اپتیک optlab
با تلاش متخصصان كشور صورت گرفت

بازسازی صورت یك بیمار با كمك تكنولوژی های جدید

بازسازی صورت یك بیمار با كمك تكنولوژی های جدید به گزارش اپتیك متخصصان فك و صورت بیمارستان شریعتی با استفاده از تكنولوژی های جدید، فك، گونه ها و كاسه چشم یك بیمار را به صورت كامل ترمیم كردند.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر محمد بیات، رئیس مركز تحقیقات پیشرفته جراحی های فك و صورت و گروه همكارانش در بیمارستان شریعتی در یك جراحی پیچیده، صورت و كاسه چشم یك بیمار ۳۳ را ترمیم و بازسازی كردند.
دكتر بیات این جراحی را یك نوآوری در استفاده از تكنولوژی های جدید دانست و اظهار داشت: به علت شكستگی و تخریب دوطرفه صورت و نبود قرینه، نمی توانستیم از تكنیك Mirroring یعنی قرینه سازی از تصویر طرف مقابل، استفاده كنیم؛ ازاین رو با استفاده از چاپگر سه بعدی و اطلسی كه اولین بار در مركز تحقیقات از بیماران مشابه طراحی و تهیه كرده ایم، موفق شدیم برای بیمار پروتز بسازیم.
دكتر بیات طراحی این اطلس در كشور و استفاده از آن برای جراحی های دوطرفه صورت را یكی از نوآوری های مركز تحقیقات جراحی های پیشرفته فك و صورت دانست و اضافه كرد: تمامی مراحل طراحی و تولید پروتزها، طراحی و تولید اطلس، چاپگر سه بعدی، نوگیشن و دستگاه نویگیتور كار متخصصان ایرانی در مركز تحقیقات جراحی های پیشرفته فك و صورت دانشگاه علوم پزشكی تهران، دانشكده تكنولوژی های جدید و یكی از شركت های دانش بنیان است.


وی خاطرنشان كرد: برخی كشورها به صورت محدود این جراحی ها را انجام می دهند؛ اما در منطقه، مركزی جامع كه بتواند تمامی امكانات را در یكجا جمع كند، تنها مركز جراحی های پیشرفته فك و صورت دانشگاه علوم پزشكی تهران است.
در این جراحی دكتر نغمه بهرامی، عضو هیات علمی گروه مهندسی بافت و علوم سلولی كاربردی دانشكده تكنولوژی های جدید پزشكی و معاون مركز پیشرفته جراحی های فك و صورت هم حضور داشت و درباره این مركز اظهار داشت: در این مركز پیشرفته، جراحان به استفاده از تكنولوژی های نوین و به صورت جراحی دیجیتال، انواع ناهنجاری های فك و صورت، تروماها، سرطان های سر و گردن را جراحی و درمان می كنند.
دكتر بهرامی همینطور خصوصیت این جراحی را بازسازی دوطرفه صورت در این بیمار به صورت دانست و تصریح كرد: این بیمار بر اثر سانحه تصادف از ناحیه چشم، گونه ها و كام سخت گرفتار صدمه شده بود. پیش ازاین بازسازی كاسه چشم در یك بیمار توسط استاد بیات انجام شده بود؛ اما این اولین دفعه است كه با طراحی و تهیه اطلس و استفاده از نویگیتور این بازسازی را انجام می دهیم.


بر مبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی تهران، دكتر سعید مهربان، دكتر فرزانه بلندپروا و مهندس محمدرضا نوری و دیگر اعضای گروه جراحی فك و صورت و گروه بیهوشی در اتاق عمل بیمارستان شریعتی در این جراحی همكار دكتر بیات بودند.

1398/07/03
14:07:38
5.0 / 5
4400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک