اپتیک optlab

تمهیدات ایران دربرابر ویروس مرموز چینی

تمهیدات ایران دربرابر ویروس مرموز چینی اپتیك: گسترش آرام ویروسی شبیه به «سارس» در بعضی كشورهای شرق آسیا، مقامات این كشورها را نگران كرده است؛ ویروسی جدید كه از ماه دسامبر 2019 در چین ردگیری شده است؛ ویروس مرموزی كه كشورهای مختلف برای مقابله با گسترش آن اقداماتی انجام داده اند...


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، برمبنای آخرین اظهارات مسئولان درمانی در چین، هم اكنون ابتلای ۴۴۰ نفر به این ویروس كه منشاء آن فروشگاه عرضه غیرقانونی حیوانات در شهر «ووهان» چین بوده تایید و به مرگ ۹ بیمار نیز منجر گردیده است.
در همین زمینه دكتر حسین عرفانی _ رئیس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، در خصوص اقداماتی كه وزارت بهداشت برای مقابله با ورود احتمالی این بیماری به كشور انجام داده است، اظهار داشت: طبق مقررات بین المللی سلامت یا IHR، كشورها باید هشداری از طرف سازمان جهانی بهداشت تحت عنوان نگرانی بین المللی در زمینه تهدید سلامت عمومی دریافت نمایند كه درباب این بیماری مرموز، هنوز هشداری دریافت نشده است.
وی با اشاره به مراودات میان ایران و كشورهای شرق آسیا به ویژه چین، اشاره كرد: از آنجایی كه تنها فرودگاه امام خمینی (ره) پرواز مستقیم به كشور چین دارد، با همكاری مسئولین فرودگاه و سازمان هواپیمایی با مشاركت دانشگاه علوم پزشكی تهران كه مسئول پایگاه بهداشت مراقبت مرزی این فرودگاه است، مقرر است طبق هماهنگی های صورت گرفته سفارش های بهداشتی لازم قبل از خروج از كشور به مسافرین این كشورها داده شود.
عرفانی درباب افرادی كه با پرواز مستقیم از چین به ایران می آیند نیز اظهار نمود: برای این افراد مراقبت بیماری های فعال در زمینه بیماری یابی انجام می شود و آموزش های لازم را به آنها می دهیم.
وی درباب تمهیدات اندیشیده شده برای ورود مسافرین از سایر مبادی مرزی مانند مبادی دریایی، زمینی شامل ریلی و جاده ای و... افزود: از آنجایی كه ممكنست به شكل غیرمستقیم مراوداتی از این مبادی مرزی صورت گیرد، تمهیدات لازم اندیشیده شده تا مراقبت های لازم صورت گیرد تا بدین سان شاهد ورود بیمار و شیوع آن نباشیم كه خوشبختانه تابحال هیچ مورد مشكوك و مثبتی از این ویروس مرموز در كشور نداشته ایم.
رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درباب ماهیت این بیماری، اظهار داشت: این بیماری از دسته ویروس ها است. یك دسته از ویروس ها، ویروس های عامل سرماخوردگی هستند كه یكی از خانواده های ویروسی كه عامل سرماخودرگی هستند، خانواده كرونا ویروس های MERS هستند. این ویروس ها پیش تر جزو ویروس های معمولی سرماخوردگی به حساب می آمدند، اما در سال ۲۰۰۳ شاهد بروز عفونت شدید تنفسی با ویروس سارس بودیم كه از چین و جنوب شرقی آسیا شروع شد.
وی با اشاره به اینكه ویروسی كه در چین در حال اشاعه است، دارای منشاء حیوانی بوده، بیان كرد: البته احتمال آن وجود دارد كه از انسان به انسان نیز منتقل شود. این ویروس ها توانایی ایجاد عفونت حاد تنفسی داشته و با ایجاد نارسایی حاد تنفسی حال بیمار را به سمت وخامت یا مرگ سوق می دهند.
رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در مورد نشانه های بیماری، اشاره كرد: تب و علایم حاد تنفسی از نشانه های بیماری است كه باتوجه به شدت بیماری می تواند با علایم دیگری مانند تنگی نفس و نارسایی تنفسی همراه باشد. در بعضی بیماران نیز علایم گوارشی مانند شكم درد، اسهال و... نیز مشاهده می شود.
منبع:

1398/11/04
23:41:39
5.0 / 5
4292
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک