اپتیک optlab
متخصص مغز و اعصاب:

HTLV و ایدز هیچ ارتباطی با یكدیگر ندارند

HTLV و ایدز هیچ ارتباطی با یكدیگر ندارند به گزارش اپتیك ایسنا/خراسان رضوی متخصص مغز و اعصاب جهاددانشگاهی خراسان رضوی اظهار داشت: HTLV و ایدز هیچ گونه ارتباطی با یكدیگر ندارند.


محمد شریعتی در گفتگو با ایسنا درمورد ۱۹ آبان، روز جهانی HTLV اظهار نمود: HTLV نام یك ویروس می باشد كه محل تكثیر آن در داخل نوعی از گلبول های سفید خون به نام لنفوسیت ها می باشد. HTLVمانند بیشتر ویروس ها به صورت آزاد قابلیت زنده ماندن را ندارد و باید از فضای داخلی سلولی استفاده نماید. HTLVاز خانواده رتروویروس ها است، ویروس ایدز را شامل می شود ولی HTLV با ایدز هیچ ارتباطی ندارد.
وی خاطرنشان كرد: ویروس HTLV امكان دارد تا انتهای عمر در بدن شخص ناقل بدون علامت باقی بماند و تظاهرات بیماری نمایان نشود.
شریعتی عنوان كرد: تظاهرات بیماری HTLV تنها در ۵ درصد افراد ناقل ویروس نمایان می شود و سبب بیماری های مختلفی می شود كه دو مورد مهم آن لوسمی یا یك نوع سرطان خون و نوع دیگر آن درگیری نخاع همراه با اختلال حركتی به نام بیماری HAM-TSP است.
این متخصص مغز و اعصاب افزود: ۲ تا ۳ درصد افراد مبتلا به ویروس HTLV امكان دارد به سرطان خون و حدود ۳ درصد به بیماری HAM-TSP مبتلا شوند.
شریعتی در مورد توزیع خوشه ای ویروس HTLV بیان كرد: شیوع این ویروس در ژاپن نسبت به سایر نقاط دیگر دنیا بیشتر است و تابحال دلیل خاصی در مورد توزیع خوشه ای این ویروس ثابت نشده است.
وی عنوان كرد: بیماری HAM-TSP با یكسری تظاهرات حسی – حركتی در پاها آغاز می شود، بدین صورت كه فرد در راه رفتن مبتلا به اختلال و یا سفتی پاها می شود، اختلالات ادراری هم از دیگر تظاهرات این بیماری است.
شریعتی خاطرنشان كرد: HAM-TSP مشابه بیماری MS است و برای افتراق این بیماری با MS می بایستی آزمایش خون و مایع نخاع برای شناسایی ویروس در بدن صورت گیرد.
وی با تاكید بر اینكه « HTLV و ایدز هیچ گونه ارتباطی با یكدیگر ندارند»، تصریح كرد: هم اكنون برای ایدز درمان وجود دارد اما در مورد HTLV هنوز حل درمان قطعی پیشنهاد نشده است.
متخصص مغز و اعصاب جهاددانشگاهی پیشنهاد كرد كه افراد ناقل HTLV هر ۶ ماه یكبار معاینه پزشكی سالانه شوند.1398/08/20
09:44:12
5.0 / 5
4697
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک