یك مشاور مطرح كرد:

راه های مقابله با افسردگی ناشی از شرایط انتشار كرونا

راه های مقابله با افسردگی ناشی از شرایط انتشار كرونا به گزارش اپتیک فارس مدیر مرکز مشاوره آرامش پلیس فارس ضمن اشاره به تأثیر همه گیری کروناویروس بر ایجاد افسردگی افراد در جوامع مختلف، راهکارهایی را برای جلوگیری از صدمه دیدن سلامت روان عرضه داد و بر ضرورت توجه بیشتر به سلامت کودکان و سالمندان تاکید نمود.


سیده طاهره حسینی سه شنبه 28 اردیبهشت در یک کارگاه آموزشی اظهار داشت: افسردگی یکی از صدمه ها و اختلال های روانی شایع است که از زمان شیوع بیماری کرونا و به اشکال مختلف جمعیت کثیری از مردم جهان چه آنهایی که به این بیماری مبتلا شده و بهبود یافته اند و چه آنهایی که هنوز ترس از مبتلا شدن به این بیماری را دارند، تحت تأثیر قرار داده است.
او افزود: کرونا به علت سرعت انتقال که از خصوصیت های این ویروس می باشد، سبب ایجاد یک وضعیت اضطراری و ترس آور شده است و این بیماری واگیردار نه تنها سبب نگرانی هایی در ارتباط با سلامت جسمی همگانی شده بلکه سبب بروز بیماری های روانشناختی و اختلالات روانی هم می شود. در این شرایط، حفظ وضیعت سلامت روان افراد بخصوص بهبود یافتگان کرونا ضروریست.
حسینی اظهار داشت: در شرایط انتشار کرونا نه تنها باید به حفظ سلامت جسمی اهمیت داد، بلکه باید مراقب سلامت روان خود و افراد خانواده هم بود. گاهی اپیدمی اضطراب بسیار سریع تر از اپیدمی بیماری رشد می کند و ابهامات موجود در این شرایط می تواند احساس ناامنی، نگرانی و اضطراب را افزایش دهد.
او اظهار داشت: ترس و اضطراب و عدم اطمینان طولانی مدت می تواند اثرات نامطلوبی روی سلامت ذهن داشته باشد؛ بنا به نظر متخصصان، ترس در مقابل یک مبحث حاد و نگران کننده واکنشی کاملا عادی به حساب می آید که به باعث آن فرد نشان داده است که تهدید را درک کرده است.
این مشاور خانواده اظهار داشت: افراد هنگام رویارویی با تهدیدی خطرناک، از خود واکنش جنگ یا گریز را بروز می دهند که رفتاری موقتی است و فقط به ما کمک می نماید که در لحظه ای بحرانی، تصمیمی بگیریم تا خویش را از مهلکه نجات دهیم. در واقع این ترس، قرار نیست هفته ها یا حتی ماه ها باقی بماند.
حسینی افزود: با وجود پاندمی کرونا باید گفت، میتوان از این شرایط جان سالم به در برد و گرفتار مشکلات روحی نشد. اما قبل از هر چیز باید بدانید که فقط شما نیستید که گرفتار این شرایط بغرنج شده اید. سپس با عنایت به راهکارهایی ساده، خویش را از مبتلا شدن به افسردگی حفظ کنید.
او در بیان راهکارهای هشتگانه برای ممانعت از مبتلا شدن به افسردگی، اظهار داشت: نخستین اقدام کمک گرفتن از متخصصان است؛ امروزه مشاوران متخصصی در دسترس هستند و هر فرد می تواند ضمن تماس با این افراد از آنان طلب راهنمایی کند؛ بطور قطع مشاوران سلامت روان، سفارش های خوبی برای افراد دارند.
حسینی ضمن اشاره به این که دومین راهکار، شکیبایی است، اظهار داشت: همه گیری کووید۱۹ شرایطی را به وجود آورده که تابحال کسی آنرا تجربه نکرده بود. ازاین رو تا جایی که می توانیم باید صبور باشیم، در این حوزه دنبال کردن کارهای معوقه، کوشش برای یادگیری و افزایش آگاهی و مطالعه و... تأثیر گذار خواهد بود.
مدیر مرکز مشاوره آرامش پلیس فارس یک راهکار ساده را تمرین نفس کشیدن عمیق بیان و افزود: هر زمان که احساس ترس و اضطراب به سراغتان آمد، از تکنیک تنفس عمیق بهره بگیرید. چند تنفس عمیق با چشمان باز و پاهایی که محکم روی زمین قرار گرفته اند، معجزه می کند. این تکنیک اثرات آرام بخشی دارد.
او به همه سفارش کرد که با ورزش از سلامت جسم و روان خود محافظت کنند و اظهار داشت: مسلماً در این زمان رفتن به باشگاه عقلانی نیست چونکه خویش را در معرض خطر مبتلا شدن قرار خواهید داد، ازاین رو پیاده روی در مسیرهای مناسب و اطراف محل سکونت، انجام حرکات ساده ورزشی در منزل و داشتن تحرک بدنی کافی، می تواند ما را در پیشگیری از بروز افسردگی یا تشدید آن، یاری دهد.
حسینی، توجه و تمرکز بر امور روزانه را یک راهکار دیگر بیان و افزود: انجام دادن کارهای روزمره برای همه ضروری است، اما افرادی که گرفتار نگرانی، اندوه و دیگر مشکلات روحی هستند، بیشتر از هر فرد دیگری باید به کارهای روزمره خود رسیدگی کنند. با این روش افکار مزاحم را از ذهن خود بیرون کرده و احساس آرامش خواهند کرد. ازاین رو برای خود یک برنامه روزانه ترتیب داده و به آن پایبند باشیم.
او در ادامه ضمن اشاره به این که تغییرات برای کودکان خیلی سخت است، اظهار داشت: ازاین رو باید در این روزها به کودکان بیشتر از گذشته توجه داشته باشیم. به آنها شرایط را با زبانی که متوجه شوند، توضیح دهیم و صادقانه رفتار نماییم. سپس برای فعالیتهای روزانه کودک خود برنامه ریزی کرده و اجازه ندهیم که به بهانه تعطیل بودن مدرسه، ساختار زندگی روزانه آنان به هم بریزد؛ البته میتوان کودکان را به انجام کارهای خلاقانه تشویق کرد؛ چنین اقدامی باعث خواهد شد که کودک از شرایط پیش آمده لذت برده و کمتر گرفتار ترس و افسردگی شود.
حسینی مراقبت از سالمندان را هم به سفارش های خود اضافه و تصریح کرد: درست است که باید فاصله اجتماعی خود با سالمندان را حفظ نماییم تا آنها از مبتلا شدن به ویروس کوید۱۹ در امان بمانند. اما باید با استفاده از وسایل ارتباطی دائما با آنان در تماس بود.
مدیر مرکز مشاوره آرامش پلیس فارس خاطرنشان کرد: سالمندان نباید احساس تنهایی و ترس کنند. البته در صورت نیاز میتوان از خدمات اجتماعی کمک گرفت و بهترین اقدام را برای عزیزان سالمند خود انجام داد.
حسینی تصریح کرد: با جلوگیری از ترس مزمن میتوان جلوی افسردگی ناشی از آنرا گرفت؛ باید توجه داشته باشیم و به دیگران هم یادآوری نماییم که همه گیری کرونا و شرایط و نتایج ناشی از آن همیشگی نیست و بلاخره روزی تمام می شود.
منبع:

1400/02/28
21:33:13
5.0 / 5
328
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , چشم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک