اپتیک optlab
یافته محققان كانادایی؛

تحصیلات عالی روند شروع آلزایمر را كند می كند

تحصیلات عالی روند شروع آلزایمر را كند می كند مطالعه جدید نشان داده است در میان افراد دارای ژن بالا رفتن خطر بیماری آلزایمر، تحصیلات بیشتر روند تشكیلات پلاك های بتاآمیلوئید را در مغز كُند می كند.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، محققان عنوان می کنند حدود ۱ تا ۶ درصد افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دارای ژن های هستند که آنها را در معرض ریسک بالا ابتلاء به بیماری قرار می دهد و بیماری شأن از دهه ۳۰ تا ۵۰ سال عمرشان شروع می شود.
«سیلویا ویلنیوو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مک گیل کانادا، در اینباره می گوید: «جالب است بدانید که تحصیلات نقش مهمی در به تاخیرانداختن شروع ابتلاء به بیماری آلزایمر دارد.»
تیم تحقیق در این مطالعه، دو گروه را بررسی کردند. یک گروه متشکل از ۱۰۶ نفر با میانگین سنی ۶۷ سال دارای والدین مبتلا به بیماری آلزایمر بودند. در میان افراد ۳۹ درصد دارای جهش ژن APOE۴ در رابطه با بیماری آلزایمر بود.
گروه دیگر شامل ۱۱۷ نفر با میانگین سنی ۳۵ سال بودند که ۳۱ درصدشان دارای جهش ژن APOE۴ بودند.
هر دو گروه میانگین مدت تحصیل شأن ۱۵ سال بود.
محققان دریافتند در میان افراد دارای سابقه خانوادگی بیماری آلزایمر، میزان بالاتر تحصیلات با میزان کمتر پلاک های آمیلوئید در مغز مرتبط بود.
طبق این گزارش، در هر دو گروه، افراد دارای میزان تحصیلات کمتر از ۱۰ سال، در مقایسه با افراد دارای میزان تحصیلات بیشتر از ۱۶ سال، حدود دو برابر دارای پلاک آمیلوئید در مغزشان بودند.
به گفته محققان، تحصیلات در افراد دارای سابقه خانوادگی آلزایمر می تواند نقش حفاظتی داشته باشد.


منبع:

1399/05/17
13:25:14
5.0 / 5
2252
تگهای خبر: آلزایمر , بیمار , بیماری , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک