اپتیک optlab
1، رییس سازمان غذا و دارو خبر داد

عرضه بیمارستانی رمدسیویر ایرانی از هفته جاری

عرضه بیمارستانی رمدسیویر ایرانی از هفته جاری رئیس سازمان غذا و دارو نسبت به تهیه ˮرمدسیویرˮ از مبادی غیررسمی هشدار داد و از توزیع بیمارستانی رمدسیویر ایرانی در هفته جاری آگاهی داد.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در بخش نخست نشست ویدیو کنفرانسی خود با خبرنگاران، درباره دارو و درمان کرونا، ضمن تاکید بر اینکه همچنان دارو و درمان مستقیمی برای این بیماری در دنیا شناخته نشده، اظهار داشت: اما داروهایی که می توانند در درمان این بیماری موثر باشند در کشور ما نیز عرضه شده؛ انواع داروهای ضد ویروسی و ضد التهاب موثر در این بیماری در کشور ما نیز تولید شده و در دسترس قرار گرفته است.
وی افزود: مواد اولیه خیلی از این اقلام یا در کشور تولید می شود و یا شرکتهای دانش بنیان اعلام آمادگی کرده اند که می توانند آنها را تولید کنند. پرونده های این موارد در سازمان غذا و دارو دریافت شده و جهت ارائه مجوز در حال بررسی است.
رییس سازمان غذا و دارو درباره داروی رمدسیویر اظهار داشت: به محض اینکه این دارو وارد لیست رسمی دارویی کشور شد و اجازه یافتیم وارد بازار نماییم، از فاز واردات در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفت. تاکید آن است که این دارو فقط در بیمارستان و توسط کادر پزشکی مخصوصی که تعریف شده، تجویز می شود.
وی اشاره کرد: به تجویزهای خارج از بیمارستان و همین طور عرضه خارج بیمارستانی رمدسیویر به هیچ وجه اعتماد نکنید. در هفته های گذشته انواع وارداتی این و در این هفته (هفته جاری) تولید داخل را به وفور در اختیار بیمارستان هایی که مبتلایان کرونا را پذیرش می کنند و البته با قیمت های متعادل و رسمی، قرار خواهیم داد.
هشدار نسبت به تهیه داروهای در رابطه با کرونا در خارج از بیمارستانشانه ساز با اشاره به ارقام بسیار بالای عرضه رمدسیویر از مبادی غیررسمی، اظهار داشت: در نمونه های گرفته شده از رمدسیویرهایی که از مبادی غیررسمی عرضه می شوند، در اغلب موارد اصلا داروی رمدسیویر نبوده که بخواهد قیمت گزاف داشته باشد. متاسفیم باوجود تذکر فراوان سازمان غذا و دارو همچنان اما سایتها و افراد سودجو مشغول سودجویی از خانواده و اطرافیان بیماران هستند.
عرضه بیمارستانی رمدسیویر ایرانی از هفته جاریرییس سازمان غذا و دارو اشاره کرد: رمدسیویر در کشور تولید می شود و از این هفته به وفور در اختیار دانشگاه ها و بیمارستانهای پذیرش کننده بیماران کرونا قرار خواهد گرفت.
وی درباره داروی اکتمرا که در درمانهای کرونا مورد استفاده قرار می گیرد نیز اظهار داشت: خوشبختانه این دارو نیز به فو ر در کشور تولید و عرضه می شود و خواهشم آن است باتوجه به مصرف بیمارستانی این دارو، افراد در زمینه تهیه آن حتما به مبادی رسمی اعتماد کنند و از تهیه آن در خارج از بیمارستان اجتناب کنند. داروهایی که در خارج از بیمارستان تهیه می شود باتوجه به نظارت ما، هیچ تاییدیه ای از سازمان غذا و دارو ندارند و سفارش به مصرف آنها نیست. عرضه این داروها در خارج از بیمارستان خلاف است و اگر موردی دیده شود، حتما با آن برخورد می شود.
توزیع ماسک صنعتی در داروخانه ها؛ بزودیرییس سازمان غذا و دارو همین طور درباره عرضه ماسک به داروخانه ها نیز اظهار داشت: هنوز از ماسک های رسمی و صنعتی در داروخانه ها توزیع نشده است. اما طبق توافق با وزارت صمت، از اواخر این هفته یا ابتدای هفته آینده مقرر است روزانه حدود دو میلیون ماسک صنعتی با قیمت مصوب در اختیار داروخانه ها قرار گیرد و مصرف کنندگان به سهولت بوسیله داروخانه ها به آن دسترسی داشته باشند. یک میلیون و هشتصد تا دو میلیون ماسک نیز در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.
بهترین راه پیش گیری از کرونارییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه بهترین راه مبارزه با کرونا، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شست و شوی مرتب دستها، باردیگر به تبلیغات سوء دارو و درمان کرونا در فضایی خارج از بیمارستان ها هشدار داد و اظهار داشت: به داروهایی که در فضاهایی در خارج از بیمارستان معرفی و عرضه می شوند، اعتماد نکنید. ما همه کشور را تحت رصد داریم. داروهایی که وارداتی هستند و خارج از فضای بیمارستان با قیمتهای گزاف تحویل داده می شوند، داروهای رسمی نیستند و می توانند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشند.
شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره موثرترین داروی فعلی کووید-19 و وضعیت رمدسیویر، اظهار داشت: هنوز هیچ داروی قطعی که بتواند در درمان کرونا موثر باشد و قطعیت داشته باشد، در دنیا معرفی و مشخص نشده است. حتی داوهایی که مطرح می شوند، پس از مدتی درباره اثربخشی آنها اظهار تردید می شود. یکی از دلیلهای مهم این است که نوعا این ویروس، ویروسی است که تغییر ماهیت می دهد و نوع عمل و رفتارش تغییر می کند. داروهایی که هم اکنون برای کرونا مطرح می شوند، یکسری داروهای ضدویروس هستند که اثرات کشنده و از بین برنده ویروس را دارند و یک دسته هم داروهایی هستند که التهابات را کم می کنند. از آنجایی که بدن واکنش بسیار جدی و سنگینی را در مقابل هجمه این ویروس نشان می دهد، خیلی از مواقع التهابات شدیدی در مجاری تنفسی خصوصاً ریه ایجاد می شود که این واکنش های سنگین منجر به مشکلات تنفسی برای بیماران می شود.
رمدسیویر داروی قطعی کرونا نیستوی اضافه کرد: درباره رمدسیویر هم درصد درمان بالا نیست و در بهترین حالت 20 درصد اعلام می شود. هنوز هیچ مرجع رسمی بین المللی این دارو را بعنوان دارویی که می تواند در پروتکل ها استفاده شود، نپذیرفته است.
توزیع واکسن آنفلوآنزا از شهریور ماهشانه ساز درباره وضعیت واکسن آنفلوآنزا نیز اظهار داشت: واکسن آنفلوآنزا از شهریور ماه در اختیار قرار می گیرد، ابتدا برای گروه های لطمه پذیر و بیماران خاص و در ادامه برای مصرف عموم در اختیار قرار می گیرد. در عین حال الان برخی از واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است و در شهریور ماه نخستین پارت آن در اختیار معاونت بهداشتی قرار می گیرد تا در اختیارگروه های در معرض خطر قرار گیرد. از طرفی تولید داخلی این واکسن را امیدواریم که پاییز وارد بازار شود و قسمتی از نیاز کشور را تامین کند و در سال های بعد بخش اعظم و یا تمام نیاز کشور از طرف تولید داخل تامین می شود و دیگر نگرانی از بابت اینکه طرف های خارجی به سبب تحریم یا هر دلیل دیگری تامین این واکسن را مختل کنند، نداریم و خیال مان آسوده می شود.
کاهش خطر آنفلوآنزا به سبب استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کنندهوی اشاره کرد: در عین حال امسال به سبب استفاده نسبتا گسترده از ماسک و ضدعفونی کردن مداوم دست ها، خطراتی که سال های قبل برای آلودگی به ویروس آنفلوآنزا احساس می کردیم، بسیار کاسته می شود. سال های قبل این حجم استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی وجود نداشت. پنج الی 6 برابر سال قبل پیش بینی واکسن برای مصرف مان کردیم، اما تاکید می کنم که امسال به سبب اقداماتی که در پیشگیری انجام دادیم، اگر به همین صورت پیش رویم، واکسن آنفلوآنزا می تواند ضرورتی را که در سال های قبل داشته است، نداشته باشد.
1399/05/25
14:01:03
5.0 / 5
1773
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک