اپتیک optlab

تشخیص سرطان ریه بدون جراحی و نمونه برداری

تشخیص سرطان ریه بدون جراحی و نمونه برداری اپتیك: محققان دانشگاه «كیس وسترن ریزرو» آمریكا یك مدل كامپیوتری از ریه ساختند كه تشخیص سرطان ریه را بدون نیاز به جراحی و نمونه برداری امكان پذیر می كند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، محققان با استفاده از این تكنیك جدید توانستند با تصویربرداری كامپیوتری بخش های مختلف یك تصویر اسكن CAT از ریه را به دقت بررسی نموده و وجود تومورهای بدخیم و خوش خیم در آنرا با دقت 80 درصد تشخیص دهند. روش های متداول رادیولوژی امكان تشخیص این تومور را با دقت 60 درصد فراهم می كنند.
این تكنیك جدید از فناوری آموزش عمیق به منظور تجزیه و تحلیل اسكن CAT حاوی تصویر رگ های خون رسان به بخش هایی از ریه كه احیانا درون آنها توموری در حال رشد است، بهره می برد.
این مدل كامپیوتری قابلیت های اسكن CAT از ریه را یك گام به جلو برده و نیاز به جراحی تشخیصی و نمونه برداری را منتفی كرده است.
بر اساس آمار مركز كنترل و جلوگیری از بیماری ها، سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان و دومین سرطان شایع است. از هر چهار مرگ ناشی از سرطان، یك مورد به سبب سرطان ریه است. تحقیقات نشان می دهد تشخیص و درمان سریع بیماری موثرترین روش در افزایش طول عمر بیمار است.
سرطان ریه معمولا در افراد سالمند دیده میگردد. از هر سه بیمار مبتلا به سرطان ریه، دو مورد بالای 65 سال سن دارند و كمتر از دو درصد مبتلایان كمتر از 45 سال سن دارند. میانگین سن مبتلایان 70 سال است. از هر 14 مرد، یك نفر به سرطان ریه مبتلا میگردد و این آمار در بین زنان، یك از 17 زن است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Radiology انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/01
23:10:25
5.0 / 5
4923
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک