محققان بلژیكی هشدار می دهند؛

بروز بیماری مزمن كبدی در افراد مبتلا به كرونا

بروز بیماری مزمن كبدی در افراد مبتلا به كرونا اپتیک: پژوهشگران هشدار دادند که تعداد بیشتری از بیماران کرونائی بستری در بیمارستان در معرض بیماری مزمن کبدی نادر موسوم به کُلانژیت اسکلروزان هستند.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، پژوهشگران بیمارستان های دانشگاهی لوون بلژیک هشدار می دهند که بیماران کرونائی شدید بستری در بیمارستان گرفتار یک عارضه نادر کبدی شدند که بعنوان کلانژیت اسکلروزان شناخته می شود.
هنوز مشخص نیست که آیا این افزایش ناگهانی در چنین عوارض کبدی می تواند به عفونت نوع خاصی ارتباط داشته باشد یا خیر، اما دانشمندان معتقدند چنین رابطه ای وجود دارد.
در مطالعه بالینی، چهار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ شدید گرفتار عارضه ای شبیه کلانژیت اسکلروزان ثانویه، یک بیماری التهابی کبدی، شدند.
این مطالعه شامل چهار مرد ۴۸ تا ۶۸ ساله بود که طبق گفته پژوهشگران به تهویه مکانیکی طولانی مدت، پشتیبانی کلیه و اکسیژناسیون غشای برون وریدی در ۱۲ هفته اول پاندمی در بلژیک نیاز داشتند.
مشخص شده است که کووید ۱۹ شدید می تواند منجر به نارسایی چند عضو شود.
در مطالعه قبلی که توسط پژوهشگران پزشکی سوئیس انجام شده بود، افزایش لطمه مجاری صفراوی که منجر به کلانژیت اسکلروزان ثانویه ناشی از کووید ۱۹ در مقایسه با سایر بیماریهای مهم شده است، گزارش شد.
تیم تحقیق تغییرات دقیق آنزیم های کبدی مانند آلکالین فسفاتاز، گاما-گلوتامیل ترانسفراز، آلانین ترانس آمیناز و آسپارتات ترانس آمیناز و همین طور بیلی روبین را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
به گفته پژوهشگران، RNA کروناویروس و پروتئین نوکلئوکپسید در کلانژیوسیت ها و صفرای بیماران مبتلا به ذات الریه کشنده کووید ۱۹ شناسایی شده است که نشان میدهد ممکنست یک اثر سیتوپاتیک مستقیم رخ دهد.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر دراین زمینه تاکید دارند.


منبع:

1400/04/18
14:08:07
5.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک