اپتیک optlab
بهبود سیمای سلامت استان در سایه وجود 2 دانشگاه علوم پزشكی

سهم80درصدی زوار عبوری از پروازهای بالگرد علوم پزشكی شاهرود

سهم80درصدی زوار عبوری از پروازهای بالگرد علوم پزشكی شاهرود به گزارش اپتیك ایسنا/سمنان رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود با اشاره به بار ناشی از خدمات دهی به جمعیت بیست میلیونی زوار عبوری از استان سمنان اظهار داشت: هشتاد درصد از خدمات و ماموریت های اورژانس هوایی و بالگرد علوم پزشكی شاهرود به زوار حرم رضوی عبوری از شهرستان شاهرود و خصوصا محور شاهرود-سبزوار ارائه شده است.


دكتر رضا چمن در نشست تبیینی شورای اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی استان سمنان اظهار نمود: گاهی تا 30 درصد مراجعان به مراكز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شاهرود در دو شهرستان شاهرود و میامی به زوار حرم رضوی اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینكه جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شاهرود حدود 300 هزار نفر است افزود: خدمات درمانی محدود به تقسیم بندی های جغرافیایی نیست و علاوه بر زوار و مسافران، بعضی از مردم شهرستان های مجاور نیز از خدمات این دانشگاه بهره مند می شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود از شاهرود بعنوان یك شهر دانشجویی نام برد و اشاره كرد: بیشتر از 22 هزار دانشجو در دانشگاه های این شهرستان تحصیل می كنند كه این جمعیت دانشجویی نیز از خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشكی بهره مند هستند.
دكتر چمن از پراكندگی جغرافیایی بعنوان یك مولفه موثر در خدمات بهداشتی درمانی این دانشگاه یاد كرد و اضافه كرد: 50 درصد از گستره جغرافیایی استان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شاهرود است و همین پراكندگی هزینه های درمانی و بهداشتی را برای دانشگاه بالا می برد.
او همینطور از تحصیل بیشتر از دو هزار دانشجو در چهار دانشكده این دانشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشكی شاهرود دارای 800 تخت بیمارستانی، 64 خانه بهداشت و مركز جامع و 28 مركز درمانی است.
آنفلونزا در شاهرود و میامی تلفات جانی نداشت
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود با اشاره به اینكه این دانشگاه قدمتی 50 ساله دارد افزود: البته این مجموعه از سال 76 به دانشگاه علوم پزشكی ارتقا یافته و قدمت 50 ساله آن به مدرسه بهیاری برمی گردد.
وی با ابراز رضایت از سرعت پیشرفت فاكتورهای عملكردی در این دانشگاه اشاره كرد: رشد كیفی مجموعه دانشگاه چه در حوزه آموزش و رشد كیفی رشته ها و چه از نظر بهداشتی و درمانی و... قابل قبول است.
چمن در پاسخ به پرسش ایسنا درباب تلفات احتمالی آنفلونزای اخیر در شهرهای تحت پوشش این دانشگاه اظهار داشت: موج ناشی از شیوع آنفلونزا در چند هفته گذشته خوشبختانه در شهرستان های شاهرود و میامی هیچ تلفات جانی نداشته است.
شاهرود كمبود دارویی ندارد
وی از دو هزار و 400 بازگشت در رابطه با آنفلونزا به بیمارستان تحت پوشش این دانشگاه در شاهرود و میامی آگاهی داد و اضافه كرد: در مجموع 340 بستری ناشی از آنفلونزا در این دو شهرستان ثبت شده و از 40 نمونه ارسالی به وزارت بهداشت تنها آزمایش 6 نفر مثبت بوده است.
این عضو هیات علمی علوم پزشكی شاهرود با اشاره به اینكه هیچ كمبود دارویی در شاهرود نداریم اظهار نمود: با تمهیداتی كه اندیشیده شده هیچ كمبود جدی در بحث دارویی نداریم البته در بحث داروهای وارداتی سهمیه بندی صورت گرفته و در این شرایط تحریم سعی شده كه از تجویز داروهایی كه مشابه اثرگذار داخلی دارند اجتناب شود.
وجود 2 دانشگاه علوم پزشكی عامل ارتقاء فاكتورهای سلامت در استان سمنان
وی از وجود دو دانشگاه علوم پزشكی در سمنان و شاهرود بعنوان یك نكته مثبت یاد كرد و اظهار داشت: تحلیل ها و بررسی های كارشناسانه نشان میدهد كه وجود همزمان این دو دانشگاه یكی از جدی ترین دلیلهای كیفی بودن فاكتورهای سلامت در استان سمنان است.
وی با اشاره به اینكه استان سمنان از معدود استان هایی است كه دارای دو دانشگاه علوم پزشكی ست افزود: همه فاكتورهای سلامت در استان گویای این است كه وجود این دانشگاه سبب شده كه استان از سیمای سلامت بهتر و كیفی تری برخوردار باشد.
منبع:

1398/10/02
23:47:49
5.0 / 5
4368
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک