اپتیک optlab

شایع ترین علل بیماری و ناتوانی در مردان

شایع ترین علل بیماری و ناتوانی در مردان به گزارش اپتیك دبیر علمی سومین ˮكنگره سلامت مردانˮ ضمن اشاره به علل بیماری و ناتوانی در مردان، درباره سرطان های شایع در مردان هم توضیح داد.


دكتر محمد سلیمانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اهمیت توجه به سلامت مردان برای داشتن جامعه ای سالم، اظهار نمود: شایع ترین علت بیماری و ناتوانی در مردان بیماری های قلبی عروقی و علل بعدی به ترتیب حوادث و سوانح غیرعمد، سرطان ها و تومورها، بیماری های دستگاه تنفسی، حوادث عمدی، بیماری های متابولیك، بیماری های دستگاه گوارش، اختلالات تناسلی و ادراری و بیماری های اعصاب و روان است.
وی با اشاره به اینكه از منظر بیماری ها، دو دسته بیماری واگیر و غیرواگیر در كمین مردان است، اظهار داشت: بیماری های واگیر مانند ایدز، مالاریا و سل در مردان شیوع بیشتری دارد؛ چون كه مردان بیشتر در فضای خارج از منزل به سر می برند و كنش های اجتماعی و رفتارهای پرخطر آنها بیشتر است و همینطور بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماری های روانی، تنفسی، شغلی، بیماری عضلانی - اسكلتی و سوانح و حوادث در مردان شایع تر است.
وی افزود: مردان كمتر از زنان به علائم و نشانه های خطر و بیماری زا توجه می كنند. بنابراین بیماری در آنها پیشرفت می كند و مرگ و میر بیشتری را به همراه دارد و همینطور برخی فاكتورهای سبك زندگی همچون رژیم غذایی مناسب، فعالیت فیزیكی كافی، مدیریت استرس و كاهش رفتارهای پرخطر بر طول عمر مردان می افزاید.

شایع ترین سرطان ها در مردان كدامند؟
سلیمانی با اشاره به آمار شایع ترین سرطان ها در مردان، اظهار نمود: به ترتیب سرطان پوست با شیوع ۱۴ درصد، سرطان معده با شیوع ۱۲ درصد، سرطان مثانه با شیوع ۹ درصد، سرطان پروستات با شیوع ۸ درصد، سرطان روده بزرگ با شیوع ۸ درصد و سرطان ریه و مری با شیوع ۶ درصد از شایع ترین سرطان ها در مردان است.

نیمی از ناباروری ها، مردانه است
او همینطور با اشاره به اینكه ناباروری همواره یك مشكل اساسی در جوامع بشری بوده است، اظهار نمود: نرخ ناباروری در جهان حدود ۱۵ درصد بوده؛ یعنی حدود ۱۵درصد زوج ها در جهان گرفتار مشكل ناباروری هستند كه در این میان متاسفانه نقش مردان در اغلب موارد اندك فرض می شود؛ درحالیكه 50 درصد مشكل ناباروری در زوج ها مربوط به مردان است.
وی افزود: البته خیلی از مشكلات ناباروری در مردان قابل رفع بوده و جهان در درمان ناباروری بسیار موفق عمل كرده است. این مورد سبب شده تا یكی از محورهای مهم كنگره سلامت مردان به غفلت در مبحث ناباروری مردان اختصاص داده شود و به عبارتی به نقد نظریه ای پرداخته شود كه اعتقاد دارد ناباروری مقوله ای مربوط به زنان بوده و ارزیابی مردان در این نگرش مغفول مانده است.
وی دید جامعه نگر و سلامت محور را از خصوصیات منحصر بفرد این كنگره عنوان نمود و اظهار داشت: امیدوارم ماحصل این مباحث بتواند مورد استفاده مسئولین محترم در حیطه عرضه خدمات نظام سلامت قرار گیرد و به شكلی تجربه و تخصص دانشمندان حوزه های مختلف علمی كشور برای اتخاذ تصمیم های درست در اختیار مسئولان قرار گیرد.

برگزاری سومین كنگره سلامت مردان
دبیر علمی سومین "كنگره سلامت مردان" و یازدهمین كنگره "مركز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری" از برگزاری این كنگره در ایام چهارشنبه اول اسفند تا جمعه سوم اسفند در مركز همایش های بین المللی شهید بهشتی اطلاع داد و اظهار داشت: در این كنگره هر ساله تلاش می شود یكی از ابعاد مهم تاثیر گذار بر سلامت مردان با تفصیل بیشتر مورد توجه قرار گیرد و دو محور اصلی كنگره سال جاری، نقش سرطان ها و ناباروری و مشكلات جنسی در سلامت مردان است.


محورهای مورد بحث «سومین كنگره سلامت مردان»، سلامت جنسی، رفتارهای جنسی، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت مردان و سلامت در همه سنین است.
همینطور محورهای كنگره ناباروری مردان هم اپیدمیولوژی وضعیت ناباروری در ایران، تبعات روانی، اجتماعی و خانوادگی، ناباروری ناشی از سرطان و درمان های آن و محورهای كنگره سرطان های شایع مردان (پروستات، ریه، مثانه، كبد) هم پیشگیری، تشخیص (غربالگری)، درمان، بازتوانی و پشتیبانی از بیماران است.
شایان ذكر است كه سومین كنگره «سلامت مردان» و یازدهمین كنگره «مركز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری» با تلاش مركز تحقیقات بهداشت باروری- سلامت مردان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت و مركز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برگزار می گردد.1397/11/30
13:57:25
5.0 / 5
4478
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک