اپتیک optlab

عوارض وابستگی نوجوانان به گوشیهای هوشمند

عوارض وابستگی نوجوانان به گوشیهای هوشمند به گزارش اپتیك تحقیقات روان پزشكان در انگلیس نشان داده است كه حدود یك چهارم از نوجوانان تاحدی به گوشیهای هوشمند خود وابسته اند كه این وابستگی برایشان شبیه به شكلی اعتیاد شده است.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، این مطالعه از دانشگاه "كینگز لندن" نشان داده كه چنین رفتار اعتیادگونه ای به معنای این است كه این نوجوانان در صورت عدم دسترسی مداوم به گوشیهای هوشمند خود "وحشت زده" یا "ناراحت" می شوند.
هم چنین نوجوانان نمی توانند مدت زمانی را كه صرف گوشیهای هوشمند می كنند، كنترل كنند.
این مطالعه اخطار می دهد كه چنین اعتیادهایی "عواقب جدی" برای سلامت روان دارد.
این تحقیق كه در مجله روان پزشكی "BMC" انتشار یافته است، ۴۱ مطالعه مربوط به ۴۲ هزار جوان را در تحقیق درباره "استفاده مشكل آفرین از گوشی هوشمند" تجزیه و تحلیل كرده است.
این مطالعه نشان داد كه ۲۳ درصد از نوجوانان رفتارهای شبیه به اعتیاد دارند، مانند این كه در صورت قادر نبودن به استفاده از گوشیهای هوشمند خود گرفتار اضطراب شده و نمی توانند زمان استفاده از این گوشیها را بگونه ای تنظیم كنند كه به سایر فعالیت هایشان صدمه ای نرساند.
بر طبق این مطالعه، این رفتار اعتیادگونه می تواند با سایر مشكلات مانند استرس، روحیه افسرده، كمبود خواب و كاهش پیشرفت در مدرسه ارتباط داشته باشد.
به قول متخصصان با اینكه این مطالعه اعتیادآور و مشكل آفرین بودن گوشیهای همراه برای نوجوانان را نشان داده اما هنوز معلوم نیست این اعتیاد ناشی از خود گوشیهای همراه می باشد یا برنامه هایی كه افراد از آنها استفاده می نمایند.
با این وجود، احتیاج به آگاهی عمومی در مورد استفاده از گوشیهای هوشمند در كودكان و نوجوانان وجود دارد و والدین باید آگاه باشند كه فرزندانشان چقدر از وقت خویش را با گوشیهای همراه صرف می كنند.
مولف ارشد این مطالعه اخطار داده كه اعتیاد می تواند عواقب جدی بر سلامت روان و عملكرد روزانه افراد داشته باشد، ازاین رو احتیاج به تحقیقات بیشتر در مورد استفاده مشكل آفرین از گوشیهای هوشمند وجود دارد.
بنا بر گزارش شبكه خبری بی بی سی، متخصصان اعتقاد دارند كه استفاده از گوشیهای هوشمند یك طرفه نیست و علاوه بر مضرات، فوایدی هم دارد اما با این وجود باید در نحوه و مدتِ استفاده از آنها دقت داشت.1398/09/10
14:48:47
5.0 / 5
4261
تگهای خبر: پزشك , دانش , دانشگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک