فقیه:

نسخه الكترونیك رهگیری قاچاق دارو را آسان می كند

نسخه الكترونیك رهگیری قاچاق دارو را آسان می كند به گزارش اپتیک رئیس مرکز مدیریت آمار وزارت بهداشت اظهار داشت: رهگیری فروش و مصرف دارو در طرح نسخه الکترونیک بسیار آسان تر از حالت فعلی خواهد بود و این طرح رهگیری قاچاق دارو را آسان می کند.


به گزارش اپتیک به نقل از مهر، سید هدایت الله فقیه با حضور در رادیو گفتگو به مبحث نسخه نویسی الکترونیک پرداخت و اظهار داشت: هدف از این طرح حذف نسخه کاغذی و نوشتن آن با استفاده از یک ابزار الکترونیک در یک نرم افزار است تا مرکزی که وظیفه پیچیدن نسخه را بر عهده دارد به سادگی آنرا رؤیت کند. وی با اشاره به اینکه نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک یکی از اجزای پرونده الکترونیک است، اضافه کرد: از این پس افرادی که دارای بیمه درمانی هستند دفترچه ای نخواهد داشت و افرادی که به صورت آزاد درمان می شدند هم از نسخه الکترونیک استفاده می نمایند. رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اظهار داشت: این پرونده الکترونیک که باید حاوی اطلاعات شخص از قبل از تولد تا بعد از مرگ باشد، هم اکنون به صورت کامل وجود ندارد اما می توان گفت به صورت نسبی وجود دارد. در خلال سالیان گذشته در وزارت بهداشت مخازنی برای پرونده های الکترونیک بوجود آمده است اما بیشتر اطلاعاتی که در پرونده سلامت دریافت می شود، از بیمارستان های دولتی و از بیمارانی است که بستری شده اند. فقیه در پاسخ به سوال مجری رادیو گفتگو در خصوص اینکه آیا این پرونده قابل استفاده می باشد، اظهار نمود: اساسا برای عموم مردم قابل استفاده نیست چونکه هنوز بستری فراهم نشده است که مردم به داده های در ارتباط با خودشان دسترسی پیدا کنند، گرچه همین سطح ناقص از اطلاعات برای تصمیم گیری های مدیریتی وزارت بهداشت مورد استفاده قرار می گیرد. وی ابراز امیدواری کرد: بر مبنای برنامه، زمان دسترسی به پرونده الکترونیک آخر سال ۱۴۰۰ خواهد بود و در این طرح بیمار خود اجازه دسترسی پزشک معالج به پرونده درمانی را صادر می کند و هر پزشکی در هر نقطه کشور توانایی دسترسی به آنرا نخواهد داشت. این مقام مسئول در وزارت بهداشت، کاهش سواستفاده از نسخه های دارویی را یکی از خصوصیت های این طرح دانست و اظهار داشت: در فرایند فعلی، اطلاعات داروهایی که توسط پزشک تجویز و توسط بیمار مصرف شده است زمانی به دست ناظر می رسد که داروخانه نسخه مورد نظر را برای دریافت فرانشیز عرضه می دهد اما در نسخه الکترونیک این کنترل در مبدا انجام می شود یعنی از زمانی که پزشک نسخه را می نویسند این نظارت انجام می شود. فقیه تصریح کرد: نسخه الکترونیک این امکان را فراهم می آورد که بعضی از داروها را برای بعضی از پزشکان با عنایت به تخصصشان ممنوع یا محدود کرد. بعنوان مثال دارویی مانند رانیتیدین که مدتی پیش ممنوع گردید در این طرح به سادگی حذف می شود و اجازه تجویز آن به پزشک داده نمی گردد. وی، خصوصیت های دیگر طرح نسخه الکترونیک را برشمرد و بیان نمود: رهگیری فروش و مصرف دارو در این طرح بسیار آسان تر از حالت فعلی خواهد بود در نتیجه اگر یک دارو از چرخه تولید یا واردات خارج و به مسیر قاچاق وارد شود قابل شناسایی خواهد بود. فقیه تصریح کرد: می توان از قاچاق دارو و دیگر تجهیزات پزشکی که از ارز دولتی و کنترل شده استفاده می نمایند و برای کشور هزینه های بالایی دارد جلوگیری کرد.
وی در خاتمه اظهار داشت: مطمئناً نسخه الکترونیک برای پزشکان با دشواری هایی همراه می باشد و زمان بیشتری برای این کار نیاز دارند پس طبیعی است که مقاومت هایی وجود داشته باشد، ازاین رو باید راهکارهای متناسب آن در نظر گرفته شود.


منبع:

1399/12/10
22:31:43
0.0 / 5
395
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک