اپتیک optlab

درمان زوج های نابارور با پزشكی شخصی

درمان زوج های نابارور با پزشكی شخصی به گزارش اپتیك دبیر علمی بخش زنان، نازایی و ناباروری سومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران، اظهار داشت: پزشكی شخصی در نازایی، توانسته است به موفقیت هایی در زمینه درمان زوجین نابارور برسد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مركز تحقیقات پزشكی شخصی دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله (عج)، دكتر سهیلا انصاری پور در آستانه برگزاری سومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران در ارتباط با پزشكی شخص محور یا پزشكی شخصی در نازایی و IVF تصریح كرد: فارماكوژنومیكس یك روش نوید بخش و نوین در حوزه پزشكی امروزی است و در واقع این شیوه تحول عظیم در حوزه جنبه های مختلف سلامت شامل پیشگیری، تشخیص و درمان بر مبنای یافته های مولكولی ژنتیكی هر فرد است.
وی اضافه كرد: این رویكرد تحت عنوان پزشكی ژنومی هم گفته می گردد و در این روش افراد، سرویس پزشكی متناسب با ژنتیك خود دریافت می كنند. همینطور یكی از مهم ترین زمینه های ورود پزشكی شخصی در نازایی در واقع اشتراك و عبور آن از آزمایشگاه IVF1440 به منظور جلوگیری از خیلی از بیماری های ژنتیكی به كمك تكنیك PGD است؛ باآنكه امروزه انجام IVF كمتر بدین منظور بكار می رود.
دبیر علمی بخش زنان، نازایی و ناباروری سومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران افزود: برپایه اطلاعات مركز كنترل بیماری ها در آمریكا (CDC) سالیانه 150 هزار تولد در آمریكا با نقائص تولد بدنیا می آیند كه از این بین 20 درصد یا 30 هزار مورد مادرزادی هستند و به شكلی توسط IVF و PGD قابل كنترل اند.
انصاری پور با اشاره به اینكه با كمك IVF می توان موتاسیون ژنتیكی فرد مشكوك را توسط تكنیك های پیشرفته میكرواری شناسایی و با انتخاب جنین سالم از انتقال بیماری به نسل بعدی جلوگیری كرد، اظهار داشت: در مقابل ژن تراپی درمان فرد مبتلا را امكان پذیر می كند.
وی عنوان كرد: مثال دیگر پزشكی فرادقیق (precision medicine) معرفی روش PGS یا غربالگری ژنتیكی جنین در موارد شكست مكرر IVF یا سقط مكرر به منظور افزایش احتمال حاملگی و كاهش رخداد سقط مجدد است. در این تكنیك با انتخاب جنین سالم از لحاظ تعداد كروموزوم ها، احتمال حاملگی موفق افزایش می یابد. باآنكه هنوز در مورد انجام روتین آن توافق نظر وجود ندارد.
دبیر علمی بخش زنان، نازایی و ناباروری سومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران تصریح كرد: كاربرد دیگر پزشكی شخصی در نازایی، تلاش در شناسایی پلی مورفیسم های مختلف ژنی رسپتور گنادوتروپینی در احتمال پاسخ های ضعیف و یا شدید تخمدان به تحریك هورمونی است.
انصاری پور اظهار داشت: كاربرد دیگر این روش استفاده از رویكرد درمان اختصاصی ( individualized medicine ) در درمان بیماران است نكته قابل توجه این بوده كه بین درمان اختصاصی (individualized medicine) و پزشكی فرادقیق ( precision medicine ) تفاوت ها و شباهت هایی وجود دارند و اصولا این دو واژه یكسان نیستند.
وی اظهار داشت: هم اكنون با استفاده از بیوماركرهایی مانند AMH در تعیین دوز مورد نیاز گنادوتروپین برای تحریك تخمدان استفاده می گردد. مطالعات مختلف برای پیشگویی پاسخ تخمدان به دوز های ثابت و individualized گنادوتروپین طراحی شده است.
دبیر علمی بخش زنان، نازایی و ناباروری سومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران مثال دیگر طراحی پزشكی شخص محو، تعیین بازه زمانی گیرندگی اندومتر در سیكل های IVF برای افزایش احتمال لانه گزینی بر مبنای ژنومیكس اندومتر است. در این تكنیك برای هر بیمار زمان مناسب انتقال جنین معین و جنین در زمان حداكثر بیان ژن های receptivity منتقل می گردد.
انصاری پور اظهارداشت: سندرم تخمدان پلی سیستیك یكی از شایع ترین اختلالات غددی در زنان به حساب می آید و با عوارض مختلف كوتاه مدت و دراز مدت همراه می باشد. باوجود معرفی كرایتریای تشخیصی روتردام، به علت بروز آن با تظاهرات مختلف، تلاش در جهت شناسایی بیوماركر مولكولی با حساسیت و خصوصیت بالا برای رد و تشخیص صحیح این سندرم لازم است.
وی اظهار داشت: از طرفی شناسایی پلی مورفیسم های ژنی مختلف در تعیین ارتباط این سندرم با احتمال بروز عوارضی مانند سقط مكرر و دیابت و..كمك كننده است.
انصاری پور اضافه كرد: علاوه بر انتخاب جنین سالم بر مبنای تست های ژنتیكی، دیگر روش های مولكولی مانند تست های پروتئومیكس، متابولومیكس محیط كشت جنین در انتخاب جنین سالم كمك می نماید. هتروژنی یا ناهمگونی بیماران نشان از بر هم كنش فاكتورهای مختلف زنتیكی و محیطی در تظاهرات بیماری می كند و بنابراین بیماران را به گروه های مختلف جهت انتخاب مناسب ترین و بهترین درمان، تقسیم می كنند.از مصادیق كاربرد individualized medicine در طب نازایی كه مبتنی بر استفاده از یك روش تشخیصی و یا درمانی بر مبنای خصوصیت های هر بیمار و نه انتخاب یك روش واحد برای همه بیماران است.
وی بیان داشت: انتخاب دوز داروهای تحریك تخمك گذاری، تعداد انتقال جنین مناسب برای هر بیمار، انتخاب روش انتقال جنین و انتقال فریز برای همه یا خیر و یا جنین بلاستوسیست برای همه یا خیر و دیگر روش های انتخابی در تست های تشخیصی و درمانی است.
دبیر علمی بخش زنان، نازایی و ناباروری سومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران اظهار داشت: در سومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی (24 تا 26 بهمن ماه 97 ) تلاش بر آن داریم تا با حضور اساتید و فرهیختگان خارجی و داخلی مطالب روز این حوزه را به بحث و بررسی بپردازیم.
سومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران توسط مركز تحقیقات پزشكی شخصی دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله (عج) با همكاری سایر دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی كشور با محوریت سرطان، بیماری های قلب و عروق، نازایی و ناباروری 24 تا 26 بهمن در مركز همایش های بین المللی صدرا برگزار می گردد. علاقمندان جهت كسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.PMCongress.ir رجوع نمایند.
علمی ** 1201 **


1397/10/17
21:44:35
5.0 / 5
5104
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک