اپتیک optlab

ضرورت نگاه فرابخشی به سلامت مردم

ضرورت نگاه فرابخشی به سلامت مردم به گزارش اپتیك رئیس مركز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اظهار داشت: مفهوم پوشش همگانی سلامت یعنی نظام های سلامت را به سمتی سوق دهیم كه بیشترین كارایی و اثربخشی را داشته باشند.به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر حمیدرضا صفی خانی به مناسبت هفته سلامت اظهار داشت: پوشش همگانی سلامت یكی از اهداف نظام های سلامت در دنیا است و مفهوم آن برخورداری تمام آحاد جامعه از خدمات پایه سلامت است بدون اینكه ناتوانی مالی مانع بهره مندی آنها شود.

وی اضافه كرد: پوشش همگانی سلامت از سه بعد جهت دسترسی افراد قابل بحث است. اول، پوشش جمعیتی كه همه افراد فارغ از جنسیت، نژاد، قومیت و مذهب باید برخوردار باشند و فراگیری آن مهم می باشد. بعد دوم آن، بسته خدمتی است كه باید جامع و پاسخگوی بیشترین نیازهای اصلی خدمات سلامت باشد. بعد سوم نیز، شامل حفاظت مالی از مردم است یعنی گردش مالی دولت و مردم عادلانه باشد و بار مالی ناشی از خدمات سلامت عادلانه تقسیم شود. اخیراً بعد چهارمی هم شامل كیفیت خدمات و رضایتمندی مردم به ابعاد پیشین افزوده شده است.

صفی خانی خاطرنشان كرد: مفهوم پوشش همگانی سلامت یعنی نظام های سلامت را به سمتی سوق دهیم كه چه انتخاب های استراتژیكی انجام دهند و چه كسانی صلاحیت عرضه خدمات سلامت به مردم را دارا هستند تا بیشترین كارایی و اثربخشی را داشته باشند.

وی اضافه كرد: در بحث عرضه خدمات باید آمایش سرزمینی را هم در نظر داشته باشیم. اینكه خدمات را در چه گستره ای از كشور جاری سازی نماییم و خدمات در اقصی نقاط كشور توزیع شود تا همگان از آن بهره مند شوند.

به گفته صفی خانی مفهوم پوشش همگانی سلامت، سیاست های اجرایی نظام های سلامت را رقم می زند كه شامل انتخاب نیروی انسانی، منابع، چیدمان عرضه خدمات، روش های عرضه خدمات، ارتقای سواد سلامت مردم و اصلاح سبك زندگی است كه همگی درون بخش سلامت شكل می گیرند.

رئیس مركز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اضافه كرد: نظام های سلامت باید سیاست هایی فراتر از اینها را خلق كنند چونكه ۶۵ درصد سلامتی مردم به عواملی خارج از بخش سلامت مانند آلودگی هوا، توسعه ناموزون صنایع و اثراتش بر سلامتی مردم، افسردگی و بیماری های روانی ناشی از مشكلات اقتصادی مرتبط می باشد كه سیاستگذار باید برای هر كدام چاره ای عرضه نماید و نگاه فرابخشی به سلامت مردم داشته باشد.

صفی خانی تصریح كرد: چیدمان سیاستی و اجرایی باید مفهوم كامل پوشش همگانی سلامت را پیاده سازی كند و سیاست هایی فرابخشی داشته باشد تا مخاطرات سلامتی را كم كند و با كمترین هزینه سرویس دهی كند و حتی به مبحث بازتوانی هم توجه داشته باشد. این مفهوم، ابعاد روحی، روانی اجتماعی و معنوی را شامل می شود.

به گزارش «وبدا» او در آخر اظهار داشت: سیاستگذاران باید بسته خدمتی را فراهم نمایند كه سطوح عرضه خدمت را تعیین كند همینطور از سطح خانواده تا سطوح تخصصی را بگونه ای تعریف كند كه همه مردم از یك نظام یكپارچه، هماهنگ و موزون خدمات مناسب و با كیفیت دریافت نمایند.
1398/02/06
16:02:17
5.0 / 5
4427
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک