اپتیک optlab

شاخصهای خطرزا در بروز سنگ كیسه صفرا

شاخصهای خطرزا در بروز سنگ كیسه صفرا اپتیك: سنگ كیسه صفرا رسوبات سفت شده مایع گوارشی است كه در كیسه صفرا شكل می گیرد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، كیسه صفرا عضوی كوچك و گلابی شكل است كه در سمت راست شكم و پایین كبد قرار دارد. كیسه صفرا حاوی مایع گوارشی موسوم به صفراست كه به روده كوچك ریخته می شود. امكان تشكیل سنگ های كیسه صفرا در سایزهای مختلف وجود دارد كه در بدن برخی افراد یك عدد و در افرادی دیگر همزمان چندین سنگ شكل می گیرد.
افرادی كه گرفتار سنگ كیسه صفرا می شوند اغلب تحت عمل جراحی قرار می گیرند، اما زمانیكه این سنگ ها با علائمی همراه نباشد نیازی به درمان نیست.
سنگ كیسه صفرا علایم و نشانه ای به همراه ندارد؛ اما درصورتیكه انسداد ایجاد كند با علائمی همچون درد ناگهانی و زیاد در سمت راست شكم، احساس درد در ناحیه كمر، درد در شانه راست و حالت تهوع یا استفراغ خودرا نشان داده است. درد ناشی از سنگ كیسه صفرا ممكنست چند دقیقه یا چند ساعت ادامه پیدا كند.
بگفته متخصصان در صورتی كه بیمار با علائمی از قبیل درد بسیار شدید در قسمت شكم مواجه شود به شكلی كه قادر به نشستن نباشد یا پوست و سفیدی چشم به رنگ زرد دیده شود یا گرفتار تب همراه با لرز شود، لازم است به پزشك بازگشت كند.
تابحال در مورد دلیلهای تشكیل سنگ كیسه صفرا نتیجه گیری قطعی بدست نیامده است، اما پزشكان بر این باورند وجود كلسترول و بیلی روبین بالا در صفرا و تخلیه كامل كیسه صفرا می تواند از عوامل موثر در تشكیل آن باشد.
زنان، افراد بالای ۴۰ سال، داشتن اضافه وزن، بی تحركی، بارداری، داشتن رژیم های غذایی پرچرب، مصرف غذاهای سرشار از كلسترول، سابقه خانوادگی مبتلاشدن به سنگ كیسه صفرا، مبتلاشدن به دیابت، مبتلاشدن به برخی اختلالات خونی از قبیل لوسمی، مصرف بعضی از انواع داروهای حاوی استروژن و مبتلاشدن به بیماری های كبدی از شاخصهای خطرزا در بروز این عارضه به حساب می آیند.
پزشكان به افراد سفارش می كنند با رعایت نكاتی همچون خودداری از حذف وعده های غذایی، كاهش تدریجی وزن و مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر می توانند از بروز این بیماری پیشگیری كنند.
به گزارش اپتیك به نقل از سایت مایو كلینیك، همین طور برای درمان سنگ كیسه صفرا پزشكان انجام عمل جراحی یا مصرف داروهای خوراكی كه موجب از بین رفتن سنگ می شود را سفارش می كنند. هرچند در روش مصرف دارو ممكنست سنگ ها طی چند ماه یا چند سال از بین بروند و با قطع دارو احتمال تشكیل مجدد آن وجود دارد.
منبع:

1398/10/13
12:00:07
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک