اپتیک optlab

خطری كه از سر سلامت گذشت

خطری كه از سر سلامت گذشت به گزارش اپتیك اوایل مهرماه سال جاری بود كه استفساریه ای در مجلس عنوان شد كه به باعث آن استعمال دخانیات در قهوه خانه ها و اتاق های استعمال دخانیات در فرودگاه ها و پایانه های مسافربری مشمول اماكن عمومی نمی شد؛ طرحی كه مخالفت ها و هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت را به همراه داشت و نهایتا هم از جانب شورای نگهبان رد شد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، این استفساریه در حالی عنوان شد كه در ایام پایانی مهرماه قرار بود نشستی مشترك میان وزیر بهداشت كشورمان و مدیران ارشد سازمان جهانی بهداشت با مبحث دخانیات برگزار گردد و به اذعان مسئولان وزارت بهداشت، اجرای این استفساریه اجازه نمی داد به هدف كاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۱۴۰۴، دست یابیم.
از جانب دیگر ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی بعنوان رئیس مجمع كنوانسیون مبارزه با دخانیات انتخاب شده است و اجرایی شدن این استفساریه به شكلی اقدامات كشورمان در زمینه مبارزه با استعمال دخانیات را زیر سوال می برد.
سرانجام با پیگیری های صورت گرفته از جانب وزارت بهداشت این استفساریه در تاریخ ۲۴ مهرماه سال جاری از سوی شورای نگهبان مورد تایید قرار نگرفت.
دكتر علیرضا رئیسی_معاون بهداشت وزارت بهداشت در گفتگو با ایسنا، ضمن تشكر از حمایت شورای نگهبان از سلامت مردم، اظهار داشت: به دلیل مغایر بودن این استفساریه با اصل ۷۳ قانون اساسی، این استفساریه رد شد. استفساریه ای كه به این مصوبه وارد شده از مواردی است كه تاریخ در مورد آن قضاوت خواهد نمود.
وی با اشاره به اینكه این استفساریه در صورت تصویب به معنای ترویج مصرف دخانیات و قلیان بود، اضافه كرد: در صورتیكه این استفساریه اجرا می شد تمام زحماتی كه ۳۲ دانشگاه علوم پزشكی برای جمع آوری قلیان و دخانیات از حوزه های تحت پوشش خود كرده بودند، به هدر می رفت.
ایشان در ادامه با غیرمنطقی خواندن برخی توجیه ها برای طرح استفساریه در خصوص اشتغال زایی از محصولات دخانی، خاطرنشان كرد: صدمه ای كه صنایع دخانی به سلامت مردم وارد می كنند، جبران ناپذیر است و این درحالی است كه هزینه هایی كه درمان بیماری های ناشی از دخانیات به نظام سلامت كشور وارد می نماید هم بالا می رود. بهترین كار اشتغال زایی از كارهای سازنده است. اجرایی شدن این استفساریه به معنای زدن تیرخلاص به سلامت مردم بود.
رئیسی افزود: سن مصرف قلیان در دختران ایرانی به زیر ۱۴ سال رسیده است و به طوركلی قبح مصرف دخانیات شكسته شده و می بینیم كه خانواده ها كنار هم مبادرت به مصرف قلیان می كنند؛ این موضوعات تبعات و هزینه های اجتماعی ترویج قلیان را نشان داده است.1398/08/10
13:56:58
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک