اپتیک optlab

تأثیر كرونا در مبتلایان دیابت

تأثیر كرونا در مبتلایان دیابت به گزارش اپتیك یك فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم، اظهار داشت: احتمال ابتلای بیمار دیابتی به كرونا با یك فرد سالم، برابری می كند، اما اگر فردی كه دیابت دارد به كرونا مبتلا شود، در صورت اینكه قند وی مناسب نباشد امكان دارد بیماری كووید- ۱۹ برایش پر عارضه تر باشد.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر سید عادل جاهد با اشاره به مبحث تأثیر ویروس کرونا بر افراد مبتلا به دیابت، اظهار داشت: کرونا تأثیر زیادی روی افرادی که مبتلا به دیابت هستند، می گذارد. البته باید توجه کرد که بیماری دیابت به خودی خود احتمال ابتلای افراد به کرونا را افزایش نمی دهد. بر این اساس احتمال مبتلا شدن بیمار دیابتی به کرونا با یک فرد سالم، برابری می کند، اما اگر فردی که دیابت دارد به کرونا مبتلا شود، در صورت اینکه قند وی مناسب نباشد امکان دارد بیماری کووید- ۱۹ برایش پر عارضه تر باشد.
وی اضافه کرد: بد حال شدن، بستری شدن در بیمارستان، بستری شدن در آی سی یو و حتی مرگ به دلیل کرونا در افراد دیابتی چهار تا پنج برابر دیگر افراد جامعه است، تصریح کرد: بیماران دیابتی قرار نیست از دیگر افراد جامعه بیشتر به کرونا مبتلا شوند، اما اگر مبتلا شدند کنترل قند آنها بسیار حائز اهمیت و مهم می باشد. قند این افراد باید به نسبت گذشته بیشتر کنترل شود؛ چونکه این مساله بسیار ضروریست.
وی با اشاره به اینکه مصرف داروی افراد دیابتی مبتلا به کووید- ۱۹، تحت نظر پزشک معالج و یا تیم پزشکی درمانی می تواند گرفتار تغییراتی شود، اظهار داشت: اما به صورت کلی شیوع بیماری کووید- ۱۹ تأثیری روی تغییر داروهای کنترل کننده قند خون (انسولین یا قرص) تجویز شده توسط پزشک ندارد. بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید مطابق گذشته به مصرف داروهای خود طبق نظر پزشک شان ادامه دهند.
این فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم همینطور اظهار داشت: ما به بیماران دیابتی سفارش می نماییم که برای مصرف دو تا سه ماه داروی ذخیره در منزل داشته باشند تا تعداد دفعات رجوع آنها در ایام کرونایی به داروخانه کمتر شود.
بنابر اعلام روابط عمومی سامانه ۴۰۳۰، جاهد با اشاره به اینکه مدیریت مشکلات تنفسی بوجود آمده فرد مبتلا به دیابت در بیماری کرونا نباید منجر به غفلت از کنترل و مدیریت دیابت شود، اظهار داشت: وضعیت کنترل قند خون فرد در بهبود بیماری اثرگذار است. بنابراین مراکز در رابطه با بستری بیماران کرونا باید در زمینه کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت با متخصصان داخلی و غدد همکاری داشته باشند.1399/03/08
13:20:57
5.0 / 5
2399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک