اپتیک optlab
محققان فنلاندی پی بردند؛

ارتباط بین بیماری شدید لثه با سرطان های ریه و روده

ارتباط بین بیماری شدید لثه با سرطان های ریه و روده اپتیك: محققان آگهی می دهند افراد دارای سلامت بد دهان در معرض ریسك بالا مبتلاشدن به سرطان های ریه، روده و لوزالمعده (پانكراس) قرار دارند.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، محققان دریافتند بیماری پیشرفته لثه موسوم به "پریودنتیت" ناشی از عفونت باكتریایی است كه به بافت نرم و استخوان محافظ دندان ها لطمه می رساند.
یافته های محققان دانشگاه تافتس آمریكا نشان داده است شركت كنندگانی كه فاقد دندان بودند ۸۰ درصد بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان روده قرار داشتند. نداشتن دندان علامت پریودنتیت شدید می باشد.
همچنین این نتایج نشان داد در میان افرادی كه هیچوقت سیگار نكشیده بودند، ریسك دو برابری مبتلاشدن به سرطان ریه و سرطان كلوركتال (انتهای روده بزرگ) در میان شركت كنندگان مبتلا به پریودنتیت حاد مشاهده شد.
همچنین یك مطالعه دیگر نشان داده است كه باكتری Td (Treponema denticola) كه سبب پریودنتیت میگردد در شروع سرطان لوزالمعده هم نقش دارد.
در مطالعه محققان دانشگاه هلسینكی فنلاند بر روی حدود ۷۰ هزار فنلاندی اثبات شد كه باكتری ها می توانند از راه دهان به سایر بخش های بدن پخش شده و سبب تومور شوند.
التهاب سیستماتیك درجه پایین در رابطه با پریودنتیت روند پخش باكتری های دهان و عوامل ویروسی را در سایر بخش های بدن تسهیل می كند.
«تیمو سورسا»، استاد دانشگاه هلسینكی، در این باره می گوید: «این مطالعات برای نخستین بار اثبات نموده اند كه عوامل ویروسی باكتری های بیماری زا مركزی در رابطه با بیماری لثه، قادرند همراه با باكتری ها از دهان به سایر بخش های بدن پخش شوند و در مكانیسم مركزی نابودی بافت در رابطه با سرطان نقش داشته باشند.»
محققان تاكید می كنند پیشگیری و تشخیص زودهنگام پریودنتیت نه تنها برای بیماران مبتلا به مشكلات دهان و دندان مهم می باشد بلكه برای كل سلامت بدن هم اهمیت دارد.

1397/10/29
14:44:46
5.0 / 5
4952
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک