اپتیک optlab

نمایش خدمات بهداشتی و درمانی سرپایی به بیشتر از ۳۷ هزار سیل زده در گلستان

نمایش خدمات بهداشتی و درمانی سرپایی به بیشتر از ۳۷ هزار سیل زده در گلستان اپتیك: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی گلستان از نمایش خدمات بهداشتی، درمانی سرپایی به ۳۷۷۲۸ هزار نفر از هموطنان سیل زده این استان در محل های اسكان آنها آگاهی داد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر سراج الدین عارف نیا اظهار داشت: حوزه بهداشت از شروع بارش های سیل آسا در استان تا تاریخ ۱۶ فروردین تمام توان خودرا برای نمایش خدمات سلامت به مردم بكار گرفته و تا آخر بحران پای كار است.
وی ادامه داد: همچون این اقدامات می توان به استقرار تیم های سلامت شامل (پزشك، ماما، بهورز، مراقب سلامت، روانشناس، پرستار، كارشناس مراقبت بیماری ها) به صورت ثابت (مستقر در كمپ) و سیار در كمپ های كم جمعیت، از ۸ بامداد تا ۸ شب اشاره كرد؛ به شكلی كه كلیه خدمات بهداشتی درمانی در تمامی محل های اسكان به صورت روزانه نمایش می شود.
وی بیان كرد: این خدمات شامل ثبت اطلاعات جمعیتی، شناسایی بیماران نیازمند مراقبت ویژه (قلبی، فشارخون، دیابت، اختلالات روانپزشكی) و نمایش مراقبت های بهداشتی درمانی بوده است.
وی با اشاره به نمایش خدمات سرپایی به تعداد ۳۷۷۲۸ نفراز سیل زدگان (ویزیت پزشك ۳۴۵۵۹ و ماما ۳۱۶۹) با استقرار تیم های سلامت بخش بهداشت در ۶۷ روستای لطمه دیده تا تاریخ ۱۶ فروردین، گفت: ۳۰۰۰ خدمت دندانپزشكی بلاعوض به سیل زدگان با تجهیز و اعزام كلینیك سیار دندانپزشكی در مناطق مختلف سیل زده انجام شده و همچنان ادامه دارد. همین طور در امتداد نظارت بر تامین و توزیع آب و مواد غذایی سالم به سیل زدگان، ۲۳۴۱ مورد كلرسنجی آب مصرفی و ۲۵۶ بازدید بهداشتی از محل پخت غذا جهت كمپ ها و ۴۵۷ مورد بازدید از مواد غذایی توزیع شده در كمپ ها صورت گرفته كه ۲۱ تن مواد غذایی از چرخه مصرف خارج شد كه متعاقب این اقدامات تا كنون هیچ همه گیری ناشی از مسمومیت غذایی و یا مصرف آب آلوده نداشته باشیم.
عارف نیا اظهار داشت: به منظور گند زدایی سطوح، بیشتر از ۲۴ تن آهك تهیه و توزیع شده است و همین طور ۳۷۴ كیلوگرم پركلرین وهالامید باز جهت گندزدایی توزیع شده است، كه با این حجم توزیع مساحتی بالغ بر۵۶۰ هزار مترمربع گندزدایی شده است.
وی ادامه داد: به منظور جلوگیری از انتقال بیماری های واگیر، بیماریابی فعال در مناطق سیل زده بویژه در كمپ های اسكان توسط تیم های سلامت انجام می شود كه تا كنون حدود ۱۰۰۰ نمونه آزمایشگاهی از موارد مشكوك به بیماری های واگیر (به ویژه بیماری های روده ای همچون وبا) ستاندن شده كه تابحال هیچگونه مورد مثبتی از وبا مشاهده نشده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی گلستان اظهار داشت: تابحال ۱۱۴۹ مورد خدمت روانشناسی در كمپ های اسكان به سیل زدگان نمایش شده كه از این بین ۲۵۸ مورد جهت دریافت خدمات تخصصی تر به روانپزشكان ارجاع شدند. برگزاری ۴۲۰ جلسه بازی درمانی جهت كودكان مقیم كمپ ها از دیگر اقدامات ثمین سلامت روان است.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی ادامه داد: خدمات بهداشتی درمانی به كلیه بانوان مستقر در كمپ ها برمبنای نیازهای بهداشتی تشخیص داده شده و ویزیت های پزشكی تیم های سلامت نمایش می شود، نجات جان مادر حامله از شروع سیل تا كنون به تعداد ۶۲ نفر از اقدامات بخش بهداشت بوده است كه از این تعداد ۴۰ مورد جابجایی به مناطق امن و ۱۱ مورد انتقال با بالگرد فوریت ها است. از دیگر اقدامات مراقبت مادر حامله و كودك به ویزیت نوزاد توسط پزشك ۸۲ نفر، ویزیت مادر حامله توسط پزشك به تعداد ۷۲۹ نفر، ویزیت مادر حامله توسط ماما به تعداد ۸۱۲ نفر در محل كمپ ها می توان اشاره نمود.
عارف نیا بیان داشت: آموزش چهره به چهره به سیل زدگان عزیز استان درباب رعایت مسایل بهداشتی پس از سیل در جهت جلوگیری از بیماری ها در كمپ های اسكان سیل زدگان به تعداد ۵۵۲۴۷ نفر و تهیه وتوزیع ۱۹۳۱۴ رسانه آموزشی در ۱۱ سوژه اولویت دار بهداشتی از قبیل جلوگیری از بیماری های روده ای، ضدعفونی منازل از دیگر اقدامات كاركنان بهداشت استان گلستان است.
وی افزود: از مهم ترین برنامه های پیش رو در ایام آتی می توان به سم پاشی ماندآبهای مناطق سیل زده به منظور سترون سازی و ضدعفونی این مناطق بدنبال فروكش كردن حجم آب نام برد. اقدامات معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشكی گلستان تا اختتام بحران ادامه دارد.1398/01/20
14:27:04
5.0 / 5
4246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک