اپتیک optlab
دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات:

قانون ممنوعیت واردات تنباكوی معسل اجرا نمی گردد

قانون ممنوعیت واردات تنباكوی معسل اجرا نمی گردد اپتیك: دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به روز جهانی بدون دخانیات كه در 10 خرداد است، اشاره كرد: بیاییم به اجرای قوانین كنترل و مبارزه با استعمال مواد دخانی بیشتر پایبند باشیم.دبیر كل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به روز جهانی بدون دخانیات به خبرنگار مهر اظهار داشت: بیاییم به اجرای قوانین كنترل و مبارزه با استعمال مواد دخانی طبق قانون مصوب كشور بیشتر از قبل پایبند باشیم و در جهت كاهش مصرف دخانیات حركت نماییم.
محمدرضا مسجدی در ادامه با اشاره به تصمیم هیأت عمومی دیوان عدالت اداری و مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۹۶ در خصوص توقف تولید و واردات تنباكوی معسل اظهار داشت: تصمیم یاد شده به دولت یازدهم و تنظیم نامه ای از طرف معاون وزیر بهداشت وقت و پیگیری های سازمان مردم نهاد «جمعیت» به مجموعه نظارت بر دخانیات كشور مربوط می شود كه طی آن خواهان توقف تولید و واردات تنباكوی معسل شده بود، كه تا كنون این امر محقق نشده و همچنان روند واردات و تولید آن ادامه دارد.
وی در ادامه اضافه كرد: بیشتر از ۱۰ كارخانه در زمینه تولید تنباكوی معسل بگفته انجمن كالاهای دخانی در كشور فعالند و سالیانه بیشتر از ۱۰ هزار تن از آن وارد كشور می شود كه ارزش آن ۱، ۶۰۰ میلیارد ریال است.
مسجدی با اشاره به این مسئله كه هر وقت بحث اجرای قانون در بین است سریع پای افزایش قاچاق به میان می آید، اشاره كرد: طبق قانون كنترل دخانیات مصوب ۱۳۸۵ متأسفانه هر ساله افزایش ۱۰ درصدی مالیات بر دخانیات اجرا نمی گردد چونكه مخالفان بر روی افزایش قاچاق سیگار موج سواری می كنند. طبق مطالعات انجام شده در سطح بین الملل این دو مسئله ربطی به هم ندارد. حال كه بحث ممنوعیت واردات و تولید تنباكوی معسل نیز به میان می آید مجدد بر روی همین موج حركت می كنند، چونكه سودهای كلان این صنعت به سلامت عموم مردم بیشتر می چربد.
وی در ادامه اظهار داشت: صنعتی كه بیشتر از ۹۰ درصد نیاز داخلی كشور را در بحث دخانیات تأمین می كند و از فروش تنباكوهای معسل و رشد قارچ گونه قلیانسراها سودهای كلانی را به جیب می زند، چگونه می شود آنرا كنترل كرد وقتی قانون نیز در مقابل آن ناكارآمد است.
مسجدی در خاتمه اشاره كرد: روز جهانی بدون دخانیات را فقط بعنوان یك روز بویژه در نظر نگیریم و در جهت كاهش و كنترل استعمال دخانیات جدی تر از گذشته باشیم. در این راه ما همكاری مجلس و وزارت صمت و سایر بخش ها را جهت كاهش هزینه های سلامت و جامعه ای عاری از دخانیات طلب می نماییم.


منبع:

1398/03/20
11:32:22
5.0 / 5
4695
تگهای خبر: بهداشت , تولید , سازمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک