اپتیک optlab
رشد ۶۰ برابری اهدای عضو در ایران طی ۱۸ سال گذشته؛

۷۰۰پیوند كبد در سال و رتبه اول شیراز در دنیا

۷۰۰پیوند كبد در سال و رتبه اول شیراز در دنیا به گزارش اپتیك رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به پیشرفت های ایران در حوزه پیوند اعضا و ضرورت فرهنگسازی برای اهدای عضو از مرگ مغزی، اظهار داشت: در كشور ما بیشتر از ۵۵۰۰ مورد پیوند كبد صورت گرفته و در این خصوص مركز شیراز با ۷۰۰ پیوند كبد در سال، رتبه اول را در جهان كسب كرده است.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر مهدی شادنوش در كارگاه آموزشی بهره برداری از سامانه رجیستری مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها، عنوان كرد: سامانه رجیستری، حلقه مفقود حوزه پیوند بود كه با راه اندازی آن، در حوزه درمان، سیاستگذاری و اقتصاد سلامت كشور اقدامات مهمی صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینكه عمل پیوند می تواند تأثیر بسیار زیادی در صرفه جویی و ارتقای كیفیت زندگی بیماران داشته باشد، اضافه كرد: از سال ۶۸ به همت استاد فاضل و با فتوای امام خمینی (ره) مساله پیوند به صورت شرعی حل شد و ۱۱ سال طول كشید تا به قانون تبدیل و آئین نامه های مربوطه هم ۲ سال پس از آن در هیأت دولت به تصویب رسید.
شادنوش اظهار داشت: روند رشد اهدای عضو در ۱۸ سال قبل در ایران، ۶۰ برابر شده است كه در مقیاس جهانی شاخص قابل قبولی نیست؛ چونكه كشوری مانند چین، طی ۱۰ سالی كه مبحث اهدای عضو را با جلسات آموزشی متخصصین كشور ما شروع كرده است، در زمینه اهدای عضو رشد ۱۲۲ برابری داشته است.
وی با اشاره به اینكه در گذشته بیشتر پیوندهای كلیه از افراد زنده بوده، اما هم اكنون ۵۷ درصد پیوندهای كلیه در كشور از افراد گرفتار مرگ مغزی است، اظهار داشت: در كشور ما، بیشتر از ۵۵۰۰ مورد پیوند كبد صورت گرفته، در این خصوص به همت استاد ملك حسینی، مركز شیراز با ۷۰۰ پیوند كبد در سال، رتبه اول را در جهان كسب كرده است. رتبه بعدی مربوط به بیمارستانی در كالیفرنیای آمریكا با ۴۰۰ پیوند كبد در یك مركز بوده، از این رو، این مورد افتخاری برای دانشگاه شیراز به حساب می آید.
رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت تصریح كرد: رتبه اهدای عضو ایران در رنكینگ جهانی ۲۶ است، اما می تواند وضعیت بهتری داشته باشد و البته با عنایت به فعالیت هایی كه شروع شده، نتایج بهتری در انتظار خواهد بود و در سال ۹۸ هم جهش خوبی را شاهد خواهیم بود؛ چراكه چالش های موجود در سال ۹۷ رفع شده است.
شادنوش با اشاره به اینكه هزینه پیوند كلیه یك هفتم دیالیز است، خاطرنشان كرد: هزینه دیالیز در طول یك دوره ۵ ساله، حدود ۳۵۰ میلیون تومان برای خزانه كشور هزینه در بر خواهد داشت؛ در حالیكه پیوند كلیه حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.
بنابر اعلام وبدا، وی اظهار داشت: از نظر مالی هم با وجود نوسانات ارزی اجازه نداده ایم، بیماران پیوندی تحت تأثیر قرار گیرند. همینطور تا آخر اسفندماه سال جاری، پرداخت های مربوط به تیم فعال پیوند تمامی دانشگاه ها صورت خواهد گرفت.
رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به اینكه هم اكنون ۸۶۰۰ نفر در فهرست انتظار پیوند كلیه قرار دارند، اضافه كرد: امیدواریم بتوانیم این آمار را كاهش دهیم و از آلام این بیماران بكاهیم.
وی عنوان كرد: پیوند از مرگ مغزی به ۶۰ درصد رسیده است. در پیوند از مرگ مغزی رتبه ۲۱ و در پیوند از فرد زنده رتبه ۱۴ را در جهان دارا هستیم و امیدواریم آمار پیوند از مرگ مغزی افزایش پیدا كند.
شادنوش با اشاره به اینكه انجام حدود ۳۰۰۰ اهدای عضو در سال نرمال به نظر می آید، خاطرنشان كرد: مشكل ما ضعف شناسایی افراد است كه با را اندازی سیستم رجیستری این مشكل برطرف خواهد شد.
وی تصریح كرد: در سال ۷۲، میزان PMP (نسبت اهداكنندگان مرگ مغزی به جمعیت) برابر با ۰.۲ بوده و در سال ۹۶ این میزان به عدد ۱۱.۶ رسیده است كه بازهم عدد پایینی محسوب می شود؛ چراكه رسیدن به عدد ۳۰ شاخص مطلوبی برای ما بشمار می رود. ازاین رو نه تنها روند رو به رشد برای دستیابی به این شاخص با جدیت در حال پیگیری است، بلكه روند كند گذشته هم باید جبران شود.
شادنوش در انتها تصریح كرد: چنانچه برپایه روند فعلی پیش رویم، پیشرفت ما تا سال ۱۴۰۴ حدود ۴۵ درصد خواهد بود، اما اگر برپایه برنامه ریزی های صورت پیش رویم، میزان پیشرفت مان به ۷۵ درصد خواهد رسید تا بتوانیم به PMP مطلوب دست یابیم.1397/11/16
13:38:35
5.0 / 5
4842
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک