اپتیک optlab

بایدها و نبایدهای افراد چاق در مقابل كووید 19

بایدها و نبایدهای افراد چاق در مقابل كووید 19 اپتیك: بررسی ها نشان داده است كه عملكرد ریه افرادی كه چاق هستند و یا اضافه وزن دارند، با مشكلاتی هم راه است كه باید مراقب باشند.


به گزارش اپتیک به نقل از مهر، هرچند تا کنون ارتباط مستقیمی میان اضافه وزن و خطر ابتلاء به کرونا اثبات نشده است، اما از آنجایی که در هر صورت در افراد چاق و گرفتار دارای اضافه وزن کاهش حجم و کاهش عملکرد ریه بیشتر است، لازم است مراقبت های بیشتری از خود داشته باشند و سفارش های مراجع درمانی معتبر را در امتداد حفظ سلامت خود بیش از پیش به کار گیرند. خطر مخدوش بودن عملکرد ریه در افراد چاق و دارای اضافه وزن، بیشتر است که بعضی از علل آن شامل شیوع بالای وقفه های تنفسی در خواب، سندروم هیپوونتیلاسیون چاقی، ریسک بالاتر آسم و فشار بیشتر به ریه ها به سبب اضافه وزن بیش از اندازه است که موجب کاهش حجم ریه ها می شود. از طرفی چاقی با ریسک بالاتر بیماری های قلبی عروقی و نارسایی احتقانی قلب ممکنست موجب اختلال در تبادل اکسیژن نیز شود و همین طور خیلی از افراد مبتلا به چاقی دارای یک یا چندین ریسک فاکتور خطرناک برای بیماری کووید ۱۹ مانند دیابت یا فشار خون بالا هستند. التهاب مزمن خفیف در افراد مبتلا به چاقی این فرضیه را نشان میدهد که این حالت التهابی ممکنست در زمان مواجهه با عفونت موجب افزایش خطر بروز یک واکنش التهابی شدیدتر در ریه ها شود. بنابر این گزارش، کم تحرکی از عواملی است که بستر ساز اضافه وزن و چاقی است و افراد مبتلا به چاقی باید فعالیت بدنی خودرا مطابق با راهنما یی های مراجع بهداشت و سلامت ادامه دهند و البته فاصله گذاری های اجتماعی را حتما رعایت نمایند و سفارش های کلی برای انجام فعالیت بدنی و تغذیه سالم در طول بحران کووید ۱۹ این است که افراد مبتلا به چاقی از راهنمایی متخصصان بهداشت و سلامت واجد شرایط و سازمان های حرفه ای استفاده کنند.
حرف هایی درباره اختلالات ناشی از مصرف دارو در افراد مبتلا به چاقی درگیر کووید ۱۹ وجود دارد اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که افراد بدون مشورت با پزشک خود نباید هیچ کدام از درمان های دریافتی خود شامل مصرف داروهای ضد چاقی را قطع کنند. در گزارشی از چین که مربوط به ۱۱۲ بیمار مبتلا به عوارض قلبی و عروقی بوده و به سبب عفونت کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، شاخص توده بدنی افراد فوت شده و افرادی که زنده ماندند مورد بررسی قرار گرفت و از ۱۷ نفری که فوت کرده بودند ۱۵ نفر معادل ۸۸ درصد دارای شاخص توده بدنی بالای ۲۵ بودند. هرچند نمی توان به این نتیجه رسید که همه افراد چاق و یا دارای اضافه وزن بیش از سایرین گرفتار کرونا می شوند اما بگفته دکتر «سوپدرسن» متخصص غدد از کانادا، داده ها و اطلاعات جدید نشان میدهد که چاقی نیز یکی از ریسک شاخصهای ابتلاء به بیماری های شدید می باشد که کووید ۱۹ نیز می تواند شامل این مورد باشد. همین طور از ۹۵ بیمار بهبود یافته تنها ۱۸ نفر معادل ۱۹ درصد دارای شاخص توده بدنی بالای ۲۲۵ بودند به عبارت دیگر ۴۵ درصد از افراد با شاخص توده بدنی بالای ۲۵ فوت کردند در صورتیکه تنها ۳ درصد از افراد با شاخص توده بدنی کمتر از ۲۵ فوت کردند. همین طور در دوره پاندمی آنفلوانزا H1N1 در سال ۲۰۰۹ مشخص شد که چاقی یکی از ریسک شاخصهای بستری بیماران در بیمارستان و افزایش مرگ و میر آنها بوده است. شرکت نوو نوردیسک در امتداد مسئولیت اجتماعی خود در کنار سایر فعالیت ها و همکاری ها با حوزه بهداشت و درمان نقاط درگیر با بیماری همه گیر کرونا، مبادرت به تهیه بروشورهای آموزشی کرده است تا همه افراد و خصوصاً مبتلایان به بیماری های زمینه ای آگاهی بیشتری برای مراقبت از خود در مقابل کووید ۱۹ پیدا کنند. بر طبق این بسته های حاوی اطلاعات آگاهی بخش اقشار مختلف جامعه، در صورت ابتلای افراد مبتلا به چاقی به ویروس کووید ۱۹ سفارش می شود راهنمایی های ارائه شده از طرف سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراجع درمانی مربوطه در کشور را رعایت نمایند.


منبع:

1399/02/17
14:35:58
5.0 / 5
2550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک