اپتیک optlab

پاسخ وزارت بهداشت به فضاسازی هایی درباره ناسالم بودن برخی مواد غذایی

پاسخ وزارت بهداشت به فضاسازی هایی درباره ناسالم بودن برخی مواد غذایی اپتیك: رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت به برخی فضاسازی ها به ویژه در شبكه های اجتماعی در خصوص ناسالم بودن بعضی فرآورده های غذایی همچون فرآورده های غذایی بر پایه ذرت واكنش نشان داد و آنرا جنگ روانی برنامه ریزی شده جهت تشویش اذهان و افكار عمومی خواند.


دكتر كیانوش جهانپور در گفت و گو با ایسنا، به شایعات فضای مجازی درباره ناسالم بودن برخی مواد غذایی و به ویژه فضاسازی های اخیر در خصوص ذرت های آلوده و مرگ و میر ناشی از آن پاسخ داد و اظهار داشت: جنگ روانی؛ استفاده برنامه ریزی شده از تبلیغات به وسیله عوامل آشكاری همچون رادیو و تلویزیون های ماهواره ای و عوامل پنهانی مانند شایعه به ویژه در فضای مجازی و به منظور تحریف عقاید، تضعیف روحیه و بی اعتبار كردن انگیزه ها و كاستن از اقتدار ملی و تزریق روحیه یاس و ناامیدی است.
وی اشاره كرد: این روند در یك دهه اخیر با توسعه بیش از پیش فناوری اطلاعات و شبكه های اجتماعی مجازی و پدیده شهروند خبرنگاری آنهم طیف وسیعی از افراد با هویت نامعلوم در فضای مجازی، شدت بیشتری یافته است و البته در خوشبینانه ترین حالت هم دخالت سرویس های اطلاعاتی بیگانه و همپالگی های آنان را نمی توان نادیده گرفت.
جهانپور افزود: طبیعتا با عنایت به دغدغه های عمومی در مورد سلامت، یكی از حوزه های اصلی محل مانور این جریانات، حوزه سلامت است و ایجاد تشویش اذهان و افكار عمومی در زمینه سلامت افراد می تواند سبب افزایش اضطراب اجتماعی، كاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی شود. شایعات مكرری در مورد ناسالم بودن فرآورده های غذایی یا ایجاد نگرانی های كاذب درباب سلامت عمومی و... در سال های اخیر افزایش شایان توجهی یافته و مقابله با آن هم از یكسو اقدامات امنیتی و انتظامی است و از طرف دیگر ارتقای سواد رسانه ای و سواد سلامت جوامع.
وی ادامه داد: حداقل در ۴۰ سال اخیر رقبا یا دشمنان ملت ما ناكارآمدی ابزار جنگ فیزیكی مقابل ایرانی ها را دریافته اند، پس ابزار جنگ روانی بعنوان زمینه ساز و تسهیل گر در سال های اخیر محوریت یافته است. یكی از اصول اساسی جنگ روانی هم متاسفانه جهل مخاطب است؛ برای اینكه مخاطبی كه اطلاع كافی ندارد، به دنبال یافتن حقیقت و واقعیت نمی رود یا اگر به حقیقت و واقعیت هم برخورد كند، قابلیت افتراق آن از شایعه و اكاذیب را ندارد و آنچه را كه پیش زمینه ذهنی عارض شده از اقدامات جنگ روانی است را ممكنست بپذیرد.
وی مهم ترین جنبه جنگ روانی را شكل دادن به باورها و نگرش های ملت ها خواند و اظهار داشت: حال این جنگ روانی ممكنست حتی بوسیله رسانه های رسمی نادانسته و ناآگاهانه و به صورت شعاری نمود پیدا كند. بدون تعارف می گویم و قصد متهم كردن كسی را هم بطور كلی ندارم ولی اصرار بر كلیدواژه های عام مثل سونامی سرطان، سونامی ایدز، آلودگی مواد غذایی، آلودگی آب، مخالفت با واكسیناسیون، مرگبار بودن واكسیناسیون و... چه بخواهیم و چه نخواهیم ازین جنس است.
جهانپور اشاره كرد: قاعدتاً هوشمندی خاصی پشت پرده این امواج هست و برای پذیرش و نهادینه كردن اكاذیب، از فناوری های روز در جلوه های ویژه و فنون خاص تصویری یا در جوامعی با فرهنگ شفاهی مانند جامعه ایرانی از جابجایی كلامی استفاده می شود و مخاطبین به تدریج در روند تخفیف قوای تحلیلی و احساساتی تر شدن قرار می گیرند تا در مواقع ضرورت حتی طغیان كنند و به ویژه در حوزه سلامت، به دست خود سلامت روان خود و اطرافیان را به هم بریزند.
رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درانتها صحبت هایش با تاكید بر ضرورت افزایش سواد رسانه ای و سواد سلامت جامعه اظهار داشت: یك روز ذرت آلوده ای كه هیچ گاه وارد كشور نشده، روز دیگر روغنی كه همه مردم استفاده می نمایند، جایی واكسیناسیون بعنوان بزرگ ترین توفیق جامعه ایرانی در مهار بیماری های واگیر، آب شرب، داروی ایرانی، تولیدات داخلی، توهم سرنگ های آلوده تا نوعی از نوشابه و قرص استامینوفن و بكلوفن و.... دستاویز این جنگ روانی قرار می گیرد و سوای برخوردها و اقدامات انتظامی و اطلاعاتی، مهم ترین گام در برخورد با این معضل، مصون سازی جامعه در مقابل اخبار بی پایه و بی اساس و به ویژه با مبدا نامشخص است و در ارتقای سواد رسانه ای، سواد سلامت و نیز ارتقای اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی، نهادهای مسوول به ویژه نظام سلامت در این زمینه و رسانه های گروهی رسمی و باهویت نقش و مسوولیتی مضاعف دارند.1398/08/25
13:50:33
5.0 / 5
4203
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک