اپتیک optlab

ویروس تاجدار، كودكان را هدف می گیرد؟

ویروس تاجدار، كودكان را هدف می گیرد؟ اپتیك: شوربختانه ویروس كرونا هنوز سُر و مُر و گُنده است و ذره ای از مواضع پیشین خود عقب نشینی نكرده است.


به گزارش اپتیک به نقل از مهر، رسالت نوشت: شوربختانه ویروس کرونا هنوز سُر و مُر و گُنده است و ذره ای از مواضع پیشین خود عقب نشینی نکرده است. این ویروس با کلی دب دبه و کب کبه هر بار چهره تازه ای از خودرا نمایان می سازد، اما در مورد شائبه افزایش ابتلای کودکان به این بیماری هم نمی توان از تغییر رفتار کرونای منحوس سخن گفت چونکه با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و بی توجهی نسبت به فاصله گذاری اجتماعی، هر گروه سنی به یک اندازه احتمال دارد در دام ویروس گرفتار شود و در این قاعده، هیچ کس حتی کودکان هم مستثنا نیستند و خطر بیخ گوش همه است. کووید ۱۹ در کودکان خفیف تر از بزرگسالان قبل تر یافته ها و مشاهدات پژوهشگران حاوی چند نکته بود که مهم ترین آن بعنوان نقطه روشنی از دلِ تاریک یک ویروس میکروسکوپی، بسیار باارزش به شمار می رفت، اینکه درصد کمی از کودکان و خردسالان به کرونا مبتلا می شوند و یا ویروسی چنین جانگیر با همه یال و کوپالش تنها سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای را به کام مرگ می کشاند و کودکان در امانند.
مدتی قبل هم متخصصان بیماری های عفونی دراین باره اتفاق نظر داشتند و حتی سیدمحمد جزایری، رئیس شبکه بیماری های ویروسی در مورد وضعیت ابتلای کودکان به بیماری کرونا این احتمال را رد نکرده بود که ممکنست «کودکان مبتلا شوند و ویروس وارد بدن این افراد هم بشود اما ایجاد علایم نکند. آخرین آمار نشان میدهد که ابتلاء در آنان، پایین است.»
تری لین استیلول، متخصص بیماری های عفونی کودکان در بیمارستان کودکان دانشگاه میشیگان هم با اذعان براینکه ما هم اکنون هزاران مورد بیمار در سطح دنیا داریم و این احتمال وجود دارد که خیلی از کودکان هم آلوده شده باشند، چنین گفته: «بیماری آنها به حدی محدود و خفیف است که نیازی به درمان احساس نمی گردد، یا اصلاً این کودکان علائمی نشان نمی دهند که اطرافیان متوجه بیماری شوند.» کودی میسنر، یک متخصص بیماری های عفونی و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه تافتز نیز براینکه بیش از ۸۰ درصد عفونت های
[کروناویروس] بسیار خفیف بوده و مقداری شبیه سرماخوردگی است، این فرضیه را مطرح کرده که کودکان نسبت به بزرگسالان علائمی خفیف تر دارند.
برمبنای گزارشی که توسط مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری ها (CDC) پخش شده، کووید ۱۹ در کودکان خفیف تر از بزرگسالان است و حتی ممکنست با علایم متفاوت تری مشخص شود. وب سایت If science هم در گزارشی تازه ترین یافته مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری ها را ارائه کرده است. کارشناسان این آژانس داده های حدود دو هزار مورد مبتلا به کووید ۱۹ را از هر ۵۰ ایالت و چهار قلمروی ایالات متحده بین ۱۲ فوریه و ۲ آوریل جمع آوری و نتایج را تجزیه و تحلیل کردند.
این داده ها شامل اطلاعات محدودی در مورد علایم، شرایط اساسی و وضعیت بستری در بیمارستان ها بود. کمتر از ۲ درصد از این موارد در میان کودکان ثبت شده بود. از میان کودکان مبتلاشده، کمتر از سه چهارم علایم بیماری تنفسی را تجربه کرده اند و این درحالی است که از هر ۱۰ بزرگسال آمریکایی ۹ بزرگسال بین ۱۸ تا ۶۴ سال بروز چنین علائمی را نشان می دهند. تعداد کمتری از کودکان به درمان شدید نیاز دارند
بررسی ها از آن حکایت می کند که در میان کودکان بستری در بیمارستان، اکثریت حداقل یک بیماری زمینه ای مانند بیماری های ریه و قلبی عروقی و یا بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن مبتلا هستند. پژوهشگران می گویند «به نظر می رسد که علایم با افزایش سن، حتی در کودکان نیز بدتر می شود.» در بیش از ۲۵۰۰ مورد کودک مبتلا به کووید ۱۹، یک سوم از این موارد در کودکان بین ۱۵ تا ۱۷ سال رخ داده است و ۲۷ درصد از افراد آلوده بین ۱۰ تا ۱۴ سال. بااینکه کودکان آلوده به کووید ۱۹ ممکنست علایم کمتری تجربه کنند، اما بستری شدن در بیمارستان و مرگ هنوز رخ می دهد. مدتی پیش نیز یک مطالعه بیش از ۲ هزار کودک مبتلا به ویروس در چین نشان داد در صورتیکه بیشتر آنها علایم خفیف یا متوسط دارند، درصد کمی خصوصاً نوزادان و کودکان پیش دبستانی نیز می توانند به شدت بیمار شوند. در این مطالعه که به صورت آنلاین در مجله Pediatrics انتشار یافت، کودکان زیر ۱۸ سال را که از ۸ فوریه به مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری های چین گزارش شده بودند مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند. تقریباً بیش از یک سوم از این موارد با تأییدات آزمایشگاهی نمونه مثبت قطعی ابتلاء به کرونا شناخته شده بودند و بقیه برمبنای علایم کودک، سیتی اسکن قفسه سینه، آزمایش خون و اینکه آیا کودک در معرض کروناویروس قرار داشته است بعنوان موارد مشکوک طبقه بندی شدند. در حدود نیمی از کودکان علایم خفیفی مانند تب، خستگی، سرفه، احتقان و احتمالاً حالت تهوع یا اسهال داشتند و بیش از یک سوم – حدود ۳۹ درصد- نسبتاً بیمار بودند و علایم بیشتری همچون سینه پهلو یا مشکلات ریه که با استفاده از سیتی اسکن نشان داده می شود و بدون تنگی نفس است را نشان دادند. حدود ۴ درصد اصلاً علائمی نداشتند.
نتیجه اصلی این تحقیق ثابت کرده بود که کودکان نیز به کرونا مبتلا می شوند، تنها تعداد کمتری به درمان شدید نیاز دارند. این گزارش حاکی از این است که بیش از ۶۰ درصد از ۱۲۵ کودک که به شدت بیمار یا بحرانی شده اند در سن ۵ سال و جوان تر بودند. ۴۰ نفر از آنها نوزادان زیر ۱۲ ماه بودند. نظریه مورد قبول در این تحقیق این است که «اکثر بچه ها ریه های سالم تری نسبت به بزرگسالان دارند.» بزرگسالان به احتمال زیاد در طول زندگی خود بیشتر در معرض آلودگی بوده اند و مبتلا به بیماری کروناویروس شدید می شوند، علاوه بر اینکه عامل افزایش سن با تضعیف سیستم ایمنی بدن هم راه است. افزایش موارد ابتلای کودکان در بعضی استان ها
طی روزهای گذشته خبرهایی در خصوص افزایش ابتلای کودکان به کرونا انتشار یافته و براین اساس رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام از جان باختن دو کودک بر اثر ابتلاء به کرونا طی سه روز گذشته آگاهی داده که یکی از کودکان جان باخته دوساله بوده است. محمدرضا افکار «عفونت سیستم بدن، تنگی نفس، تشنج ناشی از تب و اختلالات قلبی را از مهم ترین علل فوت کودکان مبتلا به ویروس» عنوان کرده و همزمان استاندار آذربایجان غربی نیز از کاهش سن جان باختگان بر اثر کرونا در این استان خبر داده، محمدمهدی شهریاری در چهل و چهارمین جلسه ستاد استانی مقابله و مدیریت بیماری کرونا تاکید کرده که «تا قبل از این، بیشتر فوتی های کرونا از سن بالا برخوردار بودند اما در هفته های اخیر شاهد کاهش سن فوتی های ناشی از کرونا هستیم.»
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم هم به ۱۰ کودک ۲ تا ۶ ساله ای اشاره کرده که در یک هفته اخیر به کرونا مبتلا شده اند و افزایش آمار ابتلای کودکان را نگران کننده توصیف کرده است. قبل تر نیز گزارش هایی درباره جان باختن کودکان بر اثر کرونا در مناطق مختلف انتشار یافته بود اما از یک هفته قبل شمار گزارش ها درباره ابتلای شدید به کرونا و جان باختن بر اثر آن در بین کودکان افزایش یافته است. همچون این گزارش ها سخنان مراد ناصری، فرماندار شهرستان نهاوند است که ۱۸ خردادماه ضمن اعلام خبر ابتلای ۱۰ کودک نهاوندی به کرونا، آگهی داده که هم اکنون کودکان و نوجوانان بیشتری در معرض تهدید و ابتلاء به این ویروس قرار دارند.
ناصری ضمن بیان این آگهی در جلسه ستاد پیشگیری، کنترل و هماهنگی مقابله با کرونا ویروس نهاوند گفته که از شروع موج نخست ویروس تا ابتدای خردادماه، ۲۷ کودک مشکوک به کرونا شناسایی شدند که از این تعداد، نتایج سه مورد مثبت اعلام شده اما از شروع خردادماه در کمتر از سه هفته تابحال ۴۲ بیمار کودک و مشکوک به کرونا داشته ایم که نتایج آزمایش ۱۰ مورد مثبت اعلام شده است. علت این مسئله را از صاحب نظران جویا شدیم و پاسخی مشابه و مشترک دریافت کردیم، بازگشایی اماکن عمومی و کاهش محدودیت ها و تصور اختتام کرونا، سبب شده خانواده ها کمتر از کودکانشان مراقبت کرده و با تشکیل صف های طولانی در فروشگاه های بزرگ عرضه مواد غذایی، جاده های پرترافیک منتهی به استان های شمالی کشور، ازدحام معابر، بازارها، مراکز خرید و مکان های عمومی، دورهمی های متداول سابق، رهاسازی دستکش ها و ماسک های آلوده در معابر و خیابان ها به روال عادی زندگی بازگردند. حال آنکه در بدو ورود ویروس، خانواده ها برای مراقبت از کودکانشان حساسیت بیشتری داشتند. الان شاهد الگوهای رفتاری ای هستیم که برخلاف الگوهای بهداشتی سفارش شده توسط مراکز ستاد مبارزه با کرونا اعلام می شود، به همین علت خیلی از افراد طبق موازین بهداشتی، نه مراقب خودشان و نه مراقب عدم رعایت اصول بهداشتی و نتایج رفتاری شان بر روی کودکان هستند. نتایج کلی و جمع بندی مطالعات مؤید این مسئله است که به طورکلی مردم ویروس کرونا را با تمامی ابعاد وحشتناکش فراموش کرده اند و به رغم شواهد بسیار درزمینه اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی، خانواده ها حساسیت خودرا نسبت به این ویروس از دست داده و سخت گیری های لازم را بر روی کودکان ندارند. آمار کودکان کرونایی بیشتر نشده، خانواده ها آگاه تر شده اند
«حمید عمادی»، رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی هم بر این عبارت ها تاکید کرده و در گفت و گو با « رسالت» توضیح می دهد: «از ابتدا هم کودکان به این ویروس مبتلا می شدند، فقط نوع ابتلای آنان خفیف بوده بدین سبب رفتار کرونا فرقی نکرده، منتها در ماه های قبل حساسیت خانواده ها نسبت به این بیماری زیاد بود و کودکان را در معرض تهدید ویروس قرار نمی دادند و درعین حال نسبت به رعایت قواعد بهداشتی هم بسیار پایبند بودند اما حالا همه مردم از کوچک و بزرگ و پیر و جوان بی خیال ویروس و نتایج ناگوار آن شده اند و البته هم اکنون مبتلایان، کمتر بدحال شده و به ICU می روند چون از داروهایی استفاده می نماییم که تا حدودی در بهبود بیماری و کاهش عوارض آن مؤثر است. از طرفی خانواده ها آگاهی بیشتری پیدا کرده و به محض ظهور و بروز کوچک ترین علامت به پزشک مراجعه نموده و از تشدید بیماری جلوگیری می کنند. در اسفندماه هم تعداد کودکان کرونایی کم نبود اما تصور رایج این بود که سرماخورده هستند، درحال حاضر چنین تصوری وجود ندارد و خانواده ها با کوچک ترین نشانه و علامتی که در کودک بروز کند به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند. به طورکلی هم آمار کودکان کرونایی نسبت به گذشته بیشتر نشده است. از طرفی باتوجه به اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی به ۲۰ درصد رسیده باید هشدارهای لازم را هم مطرح نمود، هیچ کشوری در دنیا، موج اول بیماری اش دو کوهانه نبوده اما در ایران بالعکس است، یعنی در ابتدا بیماری شدید بوده و پس از رعایت مردم، آمارهای صعودی، کاهش یافته و باردیگر براثر عدم رعایت اصول بهداشتی و بی توجهی به فاصله گذاری ها این بیماری تشدید شده و آمارها افزایش یافته که باید مراقبت کرد. از طرف دیگر این حرف را نمی پذیرم که باید به ایمنی گله ای رسید چون این ایمنی مربوط به زمانی است که همه مردم به کرونا مبتلا شوند درحالی که در بیشتر شهرهای ما حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد شهروندان به کرونا مبتلا شده اند و هنوز تا آن ایمنی جمعی یا گله ای فاصله بسیاری داریم و اصلاً نباید اجازه دهیم چنین اتفاقی رخ دهد. مطابق آمارها ۲ درصد افراد مبتلا به کرونا، جان خودرا از دست می دهند و کشور ما هم ۸۰ تا ۸۵ میلیون جمعیت دارد که ۲ درصد جان باخته، یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را شامل می شود و خدا نکند که به این نقطه برسیم. البته این نکته هم را باید در نظرداشت که ما نباید به دنبال اعمال محدودیت ها باشیم، چون درهرصورت نه مسئولان ما و نه مردم نسبت به گذشته آن قدر نگران نیستند و تمام ترس هایشان از این ویروس فروریخته و حتی عادت کرده اند به اینکه روزی ۵۰ تا ۶۰ نفر براثر ابتلاء به این ویروس جانشان را از دست بدهند.» کرونا، تفاوتی میان پیر و جوان و کودک قائل نمی شود
«مسعود مردانی» هم بعنوان متخصص بیماری های عفونی در گفت و گو با «رسالت» تاکید می کند که «مردم دیگر از این ویروس نمی ترسند و پس از بازگشایی مدارس و اماکن عمومی، کودکان بیشتر در خیابان ها و مغازه ها رفت وآمد دارند و یا به کلاس های زبان و فوق برنامه می روند و همین مسئله سبب شده این طور به نظر برسد که کودکان نسبت به گذشته بیشتر به کرونا مبتلا می شوند درصورتی که این گونه نیست. بعد هم باید در نظر داشت کرونا، تفاوتی میان پیر و جوان و کودک قائل نمی گردد، از همان ابتدا هم آگهی دادیم، کودکان هم مبتلا می شوند. بدین سبب ویروس تغییر رفتاری نداشته بلکه مردم میزان مراعاتشان کم شده و حتی به سفرهای غیرضروری می روند و دیگر اعتقادی به مباحثی نظیر فاصله گذاری اجتماعی ندارند. حتی بدون ماسک در مکان های عمومی تردد می کنند و همه این ها موجب می شود گردش ویروس شدت پیدا کرده و درصد ابتلای کودکان هم بالا برود. بدین سبب تنها راهکاری که می تواند از میزان مبتلایان و قربانیان بکاهد، استفاده از ماسک است و این مسئله ثابت شده، یعنی اگر ۵۰ درصد شهروندان ماسک بزنند، موج دوم اپیدمی را تجربه نمی نماییم و احتمال دارد اپیدمی ۱۸ ماه به عقب بیفتد و تا آن موقع واکسن و داروی کرونا ساخته خواهد شد. در این بین برخی به ایمنی گله ای و جمعی دلخوش اند که در این صورت باید ۳۰ تا ۷۰ درصد مردم مبتلا شوند.»


منبع:

1399/03/27
14:47:18
5.0 / 5
2400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک