اپتیک optlab
محققان سوئدی هشدار می دهند؛

ارتباط افسردگی در نوجوانی و ریسك مبتلاشدن به ۶۶ بیماری

ارتباط افسردگی در نوجوانی و ریسك مبتلاشدن به ۶۶ بیماری اپتیک: مطالعات نشان می دهد کودکان و نوجوانان افسرده بیشتر در معرض خطر مرگ زودهنگام و مبتلاشدن به طیف وسیعی از بیماریها در سنین بالاتر هستند.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، «سارا برگن»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه کارولینسکا سوئد، در این زمینه می گوید: «مطالعه ما نشان میدهد کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی با ریسک بالاتر مرگ زودهنگام، لطمه به خود، و مبتلاشدن به بیماریهای دیگر روبرو هستند.»
وی در ادامه می افزاید: «مهم است که این گروه از کودکان و نوجوانان از لحاظ بیماریهای بعدی تحت مراقبت و درمان قرار گیرند.»
در این مطالعه، حدود ۱.۵ میلیون دختر و پسر سوئدی که بیش از ۳۷ هزار نفرشان در میان سنین ۵ تا ۱۹ سالگی مبتلا به افسردگی تشخیص داده شده بودندف مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد از سن ۱۷ تا ۳۱ سالگی هم تحت نظر بودند.
این مطالعه نشان داد که کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی با ریسک بالا مبتلاشدن به ۶۶ بیماری از ۶۹ بیماری پزشکی، همچون اختلالات خواب، دیابت نوع ۲، هپاتیت ویروسی و بیماریهای کلیه و کبد، روبرو هستند.
همچنین در مقایسه با افراد فاقد افسردگی، آنها با ریسک بالاتر صدمات ناشی از خودآزاری، و تقریباً شش برابر بیشتر با خطر مرگ زودهنگام مواجهند.
این یافته ها تفاوت های جنسیتی را هم نشان داد. بعنوان مثال، زنان مبتلا به افسردگی زودهنگام، بیشتر با احتمال مبتلاشدن به عفونت ادراری، تنفسی و گوارشی مواجه بودند. از جانب دیگر، مردان بیشتر گرفتار چاقی، مشکلات غده تیروئید، بیماری سلیاک و اگزما بودند.
در حال حاضر معین نیست که آیا افسردگی منجر به افزایش خطر اثرات منفی بر سلامت می شود یا سایر عوامل زمینه ای وجود دارد که منجر به افزایش خطرات افسردگی و بیماریهای مورد بررسی در این مطالعه می شوند. از اینرو پژوهشگران بر انجام تحقیقات بیشتر دراین زمینه تاکید دارند.


منبع:

1399/09/22
12:16:02
5.0 / 5
793
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک