فشار خون سیستولیك را حدود هشت میلیمتر جیوه می كاهد.
در ادامه این مطالعه آمده است نور آب سفتی شریان ها را كاهش و سطح اكسید نیتریك را زیاد می كند كه یك مولكول سیگنال دهنده مربوط به سلامت قلب و عروق است. محققان احتمال می دهند قرار گرفتن در معرض نور آبی سبب آزادسازی اكسید نیتریك از پوست می گردد و اجازه می دهد وارد جریان خون شود. این فرآیند به نرم شدن و افزایش انعطاف رگ های خونی و افزایش جریان خون كمك می نماید و در مجموع سبب كاهش فشار خون می شوند. این فناوری كاملا ایمن برای كنترل فشار خون بخصوص در سالمندان بسیار مفید می باشد.
فشار خون نیرویی است كه توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می گردد تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا كند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشكلات زیادی روبرو می گردد. به صورت متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یك نفر به این عارضه مبتلاست. فشار خون مهمترین عامل بروز بیماری های قلبی و بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است.
مطالعات قبلی به بعضی از فواید نور آبی همچون مبارزه با عفونت و كاهش استرس اشاره دارد. افزایش احتمال بروز انحطاط ماكولای در رابطه با سن و اختلال در ریتم شبانه روزی همچون مضرات این طول موج از نور مرئی است.
نتایج این مطالعه در نشریه Preventative Cardiology انتشار یافته است.
علمی (6)** 9259**1440


1397/08/20
14:25:50
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک