مطالعات نشان می دهد؛

نقش متابولیسم در بروز اختلال افسردگی عودكننده

نقش متابولیسم در بروز اختلال افسردگی عودكننده اپتیک: پژوهشگران دریافته اند که تعدادی از متابولیت ها- مولکول های کوچک حاصل از پروسه متابولیسم- ممکنست فاکتورهای پیش بینی کننده ای برای افراد در معرض عود مجدد اختلال افسردگی باشند.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، «رابرت ناویوکس»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این زمینه می گوید: «مطالعه ما برای نخستین بار پتانسیل استفاده از نشانگرهای متابولیکی را بعنوان فاکتورهای بالینی پیش بینی کننده بیماران با بیشترین خطر دوره های عودکننده علایم عمده افسردگی نشان میدهد.»
اختلال افسردگی عودکننده، نوعی اختلال خلقی است که با علایم مختلفی به صورت ترکیبی مشخص می شود: احساس غم یا ناامیدی، عصبانیت یا سرخوردگی، بی علاقگی، اختلالات خواب، اضطراب، کندی یا دشواری در تفکر، افکار خودکشی و مشکلات جسمی غیرقابل توضیح مانند کمر درد یا سردرد.
در این مطالعه ۶۸ نفر مبتلا به افسردگی عودکننده که در بهبودی بدون افسردگی بودند، انتخاب شدند. بعد از جمع آوری خون از بیمارانی که در دوره بهبودی بودند، به مدت ۲.۵ سال تحت نظر بودند.
نتایج نشان داد که یک علامت متابولیکی در هنگام بهبودی بیماران وجود دارد که می تواند پیش بینی نماید که کدام بیماران احتمالاً تا دو سال و نیم آینده بیماری شأن عود می کند. دقت این پیش بینی بیش از ۹۰ درصد بود.
تجزیه و تحلیل مواد شیمیایی نشان داد که انواع خاصی از لیپیدها (چربی هایی که شامل ایکوزانوئیدها و اسفنگولیپیدها هستند) و پورین ها از شاخصهای خوب پیش بینی کننده هستند.
محققان دریافتند که در افراد مبتلا به افسردگی عودکننده، تغییر در متابولیت های خاص در شش مسیر متابولیکی مشخص شده منجر به تغییرات اساسی در کارهای مهم سلولی می شود.

1399/10/25
13:09:11
0.0 / 5
547
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک