اپتیک optlab
افتتاح اولین كلینیك مجازی پیشگیری از یائسگی زودرس در رویان

احتمال ۱۰ درصدی حاملگی در مبتلایان به یائسگی زودرس

احتمال ۱۰ درصدی حاملگی در مبتلایان به یائسگی زودرس اپتیك: نخستین كلینیك مجازی پیش گیری از یائسگی زودرس در پژوهشگاه و مركز درمان ناباروری رویان راه اندازی شد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر مشایخی - متخصص زنان و دبیرعلمی كلینیك در نشستی كه با حضور برخی از بیماران در پژوهشگاه رویان برگزار شد، با اشاره به اینكه هدف از برگزاری این جلسه رابطه بیشتر با بیماران است، اظهار داشت: ما در پژوهشگاه رویان سال هاست بر روی نارسایی زودرس تخمدان تمركز كرده ایم و حدودا سه سال است كه این تمركز هدفمندتر شده و دریافتیم كه ارتباط با بیماران یك عامل موفقیت برای ما است.
وی ادامه داد: هنگامی كه خانمی زیر ۴۰ سال گرفتار اختلالات قاعدگی شامل عدم قاعده شدن و یا اختلالات ماهانه قاعدگی باشد، درصورتی كه بعد از انجام آزمایش مشخص شود «FSH» فرد بالای ۲۵ باشد، نارسایی زودرس تخمدان اتفاق می افتد.
وی درباب علل مبتلاشدن به نارسایی زودرس تخمدان اظهار داشت: عوامل ژنتیكی، خودایمنی، بیماری های عفونی، اختلالات متابولیك و غدد از مهم ترین علل مبتلاشدن به این بیماری است. البته با عنایت به قومیت، تغذیه، محل زندگی و... علل می تواند متفاوت باشد.
مشایخی افزود: یك درصد زنان زیر ۴۰ سال گرفتار یائسگی زودرس می شوند. در حالت طبیعی اما یائسگی در ۴۵ تا ۵۲ سالگی در زنان اتفاق می افتد. طبق مطالعات، این عدد در كشورهای توسعه یافته بالاتر است.
وی علایم یائسگی زودرس را شامل گُرگرفتگی، تعریق شبانه، بی خوابی و... برشمرد و اضافه كرد: استروژن در بدن بانوان، هورمونی است كه برای جلوگیری از بروز خیلی از بیماری ها موثر است كه در صورت عدم ترشح آن باید به هورمون درمانی روی آورد. بیماری قلبی عروقی، مبتلاشدن به فشار خون، پوكی استخوان، اختلالات چربی و دیابت و... از بیماری هایی است كه در صورت عدم ترشح این هورمون اتفاق می افتد.
مشایخی درباب احتمال حاملگی این افراد اظهار داشت: اگر مدت زمان زیادی از مبتلاشدن به یائسگی زودرس نگذشته باشد، احتمال حاملگی تا ۱۰ درصد وجود دارد، اما روش دیگر كه موفق هم عمل می كند، دریافت تخمك است. پیوند تخمدان هم می تواند موثر باشد، اما روشی خیلی مشكل تر و پرهزینه است. بیماران باید بدانند دریافت تخمك و پیوند تخمدان در اختتام تفاوتی ندارد و حتی دریافت تخمك بسیار آسان تر است.
وی این بیماری را فاقد درمان قطعی دانست و اضافه كرد: هورمون درمانی یكی از روش های درمان این بیماری است كه به جلوگیری از پوكی استخوان و مبتلاشدن به فشار خون و... كمك می نماید. گاها برخی افراد غیر متخصص بیان می كنند هورمون درمانی موجب بروز سرطان برای بیماران یائسگی زودرس می شود كه باید اصرار كرد هورمون درمانی زیر ۴۰ سال، خطر سرطان ندارد.
وی مصرف داروهای طب سنتی و روش های طب سوزنی را در درمان نارسایی تخمدان موثر ندانست و اضافه كرد: هیچگاه نباید درمان اصلی را به بهانه این درمان ها رها كرد. نكته قابل توجه آن است كه قطع مصرف دارو یا درمان حتی می تواند موجب لطمه به بدن باشد. كسی كه درمان را آغاز نموده باید بطور مداوم آزمایش ها و روند دارویی خودرا منظم پیگیری كند.
در ادامه نشست، دكتر المدنی _ متخصص ژنتیك پژوهشگاه رویان، با اشاره به نقش ژنتیك در مبتلاشدن به نارسایی زودرس تخمدان اظهار داشت: درصد افرادی كه به سمت نارسایی زودرس تخمدان می روند در حال افزایش می باشد. با بررسی های ژنتیكی در فرد ناقل می توانیم از بروز بیشتر این بیماری جلوگیری نماییم.
وی ادامه داد: بیشتر علل بروز نارسایی زودرس تخمدان ناشناخته است، اما ریشه های ژنتیكی نقش بسیار بسزایی دارد. آزمایش های ژنتیكی در دو مرحله انجام می شود و در كنار تشكیل بانك دی ان ای، مشكلات كروموزمی را شناسایی می نماییم تا از بروز اختلال ژنتیكی جلوگیری نماییم. یكی از این مشكلات كروموزومی كه می توانیم در صدد رفع آن برآییم، بیماری x شكننده است.
در ادامه این نشست، دكتر حسینی _ متخصص غدد نیز اظهار داشت: افرادی كه نارسایی زودرس تخمدان دارند از دو سمت بررسی می شوند؛ بررسی اول برای آن است كه مشخص شود غدد تیروئید به ویژه در مواردی كه مشخص شده، علت بروز بیماری ژنتیك نیست و سپس هم غدد فوق كلیوی است كه بررسی می شوند.
وی افرود: در صورتیكه علت یائسگی زودرس بیماری خودایمنی باشد، باید دیابت نوع یك را نیز چك كرد. در بیماری خود ایمنی ماده ای ترشح می شود كه می تواند ارگان های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
در ادامه دكتر افغان - متخصص فیزیولوژی ورزشی با تاكید بر ضرورت نظارت دقیق بر تغذیه این افراد اظهار داشت: افزایش خطر بروز بیماری قلبی عروقی، پوكی استخوان و... از بیماری های ثانویه این افراد است. كاهش مصرف شیرینی، شكلات، غذاهای چرب و... می تواند به عدم بروز بیماری ثانویه كمك نماید.
وی ادامه داد: در تمام كسانی كه یائسه می شوند ریسك مبتلاشدن به پوكی استخوان افزایش می یابد. بنا بر این تعادل مصرف كلسیم و ویتامین دی بسیار مهم می باشد. ورزش های تعادلی می تواند به این افراد كمك نماید. همین طور ترك سیگار و الكل و مصرف كافی سبزیجات و ماهی و مغزها بسیار مفید می باشد.
دكتر ثابتی - متخصص سلامت روان پژوهشگاه رویان نیز اظهار داشت: مهم ترین چیزی كه خانم های مبتلا به این بیماری باید بدانند این است كه چیزی تقصیر آنها نیست و نباید گرفتار عذاب وجدان باشند. بزرگ كردن مشكل هیچ كمكی به بیمار نمی كند و تنها باید به فكر افزایش آگاهی خود باشند.
وی با تاكید بر این نكته كه علل بروز بیماری می تواند ناشناخته باشد، اظهار داشت: اضطراب، مصرف قرص پیش گیری از حاملگی و... علت اصلی بروز این بیماری نیست، پس نباید خودرا سرزنش كنید.
ثابتی اضافه كرد: با دریافت هورمون درمانی دیگر روابط جنسی تحت تاثیر قرار نمی گیرد و افراد می توانند روابط جنسی خوبی داشته باشند.
ادامه دارد...منبع:

1398/05/01
17:26:26
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: آزمایش , ایمنی , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک