گزارش اپتیك؛

حمله ویروس انگلیسی به كودكان

حمله ویروس انگلیسی به كودكان اپتیک: قدرت سرایت و کشندگی ویروس جهش یافته که گفته می شود از نوع انگلیسی است، به شدت افزایش یافته و این دفعه به سراغ کوچک ترها می رود.


به گزارش اپتیک به نقل از مهر، کرونا ویروس که از همان روزهای اولین شیوع آمد، با خودش شایعات زیادی هم آورد، بطوریکه روزهای اول می گفتند سراغ بچه ها نمی رود. چند وقت بعد گفته شد که چنین چیزی نیست و این ویروس سراغ همه سنین می رود. اینگونه بود که یک سال را با کرونا کنار آمدیم تا اینکه مشخص شد این ویروس قابلیت جهش و تغییر را دارد. حالا چند صباحی است که نوع انگلیسی این ویروس بر سر زبان ها افتاده تا مشخص شود که کرونا ویروس، حالا حالاها با ما خواهد بود.ماجرای ویروس انگلیسیویروس جهش یافته کرونا که گفته می شود از انگلستان شایع شده و به سایر نقاط دنیا رفته است، از نوع قدرتمند و کشنده تر است. بطوریکه ابتدا عنوان می شد ۷۰ درصد بیشتر از نوع معمول ویروس کرونا، قابلیت انتقال و سرایت دارد. ضمن اینکه یکی از خصوصیات بارز ویروس جهش یافته، ابتلای کودکان و نوجوانان است. البته بررسی ها نشان داده است که ویروس انگلیسی یا همان ویروس جهش یافته، خیلی بیشتر از آنچه در ابتدا توسط انگلیسی ها عنوان می شد، قدرتمندتر و کشنده تر است. از همین رو، می بایست برای مصون ماندن از ابتلاء به این ویروس، پروتکل ها را سفت و سخت تر از قبل رعایت کرد. ضمن اینکه میزان مراقبت از کودکان را نیز افزایش داد.
سعید نمکی وزیر بهداشت، با اشاره به جهش ویروس کرونا در انگلیس، اظهار داشت: امروز اثبات شد که انگلیسی ها دروغ گفتند که قدرت سرایت ویروس جهش یافته فقط ۷۰ درصد قدرت بالا رفته است، بلکه چند شب قبل پس از مدت ها اعلام نمودند که هم بیماری زایی این ویروس بالاتر است و هم مرگ و میر آن. این جهش فقط مختص اروپا نیست، بلکه در هر اقلیمی می تواند اتفاق بیافتد.
وی با عنوان این مطلب که ویروس نه پاسپورت نیاز دارد نه ویزا، اضافه کرد: ما به شدت همه مرزها را کنترل می نماییم، اما به این معنا نیست که توان بستن راه ویروس را داریم. از طرفی ما به پهنه چندین کشور اروپایی پهنه اقلیم و تنوع ژنتیک و قوم و رفتارهای اجتماعی داریم. در درون این سرزمین که مرتباً داریم داروی ضدویروس مصرف می نماییم، جهش در ویروس در درون مرزها پدیده غیرمنتظره ای نیست. آنچه که می تواند ما را گرفتار طوفان کند، چرخش ویروس می باشد.
در همین حال، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: احتمال گردش ویروس انگلیسی در کشور می تواند ما را غافلگیر کند. کادر درمان واقعاً خسته اند و فشار زیادی را در ۱۱ ماه گذشته تحمل کرده اند.
حمله ویروس به کودکان
بابک عشرتی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران، با عنوان این مطلب که روند بستری افراد ۵ تا ۱۷ سال با وجود کاهش آمار کلی بستری ها، کاهش نیافته و همچنان مانند گذشته است و حتی در مواردی رو به افزایش نیز بوده است، اظهار داشت: در اوایل آذر با وجود کاهش موارد بستری تعداد بیماران مبتلا به کرونا، بستری تعداد افرادی که در سنین ۵ تا ۱۷ سال بودند، روندی را که باید در پیش نگرفته و نزولی نشده است. به شکلی که نسبت تعداد مبتلایان بستری در این گروه سنی، در مقایسه با ماه پیش از آن و دوره تابستان درحال افزایش است.
وی اضافه کرد: بنظر می رسد جهشی که اخیراً ویروس در خاستگاه خود در انگلستان داشته است و ما نیز در کشور آنرا شناسایی کرده ایم، با تفاوت هایی نسبت به ویروس اولیه در حال درگیر کردن جوان ها و نوجوانان است. معمولاً در این گروه سنی افراد گرفتار علامت می شوند و وقتی بستری می شوند، به صورتی قله کوه یخی را نشان می دهند که علامت ندارند. به این معنا که بستری شدگان تنها بخش اندکی از مبتلایان هستند که فعلاً علامتی ندارند و بستری شدگان نشانه ای از مجموع مبتلایان بی علامت باشند. این دسته متأسفانه در حال افزایش بیش از پیش بوده و بدین جهت نگران هستیم که بچه ها هدف اصلی و تازه ویروس کرونا در این ایام شده باشند.
عشرتی افزود: تحقیقات نشان داده است، این جهش در این گروه سنی افراد را بیشتر آلوده کند و به این علت، انتقال ویروس در جامعه به سبب تعاملات بیشتر بچه ها، نوجوانان و جوانان با یکدیگر و حضور آزادانه آنها به نگرانی جدی برای چرخش ویروس تبدیل گشته است. از طرف دیگر، با وجود اینکه روند ابتلای گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال به نسبت کل مبتلایان کاهشی نبود و در بعضی زمان ها افزایش نیز داشته است، تعداد جان باختگان در این گروه سنی کاهشی بوده و از این منظر نمی توان گفت ویروس جدید، دلیلی بر افزایش مرگ در افراد است.
تنها راهکار مقابله با ویروس انگلیسیمهشید طالبی طاهر متخصص عفونی، با عنوان این مطلب که تنها سفارش برای مقابله با ویروس انگلیسی رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی همانند قبل است، اظهار داشت: ویروس انگلیسی افراد زیر ۶۰ سال را بیشتر مبتلا می کند. وی ادامه داد: مبتلایان به اینگونه جدید، علائمی مشابه ویروس قبلی دارند یعنی ابتلاء به ویروس انگلیسی هم با تب، سرفه، سردرد، بدن درد و اختلال گوارشی هم راه است. تنها تفاوت گونه جدید کووید ۱۹ سرعت سرایت آنست که گفته می شود ۴۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از گونه قبلی است و فقط از انسان به انسان منتقل می شود. در همین حال، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، نسبت به روند افزایشی میزان بستری ها در گروه سنی بین پنج تا ۱۷ سال در استان تهران هشدار داد و اظهار داشت: بااینکه قدر مطلق مرگ و میر در افراد زیر ۱۰ سال پایین است، اما حتی در گروه سنی صفر تا ۱۰ سال نیز شاهد افزایش مرگ و میر بوده ایم.تذکر وزیر به رؤسای دانشگاه های علوم پزشکیوزیر بهداشت، خطاب به رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهار داشت: پایش مستمر و هرگونه خیز جدید اندک بیماری باید به شدت مورد توجه قرار گیرد. نباید از رصد هوشمند، لحظه ای غفلت نماییم. استان هایی که مرزی هستند یا مرزهای هوایی دارند و در مرکز کشور هستند، باید به شدت کنترل شوند. در مناطقی که مرز زمینی، دریایی و هوایی وجود دارد باید به شدت مراقبت کنید. اگر خدای ناکرده این ورودی ها را کنترل نکنیم و ویروس جهش یافته ای از یک منطقه دیگر به کشور وارد شود و ما درست رصد نکرده باشیم، گرفتار معضلات جدی در مدیریت آینده بیماری می شویم. در همین حال، محمدرضا هاشمیان عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره جهش های ویروس کرونا، به خبرنگار مهر، اظهار داشت: هر تغییری که در ساختار ویروس ایجاد شود و سرعت انتشار و همه گیری را بالا ببرد به همان میزان هم می تواند مرگ و میر را بیشتر کند چونکه شدت زیاد ویروس می تواند افراد بیشتری را درگیر کند. وی، موضوع واکسیناسیون را یاد شده قرار داد و اضافه کرد: نباید فرصت واکسیناسیون گروه های در اولویت را از دست داد. واکسن هر چقدر هم عارضه داشته باشد، باز هم بهتر از این است که واکسن نزنیم.نگرانی های روزهای پایانی سالهر چه به روزهای پایانی سال نزدیک تر می شویم، دغدغه جامعه پزشکی و دست اندرکاران حوزه سلامت نیز شدت می یابد. سرد شدن هوا، عدم استفاده از تهویه هوا در محیط های بسته و از همه مهم تر، عادی انگاری تعدادی از هموطنان و رفتن به مسافرت و…، بر شدت نگرانی های اختتام سال افزوده است. ضمن اینکه با شیوع ویروس جهش یافته و شدت انتقال و سرایت آن در میان کودکان و نوجوانان، شرایط را برای کادر درمان سخت تر کرده است.


منبع:

1399/11/07
13:42:12
0.0 / 5
524
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک